Що таке “брудна бомба”, про яку бреше Шойгу

Головна Сторінка » Що таке “брудна бомба”, про яку бреше Шойгу

Що означає термін “брудна бомба”, хто має таку зброю, і чи були зафіксовані випадки її застосування у бойових діях.

“Брудною бомбою” називають один із видів радіологічної зброї масового ураження, яка розпорошує радіоактивну речовину на досить великій площі. Про це пише НВ.

“Брудна бомба не може створити атомний вибух, тому що в ній використовується динаміт або інші вибухові речовини для розсіювання радіоактивного пилу, диму або інших матеріалів, щоб викликати радіоактивне зараження”, повідомляють фахівці Центру з контролю і профілактики захворювань США.

Сама концепція радіологічної зброї з’явилася у середині минулого століття після єдиного в історії бойового застосування ядерної зброї у Японії.

“Брудна бомба” по суті, це фугасний боєприпас, заряд якого доповнений радіоактивним матеріалом. Цей матеріал розкидається по місцевості під час підриву, згодом вражаючи всі живі організми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шойгу брехав про “брудну бомбу”, щоби зупинити допомогу від Заходу ISW

Враховуючи небезпеку при виготовленні і ризик поширення радіоактивної речовини не тільки на території противника, відомо, що у другій половині XX століття США і СРСР випробували різні види радіологічної зброї, враховуючи брудні бомби.

Згодом цей вид зброї став приваблювати різні терористичні формування.

На озброєнні кількох країн, враховуючи США, РФ і Велику Британію, є снаряди, виконані зі збідненого урану. Різні сторони заявляли про застосування такої зброї під час бойових дій у Югославії, Іраку і Сирії.

Попри низьку радіоактивність збідненого урану та його використання у боєголовках в якості палива, вчені заявляли про тяжкі наслідки такої зброї для людей, а також складнощі у знезараженні місцевості.

Брудні бомби офіційно ніколи не використовувалися і не стояли на озброєнні будь-яких країн. Проте, на початку 1990-х російська влада нібито заявляла про кілька десятків випадків розкрадання радіоактивних матеріалів із державних об’єктів.

Загрозу ядерного тероризму у Росії тоді пов’язували насамперед із збройним конфліктом у Чечні. За даними російської газети “Коммерсант”, наприкінці 1995-го правоохоронні органи Челябінської області розпочали розслідування кримінальної справи з приводу крадіжки радіоактивного цезію-137 з Бакальського радіоуправління.

Приблизно у цей же час 21 листопада 1995-го чеченський повстанець Шаміль Басаєв нібито особисто вказав кореспондентові НТВ місцезнаходження “контейнеру з радіоактивними матеріалами” в Ізмайлівському парку у Москві.

У російському МНС заявляли, що контейнер випромінює 600 мікрорентгенів на годину на відстані в один метр.

У 2021 році ізраїльські і турецькі вчені повідомили про розробку рішення на випадок застосування брудної бомби. Влада Ізраїлю побоюється, що таку зброю проти їхніх громадян може застосувати ісламістська організація Хезболла, яка контролює Ліван і підтримує режим Асада у Сирії.

23 жовтня російські пропагандистські ЗМІ повідомили, що Україна нібито розробляє “брудну бомбу” й хоче її підірвати. Сергій Шойгу активно “розганяв” цю тезу в телефонних розмовах з міністрами інших країн. Фейкові заяви Росії прокоментували в Офісі президента.

Минулої п’ятниці Шойгу телефонував до міністра оборони США Ллойда Остіна. Після цього глава Пентагону зателефонував міністру оборони України Олексію Резнікову.

Шойгу влаштовує “телефонну карусель”, Росія підготувала черговий ескалаційний крок. Зараз світ має максимально жорстко відреагувати, заявив президент України Володимир Зеленський.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба запросив Міжнародне агентство з атомної енергії надіслати місію в Україну, щоб спростувати вигадки Москви.