5 липня віряни згадують святого преподобного Атанасія Атонського.
Він був одним із найвизначніших монастирських діячів і реформаторів візантійського монашества.
Святий народився в Трапезунді (нині – Туреччина) в благородній сім’ї. Рано втратив батьків і був вихований благочестивою жінкою.
Атанасій отримав блискучу освіту в Константинополі й певний час викладав риторику. Однак незабаром вирішив покинути світське життя і присвятити себе чернецтву. Спочатку він оселився в обителі на горі Афон, де поступово здобув авторитет серед ченців.
963 року Атанасій, за підтримки візантійського імператора Никифора II Фоки, заснував Великий Лавр – перший і найбільший монастир на Афоні, який став центром православного чернецтва. Він впровадив строгий статут, що поєднував відокремлене аскетичне життя з спільними богослужіннями та працею.
Атанасій відзначався глибоким благочестям, мудрістю й смиренням. Він особисто займався будівництвом, викладав духовні настанови братії та керував монастирем. Помер 1003 року під час обвалу купола церкви, коли проводив роботи з її відновлення.
Прикмети
Яскравий місяць – до теплого і сухого вересня.
Вранці веселка – в другій половині дня почнеться дощ.
Ввечері побачити веселку – негоди не буде.
Що не можна робити
Цього дня намагалися не ледарювати. Вірили, що інакше гроші зникнуть і повернути їх буде дуже складно.
Також не брали до рук гострі предмети, а якщо цього не можна було дотриматися, то були вкрай обережними, щоб не поранитися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Успіння праведної Анни наближається: що важливо знати жінкам про цей день
Що можна робити
Вранці люди йшли до храму, щоб помолитися святому Атанасію і попросити у нього зцілення від різних хвороб.
Ввечері збиралися всією родиною і обов’язково обговорювали плани на майбутнє. Вірили, що тоді все задумане неодмінно здійсниться.
Більшість церковних свят за новим православним календарем ПЦУ отримали нові дати, бо змістилися на 13 днів і тепер святкуються раніше. Це ж стосується і таких важливих свят, які присвячені Ісусу Христу. В народі їх ще називають Спасами.
Першим віряни святкують Медовий Спас, який ще часто називають Маковієм. Це день, коли в Церкві вшановують три святині: Животворящий Хрест Господній, Образ Спасителя та ікону Володимирської Божої Матері. До храмів несуть мед, щоб там його освятити.