Космічний телескоп NASA імені Джеймса Вебба виявив планету, де піщинки падають у вигляді дощу.
Планета Wasp-107b розташована на відстані 200 світлових років у сузір’ї Діви і вже привернула увагу астрономів, оскільки вона дуже велика, але дуже легка, за що отримала прізвисько “планета із цукрової вати”, повідомляє Nature.
Останні спостереження дають безпрецедентне уявлення про світ за межами сонячної системи, де є хмари з силікатного піску та дощ, гарячі температури, бурхливі вітри та виразний запах діоксиду сірки, як від сірників, що згоріли.
“Наші знання про інші планети засновані на тому, що ми знаємо із Землі. Це дуже обмежені знання”, – сказав професор Лін Десін з Католицького інституту Левена і перший автор дослідження.
Планету відкрили 2017 року після того, як астрономи помітили характерне періодичне мерехтіння світла від батьківської зірки щоразу, коли планета проходила перед нею.
“Це як муха перед вуличним ліхтарем. Ви бачите невелике затемнення світла”, – сказав Десін.
Джеймс Вебб виводить ці спостереження на новий рівень, вимірюючи зоряне світло, яке фільтрується через атмосферу планети. Оскільки різні елементи поглинають світло різної довжини спектр зоряного світла показує, які гази присутні.
Wasp-107b за масою схожий на Нептун, але майже завбільшки з Юпітер, а його велика і розсіяна природа дозволяє телескопу Джеймса Вебба зазирнути глибоко в його атмосферу.
Останні спостереження виявили наявність водяної пари та діоксиду сірки, які надають атмосфері запаху згорілих сірників. Також вперше ідентифіковано хімічний склад хмар на іншій планеті у вигляді силікатного піску.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вченим вдалося визначити вік Місяця
В атмосфері планети буде щось схоже на кругообіг води на Землі, але натомість відбуватиметься циклічне переміщення піску між твердим і газоподібним станами. З гарячих і нижніх шарів атмосфери з температурою, близькою до 1000°C, пари силікатів піднімалися вгору, охолоджувалися і утворювали мікроскопічні піщинки, надто маленькі, щоб їх можна було побачити. Зрештою, ці хмари піщаного пилу стануть досить щільними, щоб розпочати дощ назад у нижні шари атмосфери. Нижче за певний рівень пісок знову перетворюється на пару, завершуючи цикл.
“Хмари будуть подібні до туманного пилу. І ці частинки піску рухаються із надзвичайно високою швидкістю. Декілька кілометрів на секунду”, сказав Десін.
Основна мета космічного телескопа Джеймса Вебба аналіз атмосфер далеких планет та пошук біосигнатур газів, які можуть вказувати на наявність життя. Wasp-107b не розглядається як ймовірний кандидат з огляду на клімат з температурою 1000°C та відсутність твердої поверхні. Це абсолютно вороже – не для нас”, – сказав Десін.
Астрономи виявили джерело вуглецю на одному з супутників планети Юпітер. Це зробили за допомогою телескопа Джеймса Вебба.
Вчені виявили знахідку, необхідну для життя, під поверхнею океану. Він охоплює супутник Європу завширшки близько 3 тис. км.Спостереження телескопа показали, що вуглець розташований на глибині 16 км під шаром криги.