Глиняну табличку віком близько 3300 років знайшли археологи у турецькому місті Бюклюкале.
На ній написано про вторгнення в чотири міста, пише Arkeonews.
Це поселенні існувало за часів Хетської імперії у 1800-1180 роках до нашої ери.
Табличка має розмір долоні дорослої людини. Її виявив у травні 2023 року науковець з Японського інституту анатолійської археології Кімійоші Мацумура.
Прочитали 70 рядків клинописом. Доцент факультету давніх близькосхідних мов Університетського коледжу Лондона Марк Віден каже, що перші шість рядків написані хетською мовою.
“Чотири міста, зокрема столиця Хаттуса, перебувають у катастрофі”, – йдеться в перших абзацах тексту.
Решта 64 рядки містять молитву з проханням про перемогу хурритською мовою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Квартал вікінгів та маяк: що знайшли археологи у Стамбулі
“У молитві прославляється бог і його божественні предки, а також неодноразово згадуються проблеми комунікації між богами та людьми. Далі – перераховуються кілька осіб, які, схоже, були ворожими царями. Молитва завершується проханням про божественну пораду”, – кажуть вчені.
Йдеться про вторгнення під час громадянської війни у Хетській державі. Автор тексту підтримує одне з ворожих угруповань. Але ця історія не має нічого спільного з кінцем Хеттської імперії.
Табличка датується часом правління Тудхалії II, за 200 років до занепаду пізньої бронзової доби.
“Вона походить із періоду громадянської війни, про яку ми знаємо з інших хетських текстів. У цей час хетські землі були захоплені відразу з багатьох різних напрямків й багато міст були тимчасово зруйновані”, – розповів Мацумура.
Хети у той час використовували хурритську мову для релігійних церемоній, тож табличка може бути записом ритуалу.
В античному місті Кібіров на території сучасної Туреччини археологи виявили 30 могил. Розкопки проводили в руїнах великого храмового комплексу. Могили виявили під базилікою. Це вказує на те, що поховання належали представникам еліти.