Найцікавіше про весільний коровай: “підошву” часто просять для дітей, які погано говорять

Головна Сторінка » Найцікавіше про весільний коровай: “підошву” часто просять для дітей, які погано говорять

Восени в Україні найчастіше справляють весілля. У більшості регіонів серед весільної випічки центральне місце займає коровай. По тому, як він вдався, загадують, як житиме молоде подружжя, розповіла Gazeta.ua етнологиня, дослідниця традиційних хлібів Світлана Творун з Вінниці.

“Весільний коровай має триярусну структуру “підошва” чи “денце”, “основа” і “прикраси” або “оздоба”. Найпершим на деко кладуть “підошву”. Зазвичай це тонкий корж із житнього борошна. Можна припустити, що призначався для померлих предків. “Підошву” не ділять між родичами, а цілою віддають музикантам. На Поділлі вірять, що людина, яка з’їсть шматочок підошви буде балакучою і гострою на язик. Тому підошву у музикантів часто просять для дітей, які погано говорять”, – поділилась дослідниця.

Основу короваю роблять із здобного дріжджового тіста з пшеничного борошна найвищого ґатунку.

“У селі Росоша Липовецької громади на Вінниччині на основу під центральну шишку кладуть одну срібну монету, щоб молоді були заможними. Кому з подружжя попадеться монета, той буде розпоряджатись сімейним бюджетом. В багатьох подільських селах збереглася традиція впихати в основу двоє сирих яєць. Коли розрізають коровай, то їх з тістом віддають молодим. Символізують плідну силу подружжя”, – розказала Світлана Творун.

Оздобу короваю роблять у вигляді квітів, шишок, пташок, завитків.

“Переважно прикраси виготовляють з того ж тіста, що коровай. Проте, зустрічаються випадки, коли оздоблення роблять з окремо замішаного прісного тіста. Такі прикраси після випічки залишаються більш світлого кольору, але на смак тверді і сухі. Іноді світлі прикраси зберігають, як оберіг.

Для випічки весільних короваїв запрошують найближчих родичок і сусідок, які живуть щасливо у першому шлюбі. Важливо, що ліпити і місити коровай йшли молоді жінки, які ще не мають одружених дітей. Майже кожна дія в процесі його виготовлення супроводжується піснями”, – додала Світлана Олександрівна.

Повний текст розповіді Світлани Творун читайте у свіжому номері журналу “Країна” за 16 вересня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наречена повинна виходити заміж невинною. Вінок – ознака цноти: які забобони прижилися в Україні

У села Байківка на Вінниччині для запрошення на весілля старійшини роду випікають особливий калач. Вся його поверхня обліплена знаками сигми. Ним запрошують найстарішого чоловіка в родині. Це може бути дід чи прадід. Якщо проживає з дружиною, то таким калачем запрошують обох.