Україна та США підписали нову угоду про економічне партнерство. Документ передбачає створення спільного інвестиційного фонду для післявоєнної відбудови.
Про підписання угоди стало відомо з повідомлення на урядовому порталі. Від України документ підписала віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко. Від США – міністр фінансів Скотт Бессент. Про це йдеться на Урядовому порталі.
Основна мета – формування Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. Його структура буде паритетною. Жодна зі сторін не матиме переваги у голосуванні. Через цей фонд залучатимуть кошти від інвесторів для економічного відновлення країни.
Угода є гнучкою. У неї можна буде вносити зміни відповідно до передбачених у ній процедур. Термін її дії необмежений і завершиться лише тоді, коли обидві сторони погодяться на це.
Документ також містить положення про природні ресурси. Йдеться про родовища 57 видів мінералів, серед яких джерела алюмінію, сурми, миш’яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природний газу (включаючи скраплений природний газ) та багатьох рідкоземельних елементів. До активів відносяться ділянки, родовища й запаси, розташовані на території України.
У разі надання нової військової допомоги США, її вартість буде врахована як додатковий внесок американської сторони у спільний фонд. Це стосується озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання.
Текст угоди містить низку засадничих принципів. Сторони визнають вклад України у міжнародну безпеку, зокрема її добровільну відмову від ядерної зброї. США наголошують, що агресор не повинен отримати жодної вигоди від відбудови. Сторони підтверджують стратегічне партнерство і бажання залучати західних інвесторів до розвитку ключових секторів.
“Ця Угода є вираженням ширшого, довгострокового стратегічного узгодження між нашими народами”, – йдеться в документі.
Угода передбачає, що всі українські органи, які надають ліцензії на користування надрами, повинні вимагати від інвесторів передачу інформації спільному фонду. Це стосується будь-яких проектів у сфері видобутку або розвитку інфраструктури.
Якщо фонд виявить інтерес до певного проєкту, компанія, що отримала ліцензію, повинна буде провести переговори з фондом і не пропонувати вигідніші умови іншим інвесторам. Цей підхід має створити рівні умови та забезпечити контроль над критично важливими галузями.
Окремий розділ присвячено праву американської сторони вести переговори про купівлю видобутої сировини. Партнерство матиме можливість придбавати продукцію на ринкових умовах. Також діятимуть обмеження, які заборонятимуть продавати ресурси іншим гравцям на вигідніших умовах.
Угода враховує і європейські амбіції України. Всі положення повинні відповідати вимогам ЄС. Якщо виникне потреба змінити положення через майбутнє членство, сторони домовилися провести консультації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Це крок до завершення війни” – Рубіо про угоду щодо корисних копалин
Ключові пункти угоди
Україна та США засновують спільний Американсько-Український інвестиційний фонд відбудови.
Фонд буде мати паритетну структуру – без домінування жодної сторони.
Фінансування надходитиме від міжнародних інвесторів, зокрема з США, ЄС та інших країн-партнерів.
Фонд отримає право на участь у проєктах у сферах надрокористування, енергетики, інфраструктури та технологій.
Державні органи України зобов’язані надавати фонду інформацію щодо інвестиційних можливостей у цих сферах.
У випадку офіційного інтересу фонду – одержувачі ліцензій мають проводити з ним переговори та не пропонувати кращих умов третім сторонам.
США можуть збільшувати свій внесок у фонд коштом наданої військової допомоги – її оцінюватимуть як капітальний вклад.
Фонд отримає право вести переговори щодо купівлі видобутої продукції на комерційних умовах.
Усі умови угоди мають відповідати українському законодавству та зобов’язанням перед ЄС.
Угода може бути змінена або припинена лише за взаємною згодою сторін.
Мета угоди
Посилення економічного партнерства між Україною та США у довгостроковій перспективі.
Забезпечення ефективної відбудови України після масштабного збройного вторгнення Росії.
Сприяння структурним, інституційним і технологічним перетворенням української економіки.
Залучення прозорих та відповідальних інвестицій у критично важливі галузі.
Поглиблення стратегічної співпраці між урядами і суспільствами обох країн.
Підтвердження підтримки України з боку США у питаннях безпеки, відновлення та інтеграції у глобальну економіку.
Надра, інфраструктура та природні ресурси України не входять до умов угоди зі США.
Україна лише здійснює внесок з нових ліцензій, з нової ренти, на корисні копалини – це буде 50 відсотків у цей фонд грошима.