Бразилія опинилася серед країн, які через екстремальне потепління вже цього століття можуть втратити придатність до життя.
Кліматологи б’ють на сполох, пише ECONews. Попередження NASA базується на результатах досліджень, які вказують на загрозу катастрофічного зростання температур у тропічних регіонах.
“У 2020 році в журналі Science Advances з’явилось дослідження, яке проаналізувало частоту екстремальної спеки між 1979 і 2017 роками. Вчені виявили, що кількість таких явищ потроїлась, а за умов високої вологості та температури вище 35°C людський організм не може охолоджуватися через потовиділення, що створює пряму загрозу життю”, – йдеться у повідомленні.
Хоча спочатку Бразилія не входила до переліку критичних зон, вже у 2022 році NASA згадала країну у своєму блозі як одну з найбільш уразливих до смертельної спеки. Ці дані підтверджують і кліматологи.
“Йдеться не лише про Бразилію. Величезна частина тропіків і навіть середніх широт може стати непридатною для життя, якщо глобальна температура підніметься на 4 градуси”, – заявив бразильський кліматолог Карлос Нобре.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна нагрівається значно швидше, ніж інші країни світу – кліматологи
Це може статися вже впродовж 30-50 років, хоча раніше називали термін у 100-200.
Особливу тривогу викликає майбутнє Амазонії. NASA прогнозує, що між 2041 і 2044 роками глобальна температура зросте ще на 2°C, що особливо вплине на тропічні ліси Бразилії.
Можливі наслідки: збільшення посух, пожеж та сильних вітрів; втрата вологості в “Дузі вирубки”; загибель чутливих до посухи видів; ризик перетворення лісу на савану та викид до 250 млрд тонн CO₂, що становить 75% світової квоти в межах Паризької угоди.
Урбанізовані міста, такі як Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро та Сальвадор, вже потерпають від ефекту теплового острова. Він полягає в тому, що температура в місті на 5°C вища за середню через бетон, асфальт і нестачу зелених зон.
“До 2070 року значна частина Землі, включно з Бразилією, може стати непридатною для життя. Світові екосистеми руйнуються вже зараз, і без негайних дій людство ризикує втратити контроль над кліматичною катастрофою”, – наголошують в NASA.
До кінця століття смертність через аномальну спеку в Європі може зрости на 50%, перевищивши кількість врятованих завдяки зменшенню смертей від холоду.
Дослідники прогнозують, що понад 2,3 млн людей загинуть у період з 2015 по 2099 рік через підвищення температур.