1 грудня віряни вшановують за новим церковним календарем святого Наума. Він був одним із 12 малих пророків і покровителя людей, які займаються розумовою працею.
Наум жив у VIII-VII століттях до н.е. в Ізраїлі. Про нього збереглося мало інформації. Відомо, що він входить до числа 12 малих пророків – старозавітних авторів книг пророцтв. Малими пророків називають тому, що обсяг їхніх книг менший, ніж ті, які написані чотирма великими пророками – Ісаєю, Єремією, Єзекіїлем і Даниїлом.
Основна частина пророцтв Наума розповідає про загибель головного міста ассірійців – Ніневії, яких Господь покарав за ідолопоклонство, розпусту і чаклунство. Напередодні цього ніневійці покаялися, почувши про пророцтво ще одного малого пророка Іони. Але незабаром повернулися до колишнього способу життя, за що й були покарані.
Наум передбачив, що буде фатальна повінь. Так і сталося: спочатку Ніневію оточили війська мідійського і вавилонського царів і тримали в облозі три роки. Але потім стався розлив річки Тигр, вода підмила стіни міста, війська увірвалися в Ніневію і зруйнували її. Цар Ніневії Сарданапал, розуміючи, що врятуватися не вдасться, наказав розпалити велике багаття – туди кинули царські скарби, і він сам ступив у вогонь.
Прикмети
Погода сувора цього дня – уся зима буде холодною;
у будинку з’явився комар або муха – буде відлига;
ворони гуляють по землі – до потепління;
кола навколо місяця – скоро буде мороз.
У народному календарі 1 грудня – свято Наумів день, Наум Грамотник. За старих часів у цей час у дітей починалося навчання.
Що не можна робити
сваритися і лаятися;
порушувати правила посту;
відмовляти в допомозі та милостині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іменини в грудні: хто святкує день ангела за новим календарем та як назвати немовля
Цього дня не слід хвалитися успіхами в навчанні, а також хвалити за успіхи – вважається, що після таких похвал людині навчання буде даватися важко.
Ще одна заборона дня, яка дійшла і до нашого часу – не можна їсти під час читання, можна “заїсти” розум.
Що можна робити
Святому пророку Науму моляться в складних ситуаціях, просять допомоги в навчанні, сімейних справах. За старих часів цього дня йшли до храму всією сім’єю – вважалося, що помолившись у день пам’яті пророка, можна отримати благословення на навчання.
Цього дня дарують подарунки вчителям.
День Наума – гарний час для починань. Усе розпочате сьогодні буде успішним.
1 вересня 2023 року Україна перейшла на новий церковний календар. Згідно нього майже усі церковні свята та дні ангела зсунулися на 13 днів раніше. Gazeta.ua розповість про свята, які входять у цикл зимових свят. Збережіть собі їх. Цього року їх святкуємо раніше.
У народі є вислів – “від Романа до Йордана – український рамадан”. Йдеться про цикл зимових свят, які розпочинаються з вшанування Романа Кесарійського 18 листопада, а завершуються Йорданом 7 січня. Тож цикл зимових свят буде починатися з 18 листопада і закінчуватися 7 січня.