У світі рекордно дорожчає вершкове масло: чому так відбувається

Головна Сторінка » У світі рекордно дорожчає вершкове масло: чому так відбувається

Світові ціни на вершкове масло продовжують зростати. У квітні вони піднялись ще на 2,9%.

Це вже третій місяць поспіль з позитивною динамікою, повідомило Продовольче агентство ООН.

Вартість досягла нового історичного максимуму.

Про це повідомило Продовольче агентство ООН. Основний чинник зростання – підвищення цін у Європі. Там скоротилися запаси, а попит на молочний жир залишався високим. Все це відбулося на фоні зростання обсягів виробництва у весняний період.

Загалом індекс цін на продовольство у квітні сягнув 128,3 пункту. Порівняно з березнем він зріс на 1%. Найбільше зросли ціни на зернові, м’ясо та молочну продукцію. Зниження було зафіксоване у категоріях рослинних олій і цукру.

Порівняно з квітнем минулого року індекс вищий на 7,6%. Але він досі нижчий за історичний пік березня 2022 року. Тоді ціни злетіли після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Ціни на зернові також зросли. Індекс у квітні склав 111,0 пункту. Це на 1,2% вище за березень. Проте на 0,5% нижче, ніж торік. Подорожчали всі основні види зернових.

Пшениця зросла в ціні через скорочення експортних запасів у Росії. Інші великі постачальники підтримували стабільний темп експорту. На ціни вплинули також коливання валют, зокрема ослаблення долара щодо євро. Зростання дещо стримували зміни у торговельній політиці та макроекономічна нестабільність.

Кукурудза також подорожчала. Основною причиною стало сезонне скорочення запасів у США. Вплинули також валютні чинники. США тимчасово скасували мита для Мексики. Це їхній головний імпортер кукурудзи. Для ряду інших країн було на 90 днів зупинено мита понад 10%.

Рослинні олії подешевшали. Індекс у квітні знизився на 2,3% і становив 158,0 пункту. Проте річний показник залишився вищим на 20,7%.

Причина падіння різке здешевшання пальмової олії. Це перекрило подорожчання соєвої та ріпакової олій. Ціни на соняшникову залишались стабільними. Пальмова олія подешевшала після зростання експорту з Південно-Східної Азії.

Ціни на соєву і ріпакову олії підвищились через скорочення поставок і високий попит. Соняшникова зберігала стабільність, але залишалась дорожчою, ніж минулого року. Це пов’язано зі зменшенням експорту з Чорноморського регіону.

М’ясо також зросло в ціні. Індекс піднявся до 121,6 пункту. Це на 3,2% більше, ніж у березні, і на 4% більше за торішній рівень.

Найбільше подорожчала свинина. Сприяло цьому зростання попиту після того, як Німеччина знову отримала статус країни, вільної від ящуру. Це дозволило їй повернутись на ринки експорту. Додатковий чинник сезонний попит у Великдень.

Яловичина зросла в ціні через стабільний попит і обмежену пропозицію. Найбільше подорожчання зафіксували в Австралії та Бразилії. Баранина зросла в ціні ще більше – її активно купували на головних ринках. Птахівництво також подорожчало. У Бразилії попит на експорт був високим, а святковий сезон сповільнив виробництво.

Молочні продукти продовжили дорожчати. Індекс зріс до 152,1 пункту. Це на 2,4% більше за березень і майже на 23% вище, ніж рік тому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вершкове масло ‒ де можна використати, окрім кухні

Ціни на сухе знежирене молоко додали 1,6%. Незбиране подорожчало майже на 30%. Це пов’язано зі стійким попитом і зміною напрямку експорту з Європи в Океанію. Євро зріс, і європейські продукти втратили конкурентоспроможність. Водночас в Океанії через сезонне скорочення зменшилась пропозиція.

Сир подорожчав на 2,3%. Попит залишався високим. Пропозиція з Океанії скорочувалась.

Ціни на цукор знизилися вдруге поспіль. Індекс у квітні впав до 112,8 пункту. Це на 3,5% нижче за березень і на 10,9% нижче, ніж у квітні минулого року.

Причина падіння побоювання щодо глобальної економіки. Очікується скорочення попиту з боку харчової промисловості та виробників напоїв. Саме ці сектори є головними споживачами цукру.

Додатково тиск створили високі обсяги виробництва в Бразилії. У другій половині березня воно перевищило очікування. Крім того, бразильський реал ослаб щодо долара. А зниження цін на нафту додатково вплинуло на ринок цукру.

Курс долара до гривні буде зростати, чим довше триватиме війна Росії проти України. У разі закінчення війни курс стабілізується на поточному рівні, йдеться у проєкті бюджету на 2025 рік (проєкт № 12000).

Офіційний курс долара за 2024 рік зріс на 10,7%.