Парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт, який фактично змінив статус Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
“Окремі пункти законопроєкту № 12414 ліквідовують незалежність антикорупційних органів Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури та підпорядковують їхню діяльність генпрокурору”, – написав у Телеграм народний депутат від партії “Голос” Ярослав Железняк
Хто, за що й за кого?
Зазначимо, законопроєкт зареєстрували ще в січні 2025 року. І аж у липні його підтримали 263 нардепи. Напередодні САП і НАБУ закликали Раду не голосувати за цей законопроєкт.
антикорупційна інфраструктура України може бути фактично знищена
Перед голосуванням голова Комітету з питань антикорупційної політики ВР Анастасія Радіна зі “Слуги народу” застерігала, що антикорупційна інфраструктура України може бути фактично знищена, а наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави будуть катастрофічними.
Протилежну позицію висловила перед голосуванням лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко. Вона виступила з трибуни з підтримкою законопроєкту, розкритикувавши “грантових патріотів”.
Як пише нардеп Ярослав Юрчишин, блокувати трибуну вийшло всього до десятка колег.
За фракціями проєкт закону підтримали:
“Слуга народу” 185 депутатів
“Європейська солідарність” 3
“Батьківщина” 15
“Платформа за життя та мир” 18
“Голос” 1
“Відновлення України” 9
“За майбутнє” 10
“Довіра” 17
Отже, відтепер очільник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.
Громадські активісти оцінили ухвалення закону 12414 як “знищення в Раді антикорупційної екосистеми”.
Українське представництво міжнародної організації Transparency International Ukraine раніше висловило свою позицію, що законопроєкт №12414 “може зруйнувати ключові гарантії незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури”.
Законопроєкт має повну назву “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану”.
Документ передбачає повний доступ генерального прокурора до всіх справ НАБУ, можливість давати вказівки детективам НАБУ й у разі невиконання змінювати підслідність.
Генпрокурор наділяється повноваженнями:
забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
самостійно закривати справи за підозрою топ чиновників.
Суттєво обмежується і процесуальна автономія САП:
прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виключних випадках;
керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ;
керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.
За словами експертів, одне із положень надає також безпосередньо генпрокурору ексклюзивне право закривати справи щодо топчиновників, включаючи фігурантів справ НАБУ.
створюється централізований контроль над усіма резонансними антикорупційними справами
Таким чином створюється централізований контроль над усіма резонансними антикорупційними справами й це рішення неможливо оскаржити.
“Це небезпечно, адже Генпрокурора призначають без проведення конкурсних процедур та він повністю залежний від політичної лояльності. Така концентрація повноважень є корупційним ризиком, що спотворює систему додаткових гарантій незалежності розслідувань та нівелює здобутки автономії САП. Застерігаємо народних депутатів від створення “єдиного вікна” для закриття справ щодо топпосадовців”, вважають у Transparency International Ukraine.
Що було перед цим?
Напередодні голосування у Раді, 21 липня СБУ та Офіс генерального прокурора заявили, що викрили й затримали одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова за те, що у нього нібито є бізнес в Росії. Про це повідомила пресслужба СБУ.
Ще стало відомо, що правоохоронці викрили “крота” ФСБ у лавах закритого підрозділу НАБУ. 21 липня працівники СБУ, ДБР та ОГП провели понад 70 обшуків щодо співробітників НАБУ. Приходили з підозрами і за участь у ДТП.
Процесуальні заходи СБУ називає “очищенням НАБУ від російського впливу”.
Антикорупційне бюро заявило, що доказів участі в антидержавній діяльності їхнього працівника немає.
Відповідний допис відомство опубліковало в Телеграм.
Частина спостерігачів стверджують про політичний тиск на НАБУ, що виходить, на їхню думку, з офісу президента та може бути пов’язаний із бажанням взяти контроль над Бюро, яке всупереч позиції ОП у червні висунуло підозру міністру Олексію Чернишову.
Співзасновник Центру протидії корупції Віталій Шабунін вважає, що згаданий закон про НАБУ та САП знищує антикорупційні здобутки Революції гідності та повертає країну в часи Януковича.
На момент написання цього тексту, голова НАБУ Семен Кривонос сказав, що за його інформацією, існує велика ймовірність того, що президент не підпише цей закон.