fbpx

“Більше третини українців готові взятися за зброю, а коли буде небезпека для країни, їх буде ще більше” – що про нас пише світова преса

Головна Сторінка » “Більше третини українців готові взятися за зброю, а коли буде небезпека для країни, їх буде ще більше” – що про нас пише світова преса

США, країни НАТО і ЄС протягом тижня провели ряд дипломатичних зустрічей із Росією. Москва вимагала від Заходу письмових гарантій, що Київ не стане членом Альянсу. Проте Кремлю відповіли, що кожна країна може сама обирати, до якого союзу приєднуватися. А Росії немає права вето щодо інших суверенних країн. Сторони залишилися на своїх позиціях, не зважаючи на понад 100 тис. російських військ і техніки вздовж українських кордонів. Що про це писали у світових ЗМІ, читайте в огляді Gazeta.ua

“США попереджають, що Росія б’є барабанний дріб війни проти України, бо переговори щодо кризи закінчились без результатів”, CNN, США

Високий американський чиновник попередив у четвер, 13 січня, що “барабанний дріб війни звучить голосно” після тижня дипломатії між Заходом і Росією.

Зусилля сторін завершилися без результату. Десятки тисяч російських військових біля українських кордонів залишають сумніви щодо перспектив майбутньої дипломатії і деескалації. Російські чиновники припустили, що незабаром можуть звернутися до військових варіантів дій.

Американські та російські офіційні особи говорили песимістично щодо наслідків переговорів після зустрічі в четвер, 13 січня, у Відні в Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Це була третя сесія переговорів, яка завершила тиждень інтенсивних зустрічей. США та їх союзники по НАТО сподівалися, що зможуть переконати Росію піти шляхом “деескалації і дипломатії”, і відвести десятки тисяч російських військових від українських кордонів, але цього не сталося.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без України не ухвалять жодних рішень щодо її майбутнього що про нас пише світ

Російські чиновники з розчаруванням і нетерпінням реагували на зустрічі, та казали, що готові припинити розмови через відмову США і НАТО задовольнити ключові вимоги Москви: гарантії, що Україні ніколи не буде членом НАТО, і що Альянс відступить від розширення у Східній Європі. Штати та їх союзники по НАТО не раз заявляли, що такі пропозиції Москви неприйнятні.

Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков припустив, що переговори зайшли “в глухий кут через різницю в підходах”, бо США і НАТО не збираються виконувати вимоги Москви. Рябков сказав, що не бачить причин, щоб сторони продовжували переговори, хоча США припускали, що вони триватимуть далі.

Барабанний дріб війни звучить голосно, а риторика стала погрозливою

За підсумками сесії в четвер посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що “барабанний дріб війни звучить голосно, а риторика стала погрозливою”.

“Маємо ставитися до цього дуже серйозно, – сказав Карпентер про скупчення російських військ біля українських кордонів. – Слід приготуватися, що може статися ескалація”.

“Росія погрожує введенням військ на Кубу і Венесуелі, бо дипломатія не працює”, The Guardian, Велика Британія

Росія відмовилася виключити розміщення військ на Кубі та в Венесуелі, якщо переговори з Заходом про європейську безпеку і Україну проваляться. Вона попередила, що останні переговори з НАТО зайшли у глухий кут.

Очевидно, намагаючись підняти ставку в діалозі з адміністрацією президента США Джо Байдена, Рябков, який очолював російську делегацію, заявив, що не може підтвердити чи виключити відправку військ на Кубу та в Венесуелу, якщо переговори проваляться. Відповідаючи на запитання про такі кроки, він сказав, що “все залежить від дій наших американських колег”.

Інший високий російський дипломат погрожував невизначеними “необхідними заходами”, якщо вимоги Москви не виконають.

Росія готується сфабрикувати заяви про напад України на російські сили як привід для вторгнення

Наприкінці тижня дипломатії, яка не принесла прогресу, радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США мають розвідувальні дані, що Росія готується сфабрикувати заяви про напад України на російські сили як привід для вторгнення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стіна спальні злетіла в повітря, коли Світлана Хайтулова була в будинку що пише світова преса про Україну

Міністр оборони США Ллойд Остін пообіцяв українському колезі Олексію Резнікову продовжити надавати “оборонну допомогу” від США, щоб зміцнити потенціал Збройних сил України.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що переговори в ОБСЄ консолідували міжнародну підтримку України перед обличчям “незаконних ультиматумів і військового тиску зі сторони Росії”. За його словами, західні союзники поділяють позицію Києва, що кожна країна має вільною вибирати, до яких союзів у сфері безпеки приєднатися, включаючи НАТО.

Європа зіткнулася з найбільшим ризиком масштабної війни за 30 років

Глава МЗС Польщі Збігнєв Рау попередив, що Європа зіткнулася з найбільшим ризиком масштабної війни за 30 років.

Російська місія в ОБСЄ також попередила, що “криза на континенті може мати непередбачувані наслідки для європейської безпеки”.

“Бліцкриг проти України неможливий. Вони розуміють, що більше третини українців готові тримати зброю, а коли буде небезпека для країни, їх буде ще більше. Путін хоче повернути годинник назад і знову перетворити Центральну і Східну Європу в зону російського впливу і панування, як було за радянських часів. Це за визначенням божевілля. Справжня ціль Росії знищити українську державність. Саме наше існування гальмує путінську модель вертикального управління”, сказав ексглава українського МЗС Павло Клімкін.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що в американо-російських відносинах може статися повний розрив, якщо Америка прийме прямі санкції проти президента Володимира Путіна та інших вищих керівників Росії. Демократи в Сенаті США пропонують атакувати провідні російські фінансові установи, якщо Москва нападе на Україну. ЄС теж розробляє можливі санкції, хоча відмовився розкривати подробиці.

Минулого місяця Рябков порівняв нинішню напруженість з кубинською ракетною кризою 1962 року, коли СРСР розмістив ракети на Кубі, а США запровадили морську блокаду острова. Ця криза закінчилася, коли лідери Америки і Радянського Союзу Джон Кеннеді та Микита Хрущов погодилися, що Москва вивезе ракети в обмін на обіцянку Вашингтону не нападати на Кубу і вивести американські ракети з Туреччини.

“Росія не бачить причин відновлювати переговорів щодо кризи в Україні, і погрожує діями після “глухого кута”, France 24, Франція

У четвер Росія заявила, що переговори зайшли в глухий кут і погрозила невизначеними наслідками у відповідь.

Російський представник на переговорах Рябков заявив, що російські військові фахівці дають Путіну варіанти дій на випадок погіршення ситуації навколо України, але дипломатії слід дати шанс. Він сказав, що переговори в Женеві в понеділок і з НАТО в Брюсселі в середу показали, що існує “глухий кут через відмінність підходів”, і він не бачить причин знову сідати в найближчі дні за стіл, щоб знову почати ті самі дискусії.

Росія змусила США та їх союзників сісти за стіл переговорів, зібравши близько 100 тис. військових біля кордонів з Україною, водночас заперечуючи наміри нападати.

Росія каже, що після десятиліть розширення НАТО налаштована провести “червоні лінії” і не дати Альянсу в майбутньому прийняти Україну як члена чи розмістити там ракети. Штати вважають, що вимоги Росії накласти вето на членство України та припинити військову діяльність НАТО у Східній Європі неможливо виконати, але готові говорити з Москвою про контроль над озброєннями та про розміщення ракет в Європі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НАТО не дозволить Росії шантажувати себе – міністерка оборони Німеччини

Рябков каже, що США та їх союзники по НАТО “не готові задовольнити ключові вимоги Росії”, але хочуть лише обговорювати питання другорядного значення для Москви.

Слід рішуче відкинути шантаж РФ і ніколи не допускати, щоб агресія та погрози винагороджувалися

Посол США Карпентер сказав на засіданні ОБСЄ, що “слід рішуче відкинути шантаж РФ і ніколи не допускати, щоб агресія та погрози винагороджувалися”.

Росія заявила, що прийме рішення щодо своїх наступних кроків після переговорів, які відбулися цього тижня. Вона погрожує невизначеними “військово-технічними кроками”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія готує провокації проти України – військова розвідка

Заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, що якщо Росія нападе, це покаже, що вона ніколи серйозно не ставилася до дипломатичного вирішення кризи.

Штати визначилися з варіантами санкцій проти Росії, якщо та вторгнеться, і будуть готові запровадити їх, як тільки танки рушать на Україну, заявив високий чиновник із адміністрації Байдена.

“Сергій Лавров: “Військова реакція може бути різною”, Polsat, Польща

Росія хоче отримати письмові гарантії від США на свої пропозиції, заявив у п’ятницю, 14 січня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Він додав, що “військова відповідь” Кремля через це може “залежати від того, що запропонують російські військові експерти”.

“Очікуємо письмової відповіді. Наші партнери розуміють, що це має бути швидко, конкретно і в письмовій формі. Росія чекає, що США включать у документ відповіді та можливі зустрічні пропозиції чи виправлення. Але ми не будемо чекати вічно”, – сказав Лавров.

Він додав, що досягнення угоди щодо того, що Росія називає “стратегічною стабільністю”, буде залежати в основному від США.

“Наразі немає сенсу гадати, якою буде відповідь Росії на можливе відхилення Америкою пропозицій Москви щодо стратегічної стабільності. Я не можу більше нічого додати до того, що сказав президент Путін, (коли його запитали, як може виглядати “військова відповідь” Росії через відсутність дипломатичної угоди зі США та НАТО. – Gazeta.ua). Ця відповідь може відрізнятися і буде залежати від того, що запропонують наші військові експерти. Росія веде не дипломатичну гру, де висуває завищені вимоги, щоб отримати щось менше. Поява НАТО на наших кордонах, особливо з огляду на політику, яку проводить українська влада, для нас неприйнятна. Це червоні лінії, і вони про це знають”, – сказав Лавров.

Він додав, що навіть, якщо Україна не ввійде в НАТО, то може вести двостороннє військове співробітництво зі США, Великою Британією чи іншими країнами, проти чого також виступає Росія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НАТО ухвалило рішення про прийняття України та Грузії – Столтенберґ

“Розташування наступальних озброєнь – ще одна червона лінія. Росія ніколи не загрожувала народу України, але таку загрозу представляла тамтешня влада”, – сказав Лавров.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала про початок переговорів між Заходом та Росією.