НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%, щоб стримати інфляцію

Головна Сторінка » НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%, щоб стримати інфляцію

Національний банк України ухвалив рішення з 13 грудня 2024 року підвищити облікову ставку з 13,0% до 13,5% річних.

Це рішення спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. Про це інформує пресслужба НБУ.

Зазначається, що у листопаді інфляція прискорилася до 11,2% у річному вимірі. Вагомим рушієм зростання цін залишалися наслідки обмеженої пропозиції продовольства внаслідок гірших урожаїв цього року. Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися наступного року з надходженням нового врожаю.

В НБУ висловили думку, що інфляційний сплеск все більше набуває фундаментальних ознак, що підтверджується подальшим прискоренням базової інфляції (до 9,3% рік до року в листопаді). Останнє пов’язане, зокрема, зі збільшенням виробничих витрат, зокрема на електроенергію й оплату праці, а також курсовими ефектами внаслідок послаблення гривні в попередні періоди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні пришвидшилась інфляція: на що зростають ціни

Інфляційні очікування демонструють порівняну стійкість, проте посилюється ризик їх розбалансування на тлі підвищення уваги населення до інфляційних процесів.

Повідомляється, що впродовж наступних місяців інфляція у річному вимірі, ймовірно, продовжить зростати через подальший вплив чинників із боку пропозиції продовольчих товарів, суттєві бюджетні витрати, значні темпи збільшення заробітних плат та вищий енергодефіцит під час опалювального сезону. Однак надалі інфляція має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв. Цьому також сприятимуть заходи монетарної політики НБУ й очікуване послаблення зовнішнього цінового тиску.

За прогнозами інфляція сповільниться у 2025 році й надалі прямуватиме до цілі 5%.

НБУ прогнозує зростання інфляції в найближчі місяці, але очікує її сповільнення до середини 2025 року. У листопаді річна інфляція зросла до 11,2%. Основною причиною цього стали обмеження на пропозицію продовольства через низькі цьогорічні врожаї.

Водночас інфляційний тиск має фундаментальні ознаки, зокрема, прискорення базової інфляції до 9,3% у листопаді. Це пояснюється зростанням виробничих витрат, включно з витратами на електроенергію, оплату праці, а також ефектами послаблення гривні в попередні періоди.