“Балкани – порохова діжка Європи” – Володимир Фесенко

Головна Сторінка » “Балкани – порохова діжка Європи” – Володимир Фесенко

Російська Федерація через Сербію хоче запалити новий конфлікт на Балканах. Щоб відвернути увагу та ресурси Заходу від України. Але їй успішно протистоять. Може спробувати створити кризу в Косово, Боснії і Герцеговині, Чорногорії. Головна стратегія ЄС щодо країн-сусідів вивести їх із сірої зони між Заходом і Росією через інтеграцію в структури Євросоюзу. Україні з партнерами слід робити усе, щоб більше ніде не вибухнуло кризи, подібної на ту, що сталася в Ізраїлі. Щоб не розпорошувати увагу та ресурси Заходу, бо це затягує війну в Україні. Про це Gazeta.ua розповів політолог Володимир Фесенко.

“У Росії довгий план. Близький Схід, друге відволікання буде Балкани. Принаймні, якщо країни світу, партнери, зараз нічого не зроблять, то буде знову такий вибух, і знову не нова історія. У їхніх відносинах криза, і давно. Тому Росія вкладатиметься, щоб одна балканська країна воювала з іншою”, – заявив Володимир Зеленський.

Російська стратегія гібридної війни відбувається не лише проти нас, але теж проти Заходу через російські спецслужби. Проти нас росіяни воюють напряму.

Наприклад, зараз проти фінів застосовують мігрантську кризу. Те саме робили раніше через Білорусь проти Польщі та Литви.

Росія може розпалювати кризи в різних місцях. Щоб запустити ланцюгову реакцію регіональних проблем, які будуть відволікати увагу від України

Зеленський озвучив те, що обговорюють експерти. Коли розпочалася криза на Близькому сході, багато аналітиків припускали, що позаяк Росії це вигідно, може розпалювати кризи в різних місцях. Щоб запустити ланцюгову реакцію регіональних проблем, які відволікатимуть увагу від України. Усі почали шукати, де це може статися. Серйозну кризу організувати не так просто. Для неї мають бути передумови. У Європі одне з найнебезпечніших у цьому сенсі місць Балкани.

Усі пам’ятають югославські війни 1990-х. Їх наслідки залишаються досі

Це – порохова діжка Європи. Звідти понад 100 років тому розпочалася Перша світова війна. Ще раніше – дві балканські війни. Усі пам’ятають югославські війни 1990-х. Їх наслідки залишаються досі. Зберігаються конфлікти та протиріччя між країнами, які так і не подолали. Росія може провокувати вибухи між ними. Ризики там були постійно останні 20 років.

Передусім йдеться про напругу у відносинах між Сербією і Косово щодо статусу північних косовських територій, де компактно живуть серби.

Також існує ризик розвалу Боснії і Герцеговини, де була кривава війна в 1990-ті. Через Дейтонські угоди її вдалося зупинити. Але компроміс хиткий федерація, в якій три складові. Сербська погрожує вийти зі складу спільної держави, щоб приєднатися до Сербії. Це може спричинити новий спалах – якщо не війни, то гострої та конфліктної політичної напруги.

Також маємо проблеми в Чорногорії, де потужні сербські впливи. Працюють спецслужби Сербії та Росії. А ще є Північна Македонія.

Москва хоче щось запалити, але їй активно протистоять

Зеленський не випадково звернув увагу на Балкани. Це попередження західним партнерам, щоб брали до уваги такі ризики. Не обов’язково щось погане там станеться. Росія багато разів пробувала спровокувати кризи в регіоні. Але їй там протидіють окремі країни та спільні інституції ЄС, НАТО, впливові держави Європи. Усі намагаються тримати ситуацію під контролем і не допустити вибуху. Москва хоче щось запалити, але їй активно протистоять.

У Єврокомісії заявили, що їм відомо про загрозу зі сторони Росії для держав Західних Балкан. Що саме очікує почути Зеленський на свої застереження?

Зеленський попередив про загрози не для того, щоб почути відповідь. Нас цікавлять відповіді партнерів щодо питань, які стосуються радше нас самих військова та фінансова допомога Україні, санкції проти Росії, спільні дії в рамках європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Щодо Балкан, це було сказано в контексті війни на Близькому сході.

Головна стратегія ЄС щодо країн-сусідів – інтеграція Західних Балкан, України, Молдови та Грузії в структури Євросоюзу, щоб вивести їх із сірої зони між Заходом і Росією

Яка стратегія ЄС щодо протидії російським гібридним загрозам на своїх кордонах, і яка в ній роль України?

Головна стратегія – інтеграція країн Західних Балкан, України, Молдови та Грузії в структури ЄС, щоб вивести їх із сірої зони між Заходом і Росією.

У Євросоюзі вважають, що якщо Сербія та Косово в перспективі будуть в ЄС, це зменшить напругу в відносинах між ними. Інтеграція в єдині європейські структури, спільна робота Балканських країн в рамках демократичних механізмів зменшить напругу між країнами і посилить вплив Брюсселя на них, сприятиме їх модернізації. Відтак зменшаться російські впливи.

Росія може впливати навіть на деякі країни ЄС. Знаємо по Угорщині

Безумовно, це не станеться саме по собі та автоматично. Досвід свідчить, що Росія може впливати навіть на деякі країни ЄС. Знаємо по Угорщині. Російська агентура може працювати в деяких країнах. Як, наприклад, в Австрії. У Болгарії працювала, але зараз Софія активізувала боротьбу. Ризики будуть.

Тут не тільки стратегія ЄС, але теж НАТО через координацію роботи спецслужб та інших безпекових інституцій. У Косово досі діють миротворчі сили Альянсу. США та Євросоюз були залучені в процес подолання конфліктів у Югославії. Ці механізми досі працюють, хоча, можливо, не так активно та помітно як раніше.

У США та ЄС відстежують ситуацію на Західних Балканах. Коли там щось загострюється, активно впливають на процеси. Тому ризики гібридних впливів Росії будуть нейтралізувати.

Щодо України, напряму ми не впливаємо на процеси на Балканах. Але має значення перебіг та досвід війни у нашій країні. Теж буде впливати спільний рух України, Молдови та країн Західних Балкан до ЄС. Добре, що є рішення про подальше розширення Євросоюзу. Його ще слід втілити в життя, але процес запустили.

Україна взаємодіє з країнами Західних Балкан, щоб між нами не було конкуренції в процесі євроінтеграції

Ми намагаємось узгоджувати процес. Україна взаємодіє з країнами Західних Балкан, щоб між нами не було конкуренції в процесі євроінтеграції, щоб узгоджували стратегію та дії. Проблеми у нас різні балканські країни раніше почали процес євроінтеграції, ми пізніше. Але зараз ми рухаємося швидше. Деякі лідери балканських країн кажуть, що не треба давати перевагу Україні, бо вони почали раніше. Позиція Києва – не треба нас протиставляти. Не маємо бути конкурентами, але взаємодіяти, допомагати та обмінюватися досвідом. Темпи руху будуть визначатися внутрішніми реформами в окремих країнах, і політикою самого Євросоюзу.

Наша дипломатія активно працює щодо цих питань на Західних Балканах, щоб сприяти взаємодії. Зеленський навіть брав влітку участь у саміті балканських країн. Там йшлося про підтримку України та спільну взаємодію російським гібридним загрозам, про нашу спільну стратегію євроінтеграції.

Росії вигідно, щоб НАТО, США та ЄС розпорошували ресурси на різні конфлікти. Але яким чином Москва здатна ініціювати війни в різних регіонах світу, і наскільки багато в неї для цього ресурсів і сил?

На жаль, має для цього ресурси та сили. Грошей на такі атаки менше, бо Москва всі фінанси кидає на війну проти України. Але в росіян віддавна є велика агентурна мережа, багато зв’язків і агентів впливу у різних балканських країнах.

Головний плацдарм російського впливу на Західних Балканах Сербія

Головний плацдарм російського впливу на Західних Балканах Сербія. Між Белградом та Москвою є історичні зв’язки. Включають культурну та релігійну складові. Росія активно впливає на місцеві політичні еліти. Через сербів росіяни впливали на ситуацію в Чорногорії. У цій країні декілька разів виникали кризи.

Відносини між Сербією та Чорногорією певним чином нагадували відносини між Росією і Україною.

Російські та сербські спецслужби постійно підживлювали конфлікти навколо Косово. Між політиками Сербії та Росії багато зв’язків.

Серби також впливають на ситуацію в Боснії. Росіяни через сербів мають інформаційний вплив на країни регіону там діє інформагенція Sputnik. Також є місцеві проросійські видання. Не виключаю фінансових вливань Москви. Тож інструментів вдосталь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російські інформаційні спецоперації: конфлікт Зеленського з Залужним, “мальчік в трусіках”

Наскільки таке розпорошення західної уваги на гасіння пожеж по світу небезпечне для нас зараз? Що українська влада з західними партнерами може робити у відповідь?

Головне не допустити конфліктів. Це не лише наш інтерес, а й партнерів. Профілактично їх нейтралізувати.

Як засвідчив досвід кризи на Близькому сході, для нас це небезпечно не лише розпорошенням уваги Заходу, а й ресурсів. Наприклад, Ізраїль. Ми раніше отримували артилерійські снаряди зі США з фонду, створеного на потреби ізраїльтян. Як тільки розпочалася операція ЦАХАЛ у Газі, відповідні снаряди пішли за призначенням – ізраїльтянам. Відповідно ми їх отримуємо менше. У нас щодо боєприпасів і так був дефіцит, а став ще більшим. Схожа проблема виникла з ракетами для ППО.

Якщо спалахне криза на Балканах, це буде відволікати дипломатичну, військову та економічну увагу від нас

Якщо спалахне криза на Балканах, це буде відволікати дипломатичну, військову та економічну увагу від нас, може створити додаткові перешкоди для нашої євроінтеграції. Критики розширення ЄС матимуть додатковий голос мовляв, не хочемо приймати країни в зоні ризику, які можуть вибухнути. Тому давайте призупинимо розширення Євросоюзу.

Саме це недавно говорив Герт Вілдерс очільник праворадикальної партії, яка перемогла на виборах у Нідерландах.

Більше конфліктів по світу, менше західних ресурсів для нас, менше можливостей протидіяти ворогу, а відтак довше триватиме війна

Для нас критично важливо зберігати військову та фінансову підтримку України з боку Заходу. Будь-які нові кризи та розпорошення західної уваги на них для нас шкідливі, бо можуть зменшити обсяги допомоги. Відтак це буде затягувати війну. Менше ресурсів для нас, менше можливостей протидіяти ворогу, а відтак довше триватиме війна.

Це чудово розуміють на Заході. Пам’ятають про ризики на Балканах. Там активно працюють західні політики та спецслужби, щоб не допустити кризи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Сусідка сказала, що діти померли. А вони порубані в бочці лежать” – уривки з книги “Червоний голод”

Які є добрі та погані сценарії щодо подальшої допомоги зі сторони США та ЄС для України?

Позитивний – зберігається достатньо ефективна, системна та безперебійна підтримка України. Це дасть нам можливість завершити війну на відносно прийнятних умовах. Паралельно будемо рухати на шляху євроінтеграції. Можливо, відкриється вікно реального вступу в НАТО. Так як відкрилося для багатьох країн Балкан після Югославських війн. Вони у різних вимірах були в гіршому стані, ніж ми зараз. Але стали членами Альянсу. Нам потрібно використати цей досвід.

Зараз нам заважає війна поки вона триває, не будемо в Альянсі. Але прецедент Балканських країн нам потрібно використати.

Поганий сценарій затягування війни, виникнення різних конфліктів в різних регіонах

Для нас оптимальний сценарій активний послідовний рух в ЄС і НАТО з намаганням завершити війну проти Росії нашою перемогою. Або, як мінімум, не допустити, щоб Росія закріпилася в Україні. Маємо зберегти незалежність та територіальну цілісність, і завершити війну на прийнятних для нас умовах.

Поганий сценарій затягування війни, виникнення різних конфліктів в різних регіонах. Зокрема, на Балканах. Він потенційно небезпечний, але його вірогідність не надто висока.

У тій самій промові президент згадував про Молдову, де росіяни “починають розхитувати ситуацію” й зацікавлені у “знесенні” проєвропейської влади. Наскільки Київ здатний допомогти нині Кишиневу виявляти російські спецоперації та завадити кризі в цій сусідній країні?

Київ вже допомагає Кишиневу наші спецслужби працюють, співпрацюємо разом із західними партнерами. Тут важливий інституційний вплив ЄС. Потрібна теж постійна консолідація всіх проєвропейських сил у самій Молдові, продовження її євроінтеграції. Наші структури активно допомагають молдаванам.

Іран постачає Росії дрони, КНДР снаряди, Китай технології подвійного призначення. Як можете описати умовну вісь зла “Росія-Іран-Північна Корея-Китай”?

Я б не поспішав записувати в цю вісь Китай. Пекін формує широку антиамериканську коаліцію, але не зацікавлений у прямому конфлікті зі США, а тим паче з ЄС. Тому не підтримую цю популярну теорію, що китайці належать до цієї осі. А ось Росія, Північна Корея та Іран так. З КНР слід вести гнучку політику, як це роблять зараз США.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні

Росія-КНДР-Іран координують зусилля в опосередкованій боротьбі проти Заходу і України як частини Заходу?

Ні, тільки проти Заходу. Щодо Ірану, то в нього немає спеціального інтересу в боротьбі проти України. У Москви і Тегерану є інтерес спільного протистояння США. Активізація співпраці з Росією іранцям потрібна, щоб отримати більше економічних і військових вигод.

Чи може один із теперішніх чи майбутніх конфліктів перерости в глобальну Третю світову війну між країнами “осі зла” та Заходом? Які сценарії такої апокаліптичної війни?

Теоретично можливо, але поки що маловірогідно. Головний чинник, який на це впливатиме відносини між Китаєм і США. Поки китайці не зацікавлені в глобалізації свого протистояння з Америкою. Про це засвідчив візит Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско та його зустріч із Джо Байденом.

Економічно Китаю цього не потрібно. Пекін намагається зберегти достатньо високий рівень глобалізації. Зокрема, свої відносини зі США, ЄС, бо це економічно вигідно китайцям.

Але геополітична конкуренція Китаю зі США триває. Все залежатиме від того, які будуть подальші відносини між цими двома головними гравцями.

Росія не може спровокувати глобальну війну, але може застосувати ядерну зброю, чого бояться на Заході

Сама по собі Росія не може спровокувати глобальну війну, але може застосувати ядерну зброю, чого бояться на Заході. Але це не вигідно Китаю. Тому китайці будуть публічно та непублічно робити усе, щоб такого не сталося.