В Україні налічують чотири види амброзії. Зараз триває сезон цвітіння цієї рослини. Найбільш алергенною вважають полинисту. Росте вздовж доріг, на полях і біля берегів водойм.
Амброзія один із найпоширеніших і найагресивніших алергенів. Мучить людей до перших морозів, каже алерголог 34-річна Альона Вівтарчук із Вінниці. Рослина випускає в повітря мільярд пилкових зерен, що розносяться на 500 кілометрів. Тому відчути наслідки алергії можна навіть у тій місцевості, де вона зовсім не росте.
Найбільша концентрація пилку в повітрі з 10:00 до 15:00. Коли алерген потрапляє на слизові, призводить до сльозотечі, підвищення температури тіла, різкого запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів.
Людина почувається втомленою, знесиленою. У неї набрякають та печуть очі. Сверблять ніс, горло, вуха. Є нежить, закладеність носа чи чхання, кашель і пирхота в горлі. Через це виникають проблеми зі сном. Тому хворі часто плутають цей стан із застудою. Але застуда минає за тиждень, а алергія не проходить місяці.
За наявності будь-яких із перелічених симптомів радить звернутися до сімейного лікаря. Той скерує хворого до алерголога для подальшого обстеження та призначення лікування.
Якщо лікар підбере потрібні препарати, але поряд ростиме амброзія легше не стане, говорить Вівтарчук.
Радить знищити всі кущі рослини поряд із будинком. Виривати краще з коренем ще до цвітіння чагарнику. Якщо рослин забагато періодично скошувати, або використовувати спеціальні хімікати чи гербіциди. Коштують від 200 грн за літр.
Щоб легше пережити сезон цвітіння, раджу не гуляти на вулиці в період найбільшої концентрації пилку в повітрі. Носити сонцезахисні окуляри, медичні маски, головні убори. Вдень не відчиняти вікна і двері. Двічі на добу робити вологе прибирання в будинку. Після кожної прогулянки прати одяг і сушити його в приміщенні.
Людям із перехресною алергією рекомедує переглянути харчування. Не вживати банани, диню, соняшник, огірки, цукіні, мед і ромашковий чай.
До 20 років не мала жодної алергії, доки 2015-го не переїхала в Запоріжжя. В холодний період проблем зі здоров’ям не маю, а з початком літа починається пекло, каже 27-річна Валентина СМОЛА. У горлі та вухах свербить так, що хочеться взяти виделку й почухати. Таке враження, ніби пече вся шкіра. З носа тече, а коли ні постійно чхаю. Втомилася і пішла в клініку.
Лікар діагностував алергію на амброзію. Призначив протиалергійні пігулки, краплі для носа й очей.
Симптоматичне лікування трохи допомогло. Але значного полегшення не було, бо в місті забагато амброзії. Тому щороку влітку їду до Львова. Там живу до холодів, а потім повертаюся до Запоріжжя, розповідає Смола.
“Газету по-українськи” можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”