Цей візит готувався більше року та його довелося перервати через російський обстріл Києва. Про здобутки нашої дипломатії у ПАР розповідає Gazeta.ua.
У повідомленні офісу українського президента зазначено це перша поїздка українського керівництва з часу встановлення дипломатичних відносин. Йшлося про досягнення миру у російсько-українській війні та повернення українських полонених та дітей з території Росії.
Українська сторона запропонувала ПАР створити спільний хаб для мінеральних добрив і сприяти збільшенню генерації електроенергії через нестачу якої потерпає ПАР.
За висловлюванням президента Південно-Африканської Республіки Сиріла Рамафоси, яке цитує офіс Зеленського, “ПАР готова і продовжує підтримувати всі зусилля, зокрема багатосторонні – для досягнення справедливого, сталого, всеохопного миру”.
Однак у ЗМІ частіше фігурують інші його слова: про територіальні поступки, котрі президент ПАР назвав “однією з передумов” досягнення миру.
Насправді висловлювання дуже туманне. Невідомо, кого мав на увазі Сиріл Рамафоса: Україну, Росію чи обидві країни. Але воно дало підстави російській пропаганді стверджувати, що президент ПАР, мовляв, підтримує ідею українських територіальних поступок. Щоправда, і фраза про підтримку мирних зусиль більше у китайському стилі ні до чого не зобов’язує.
Роздратовані і злі
У країні-агресорці намагаються видавати візит Зеленського до ПАР як провальний: нібито Рамафоса хотів прояснити питання підтримки українською стороною збройних угруповань на континенті, зокрема, у Малі.
Південноафриканські ультраліві скористалися приїздом президента України, щоб розкритикувати правлячий у ПАР альянс за прийом “маріонетки Заходу”. Про таке заявив лідер марксистської партії “Борці за економічну свободу” і жорсткий конкурент Сиріла Рамафоси – Джуліус Малема.
Оскільки візит висвітлювався дуже стисло, російська пропаганда дістала можливість добудувати зручну для неї версію. Публікації видають розчарування і злість росіян, адже Рамафоса вважається другом Путіна і одним із головних “стовпів” БРІКС.
Не виключено, що після розмови з Зеленським Рамафоса конкретизує офіційну позицію Преторії стосовно російської агресії. На це вказує його телефонна розмова з Трампом до перемовин з українським гостем, котру сам Рамафоса оцінює як “добру”. Жорсткішу позицію керівництва прогнозує і експерт з Інституту досліджень безпеки Праял Сінгх. За його словами, у лютому 2025 року ця країна вперше проголосувала за резолюцію ООН із засудженням російської агресії.
“Преторія визнала, що їй треба зайняти менш двозначну позицію”, – наголосив він.
Дрескод не засмутив
Південноафриканські ЗМІ звернули увагу на костюм Володимира Зеленського, – той самий, що і в Овальному кабінеті Білого дому. А також на спокійну реакцію президента ПАР, котрий з’явився в офіційному костюмі та у краватці. Південноафриканські користувачі позитивно оцінили лук Володимира Зеленського, наголошуючи, що “він крутий”.
Ніхто у ПАР, принаймні, офіційно, не критикував українського гостя за переривання візиту. “Це доводить, під яким він перебуває тиском”, – наголосив Еммануель Матамбо.
Більше друзів
Україна намагається налагодити дружбу і взаєморозуміння з Африканським континентом, використовуючи м’яку силу, вважає директор Африканського центру по вивченню США в Університеті Преторії Крістофер Айсіке.
“Україні потрібно більше друзів, особливо в регіонах, де у неї їх ніколи не було. Все це робиться сумлінно, щоби приєднатися до співобітництва “Південь – “Південь”, – вважає експерт.
З огляду на це, Айсіке оцінив російський обстріл Києва як сигнал ПАР, Україні та США одночасно і свідчив про незадоволення Путіна. На доказ, Путін і Рамафоса на початку поточного тижня спілкувалися телефоном. Кремлівський диктатор підкреслив необхідність безпеки для Росії. Не виключено, що була й інша інформація від Путіна, адресована для передачі Зеленському через Рамафосу. Випадково чи ні, та спецпредставник президента США Стів Віткофф після зустрічі з кремлівським диктатором 25 квітня припустив прямі переговори між Україною та РФ, а Зеленський натякнув на можливість територіальних поступок в обмін на гарантії безпеки.
Ще один посередник?
Несподіваний поворот у візиті Зеленського до ПАР привідкрив міністр міжнародних відносин і співробітництва Рональд Ламола. Як розповів він в інтерв’ю ресурсу “Face the Nation”, Преторія виступає посередником у мирних переговорах. А Зеленський, виявляється, привіз план із 10 пунктів у розвиток “Африканської мирної ініціативи”.
Ламола нагадав про телефонні розмови президента ПАР Сиріла Рамафоси перед візитом українського президента і з Трампом, і з Путіним. Як стверджує Ламола, “Зеленський говорить, що готовий вступити у переговори без будь-яких умов. Це добрий крок у правильному напрямку”. Більше того, за версією МЗС ПАР, Путін “дав зрозуміти, що готовий дозволити взаємодію. Є дипломатичний рух, котрий просувається”. На доказ цього Ламола навів факт перебування спецпредставника США Мцебізі Йонаса у Москві “для просування діалогу”.