Чернетка для переговорів готова, але Путін казиться та хоче урвати якнайбільше

Головна Сторінка » Чернетка для переговорів готова, але Путін казиться та хоче урвати якнайбільше

Росія фактично анонсувала ескалацію у відповідь на спроби колективного Заходу запропонувати свої умови переговорів. Ініціатива знову перейшла до США, ЄС і НАТО. Що вони готують у відповідь, – досліджувала Gazeta.ua.

Вранці 20 грудня держава-агресорка обстріляла Київ балістичними ракетами. Амбасадорка США Бріджіт Брінк у зв’язку з цим анонсувала посилену військову допомогу від партнерів. Перед цим була інтенсивна дипломатична ніч, за підсумками якої була окреслена чернетка пропозиції Путіну від колективного Заходу.

1. Генсек НАТО Марк Рютте закликав вести мову не про переговори, а про те, “як зробити Україну сильною”. Адміністрація Джо Байдена анонсувала фінальний пакет військової допомоги Києву обсягом 1,2 мільярди доларів США.

2. Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Київ визначатися: або продовження війни – або переговори.

3. Прем’єр Польщі Дональд Туск загадково заявив про умови передачі українській стороні “певної техніки, якої вона потребує”.

Хоча це більше тактика, є ознаки розробки й стратегії “на всі випадки” потенційних перемовин Путіна і Трампа.

Кордон оборони

У цьому сенсі цікавим є візит генсека НАТО до Болгарії 19-20 грудня. Марк Рютте відвідав військовий полігон і проінспектував багатонаціональний підрозділ у складі 1 тисячі 200 бійців, створений у рамках зобов’язання НАТО зі зміцнення південно-східного флангу перед потенційною російською загрозою.

До підрозділу входять бійці зі США, Албанії, Болгарії, Греції, Хорватії, Чорногорії, Північної Македонії, Італії та Туреччини. До слова, Росія обстрілом 20 грудня пошкодила посольства Албанії, Північної Македонії та Чорногорії в Києві.

У самій Болгарії розглядають візит Рютте як підготовку до зміцнення східного кордону НАТО одночасно із направленням до України миротворчого контингенту. Про це розповів міжнародний аналітик Дімітр Гардєв.

Чернетка угоди

Під час зустрічі Зеленського з Рютте у Брюсселі озвучені ще такі важливі ввідні: НАТО перебере на себе від США координацію допомоги Україні, “Рамштайн” залишиться як політичний форум.

Таким чином, чернетка початку переговорів наступна: миротворці на лінії зіткнення – посилення східного флангу НАТО – гарантії підтримки України без вступу до Альянсу. За даними джерел американських ЗМІ, вона нібито подобається Дональду Трампу.

Політичні альфа-самці у 2025 році

Однак чернетка суперечить майже всім вимогам Путіна. Тому дивною є публікація The Washington Post, в якій анонсується зустріч Трампа й Путіна у 2025 році. На думку авторів статті, у двох “політичних альфа-самців” є багато спільного.Зокрема – несприйняття лібералізму. Джерело, що має доступ до російських високопоставлених дипломатичних кіл, каже: Кремль нині не схильний до компромісів.

Опосередковано цю версію підтверджують публічні заяви російського олігарха Костянтина Малофєєва про те, що предметом перемовин має бути не лише Україна, але й континентальна безпека загалом. З точки зору РФ, можна навіть поступитися територіями в обмін на контроль Грузії, України та інших країн, що не є членами НАТО і входили до колишнього “соцтабору” у Європі. І тут є над чим думати, бо це суттєво обмежить безпекові, зокрема, оборонні можливості Альянсу.

Пастка для Трампа і блеф Путіна

“Дуже сподіваюся, що Трамп не втрапить у цю пастку, адже європейці та українці будуть проти”, – каже виданню колишній високопоставлений дипломат та експерт по Росії.

Роздратування Євросоюзу поспіхом Сполучених Штатів уже висловила головна дипломатка ЄС Кая Каллас: будь-яка поспішна угода буде поганою, і не лише для України.

“Думаю, обидві сторони готові”, – заявив пізно ввечері 19 грудня (за київським часом) Кіт Келлог. Синхронно речник Путіна Дмитро Пєсков припустив – цілі так званої “СВО” можуть бути досягнені дипломатичним шляхом.

Двоє готові, третій ні

У Києві так не вважають. Росія може увійти у переговори і жорстко гнути свою лінію, що значно ускладнить і затягне процес, вважає політолог Олег Постернак. Зеленський, за його словами, намагається утримати рамку “нічого про Україну без України”.

Путін нині висуває неприйнятні умови, щоб почати торги з американцями, звертає увагу радник директора Інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський.

“У США серйозні аргументи, у тому числі, військові. Дали Україні ATACMS – Росія страждає. Раптом ще щось дадуть?”, – наголосив експерт. Тому, на його думку, Путін максимально підвищує ставки щоб торгувати бодай щось – і швидко.

Чудодійний батіг

Трампу важливо зрозуміти, які важелі упливу він має на Путіна, перш ніж розпочинати переговори, вважає військовий аналітик Sky News Шон Белл. “Цілком можливо, що саме Путін погодиться залишити сухопутний міст між Кримом і на таких умовах оголосити про перемогу, ” – припускає він. У довгостроковій перспективі, для нього можуть бути наслідки за “цю авантюру”.

“Думаю, найцікавіше у переговорах – це “батіг”. Очевидно, якби США і НАТО відразу долучилися до війни, то Росію було б зупинено у перші дні… Якщо Захід зараз втрутиться, Путін знає, що у його збройних сил не буде жодних шансів. Тому цілком можливо, що “батіг” від Трампа полягатиме у тому, що він погодиться на участь США у війні”, – припустив він.

Поки ж, на думку експерта, Трамп пропонує Путіну оливкову гілку миру, але це просто готовність говорити.