Після Великодня в Україні настають поминальні дні. Вони називаються Проводи або Радониця.
Це час, коли родини відвідують могили близьких, несуть пасхальні страви, квіти та запалюють свічки.
Коли поминальні дні у 2025 році
У цьому році Радониця буде у вівторок, 29 квітня, на дев’ятий день після Пасхи.
Однак для більшості по Україні поминальні дні починаються з суботи і тривають до вівторка. Щоб кожен міг вшанувати близьких, церква проводить додаткове заупокійне богослужіння наступної неділі після Великодня. Тож Проводитриватимуть з 26 по 29 квітня.
У ці дні можна замовити в церкві панахиду за померлих близьких. Під час служби священик поіменно згадає всіх, за кого передадуть записки. Можна запалити свічки за упокій, подумки помолившись за рідних. Також на Проводи прийнято давати милостиню в ім’я загиблого.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли відзначаємо Антипасху: головні традиції дня, про які потрібно пам’ятати
Що потрібно нести на кладовище
Не існує єдиного правила про те, як правильно поминати покійних у поминальні дні. Кожна людина по-своєму переживає горе. Можна прибратися біля могили, посадити квіти, пофарбувати огорожу. Християни моляться про те, щоб душа покійного потрапила в Царство Небесне.
Як пояснюють у ПЦУ, Гробки – свято поминання померлих, тому зосередитися в цей день потрібно на духовному. Не можна нести до могили предмети загиблого, влаштовувати застілля та розпивати алкоголь. Усе це є язичницькими пережитками. Покійним потрібна наша молитва, а не матеріальні предмети.
Якщо хочете пом’янути близького за обідом, то краще робити це вдома або в кафе. Кладовище – не місце для трапез.
Похід на цвинтар дає змогупом’янути покійних. Вважається, що на цвинтар правильно йти тільки у світлий час, щоб не турбувати душі померлих і не накликати на себе біди.
Ранок вважається найсприятливішим часом для цвинтаря. Церква каже, що саме в ранні години Господь відпускає душі на зустріч із рідними.