Археологи натрапили на унікальну знахідку, яка може виявитися найдавнішим відомим рунічним каменем.
Руни – це давнє письмо, яке використовували для запису германських мов ще до поширення латиниці. Їхнє походження залишається предметом дискусій. Відомо, що найстаріший рунічний алфавіт був у вжитку приблизно до 700 року нашої ери, пише Newsweek.
Відстежити розвиток рунічного письма непросто. Написи на каменях трапляються рідко, а знайдені артефакти часто позбавлені точного датування.
Під час розкопок у Норвегії, на могильному полі Свінгеруд, археологи знайшли кілька уламків пісковика з рунічними написами. Згідно з дослідженням у журналі Antiquity, вони походять із давніх поховань.
Вчені встановили, що ці уламки є частинами одного каменя. На його поверхні викарбувано комбінацію рун та інших, поки що невідомих знаків.
Археологічний контекст дозволив дослідникам точно визначити вік знахідки. Завдяки радіовуглецевому аналізу вдалося з’ясувати, що камінь походить із періоду між 50 роком до нашої ери та 275 роком нашої ери. Це робить його найдавнішим рунічним каменем, відомим науці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На камені знайшли загадкове слово вікінгів
Детальне вивчення показало, що різні написи на камені могли бути зроблені у різний час різними людьми.
Дослідники також звернули увагу на стан артефакта. Здається, що його спеціально розбили на частини, які потім розкидали та використали в інших похованнях. Це відкриття проливає світло на зміну традицій, пов’язаних із рунічними каменями.
Можливо, спочатку камінь позначав одне поховання, але згодом його уламки використали для увічнення інших могил. Професор Крістель Зільмер із Університету Осло пояснює, що рунічні камені мали як ритуальне, так і практичне значення.
“Могильне поле й оригінальний піднятий камінь припускають пам’ятний і присвятний намір, тоді як подальше використання в окремому похованні проливає світло на пізніші прагматичні та символічні вирази. Це рідкісний приклад виявлення рунічних фрагментів у добре збережених, датованих археологічних контекстах. Це має велике значення для дискусій про ранні скандинавські рунічні камені, а також слугує нагадуванням археологам про необхідність ретельного вивчення кам’яних фрагментів, знайдених у могилах, і пошуку потенційних написів”, – сказав автор дослідження Стейнар Солхейм з Університету Осло.
У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам’яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 і 1000 роком н. е.