Україні не вдалося анітрохи схилити на свій бік Китай і Бразилію, котрі за підсумками Генсамблеї ООН оголосили про створення платформи “Друзі миру”. Тож українська Формула миру (і другий Саміт миру) отримують потужних конкурентів, хоча китайський міністр закордонних справ Ван І заперечує будь-яку конкурентність нового політичного дітища Пекіна.
Відомо, що до тієї платформи вже хоче приєднатися Мексика, а Угорщина заявила про 15 країн-учасниць ініціативи.
Вдалося зблизилися з Індією, яка, звісно, не пристане до “Друзів миру” через складні відносини з Китаєм і, можливо, зіграє позитивну роль для України на саміті БРІКС.
Вдалося зберегти видимість двопартійної підтримки у США. Їй завадив кандидат у президенти від республіканців Дональд Трамп. Він спочатку відмовився зустрічатися з Володимиром Зеленським, розкритикував його, а потім погодився, але публічно принизив публікацією ділової переписки з проханням про зустріч.
Обидва за одного
Формально двопартійна підтримка збережена, адже президент України зустрівся з делегацією сенаторів і конгресменів від обох партій. Але американські ЗМІ пророкують складні стосунки з Трампом за будь-якого фіналу виборів у США.
Наприклад, у The Hill з посиланням на сенатора-республіканця Теда Круза, застерігають: незалежно від факту зустрічі Трампа із Зеленським, проблема відносин з республіканцями посилюватиметься. Водночас сенатор Ліндсі Грем, теж республіканець, зазначає – візит українського президента на оборонний завод у Пенсильванії був помилкою, яка не вплине на підтримку партією України.
Зустріч двопартійної делегації із Зеленським свідчить, що республіканці не збираються віддавати демократам українську тематику, зазначив публіцист Віталій Портников. Він наголосив, що з огляду на близьке завершення терміну повноважень Джо Байден зробив для України цими днями максимум можливого. Натомість Портников звернув увагу на віце-президентку: Зеленський – єдиний іноземний лідер, з яким вона зустрілася цими днями, на відміну від Трампа, у якого напружений графік перемовин. Гарріс вписує цю зустріч у свою передвиборчу кампанію”. Тож, вірогідно, і в подальші взаємини, незалежно від того, програє вибори чи переможе.
Не розхитати човен
Після демаршу спікера Конгресу Майка Джонса зустріч із двопартійною делегацією справді видається “латанням дірки”.
Як пояснило Gazeta.ua поінформоване джерело, у США побачили загрозу у відвертій деструкції відносно Зеленського, адже це могло стати імпульсом для розхитування внутрішньополітичної ситуації в самій Україні. Подібні наслідки були б на руку Росії, ключові пропагандисти країни-агресорки й так кричать про “режим”. Опосередковано цю версію підтверджує публікація в The Economist, де Зеленський начебто задумується про вибори у 2025 році, а політичні лідери в Україні стверджують – “процес пішов”.
Китайський бальзам від тріщин
Прикметно, що українська делегація приділила особливу увагу країнам Глобального Півдня. Навіть провела зустріч з головним китайським дипломатом Ван І, а також з президентом Бразилії, керівником В’єтнаму.
Офіційний Київ намагається сам, без патронату США, налагодити взаємини зі Сходом. Це може свідчити про бажання Зеленського та Єрмака знизити ступінь залежності від Сполучених Штатів у цьому питанні. Зокрема й з огляду на демарш китайської делегації в Генасамблеї ООН під час виступу прем’єра Ізраїлю. Нагадаємо, що російська делегація також полишила залу на Радбезі ООН коли лунали виступи на підтримку України та критика Кремля. За такої поляризації потрібен потужний посередник.
Мета не зайва, адже “гра Зеленським” у президентській кампанії триває. За підсумками двох зустрічей із Джо Байденом Україна офіційно бажаної “далекобійки” не отримала. За даними Politico, Байден висловив сумніви у доцільності Курської спецоперації ЗСУ, хоча публічно заявив, що переконаний у поразці Росії. Камала Гарріс натякнула: є, мовляв, у США люди, котрі хочуть змусити Україну відмовитися від своїх територій, ці настанови схожі на путінські. Вона не назвала свого прямого суперника на президентських перегонах, але напередодні Трамп жорстко розкритикував Зеленського за відмову від угоди з РФ, тож зрозуміло, кого Гарріс мала на увазі.
Якщо додати, що першим напустив туману щодо зустрічей із Зеленським саме Джо Байден ще до Генасамблеї ООН, стає зрозумілим – виділення оборонної підтримки є максимально можливим здобутком поїздки.
Формула миру і план перемоги
Те, що президент США скликає “Рамштайн” 12 жовтня у Берліні, є опосередкованим свідченням посилення саме військового кейсу.
До слова, чималий пакет допомоги (кілька мільярдів доларів) США паралельно виділили Ізраїлю на тлі заяв Білого дому про можливе перемир’я між Ізраїлем і “Хезболлою”. Щодо України, про Формулу миру і Байден, і Гарріс говорили у межах необхідного.
У США безпрецедентне загострення політичної боротьби, тому українська карта буде використовуватися дедалі жорсткіше, пояснив ексміністр закордонних справ Володимир Огризко. Він звернув увагу, що візит Зеленського у липні 2024 року на оборонний завод у штаті Юта (де губернатором республіканець) чомусь не викликав протесту у прихильників Трампа.
Пережити листопад
“До 5 листопада ми маємо бути готовими до будь-яких розворотів, поворотів, – прогнозує дипломат. – До завершення перегонів малоймовірним є запрошення України до НАТО (ключова складова плану перемоги), оскільки Трамп звинуватить Білий дім у розпалюванні Третьої світової війни”.
А от передача далекобійних ракет, на його думку, є сигналом того, що рішення по “далекобійці” прийняте, але поки не оголошене.
“Нам потрібно дочекатися, доки вляжуться хвилі скандалу з оборонним заводом”, – порадив він. До слова, впевненість у зняття заборони висловив і британський прем’єр Кір Стармер.
Гострі кути Овального кабінету
Збереження двопартійної підтримки було підкреслено прийомом Володимира Зеленського Джо Байденом в Овальному кабінеті, звернув увагу кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Експерт теж відзначив силовий акцент у підтримці України.
“Це силовий буст до Формули миру, котрий посилить будь-які дипломатичні можливості України, – переконаний він. – Ми можемо очікувати тих швидких рішень, про які говорив Зеленський напередодні візиту. Адже з Росією можна говорити лише з позиції сили, і в США наголосили на цьому як на важливий складовий Формули миру… Треба змусити Росію до реальності. Водночас важливо, щоб РФ не використала переговори як паузу на свою користь”.
Трамп зібрався танцювати танго
Під час зустрічі з Зеленським у Trump Tower Дональд Трамп заявив – готовий співробітничати з демократами для врегулювання української кризи, котру пообіцяв залагодити, в разі обрання, ще до інавгурації.
Натомість Володимир Зеленський пояснив, що бойові дії в Україні до 5 листопада не завершаться.
“Ми зможемо знайти те, що влаштує обидві сторони, – пообіцяв йому Трамп. Але зазначив, – Україні доведеться ухвалювати рішення, адже для танго потрібні двоє”.
Кандидат у президенти підкреслив, що у нього добрі стосунки і з Путіним, і з Зеленським. І стало зрозуміло, чому він таки погодився на зустріч: без розмови із президентом України Трамп не зміг би говорити про будь-яку реалістичність свого плану . Як підмітило видання The Independent, український президент їхав до Трампа з наміром ознайомити того з планом перемоги України, котрий вже презентував Байдену і Гарріс. Але господар Trump Tower не говорив про перемогу, він акцентував на тому, що “влаштує обох”.