Лише 8% українців вміють розрізняти фейки, маніпуляції та некоректне висвітлення інформації.
Такі результати показало соціологічне дослідження “Детектор медіа”.
Так, 44% мають рівень медіаграмотності вище середнього, 33% нижче середнього, 15% низький.
Цей показник перевіряли за шкалою вміння визначати маніпулятивний контекст, перевіряти достовірність викладених фактів та розуміти, який вигляд має замовний матеріал.
42% українців ніколи не перевіряють новини на достовірність, 25% схильні довіряти новині, якщо вона не суперечить уявленням та схожа на правду, 11% довіряють майже всім повідомленням, доки не побачать спростування.
При цьому рівень медіаграмотності відрізняється за ознакою статі, віку, освіти, місця проживання та доходами.
Частка чоловіків з високим рівнем медіаграмотності майже вдвічі вища, ніж у жінок 11% проти 6% відповідно.
Високий рівень медіаграмотності має молодь 18-25 років. Люди за 56 низький
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Слуга народу” збрехала про соціологію в прямому ефірі
Серед опитаних із загальною середньою освітою частка тих, у кого рівень медіаграмотності низький та нижче середнього, становила 63%. Тоді як серед людей з повною/неповною вищою освітою лише 30%.
Найбільші відмінності у фільтруванні інформації зафіксували за рівнем матеріальних доходів. Серед людей, яким грошей вистачає лише на їжу, 72% мають низький та середній рівень. Тоді як серед українців, яким на все вистачає і є можливість відкласти, 33%.
Також нижчий рівень спостерігали у селян, а вищий у жителів міст.
На Харківщині припинили діяльність ботоферми, через яку майже 50 тис. фейкових акаунтів поширювали замовні матеріали з Російської Федерації.
Організатор із чималим досвідом у сфері телекомунікацій успішно налагодив механізм реєстрації “липових” профілів у соцмережах.