Чому солити капусту потрібно саме сьогодні: прикмети дня

Головна Сторінка » Чому солити капусту потрібно саме сьогодні: прикмети дня

20 жовтня – день пам’яті святого великомученика Артемія. Артемій, ймовірно, жив у IV столітті в Олександрії або іншому регіоні Римської імперії.

Він був офіцером в римській армії. Артемій став християнином і відкрито сповідував свою віру. Це призвело до переслідувань, оскільки у той час християни зазнавали гонінь. За свою відданість Христу, Артемій був заарештований, підданий тортурам і зрештою страчений.

Під час своїх мук Артемій проявляв велику мужність і стійкість, за що його вважають прикладом для багатьох вірян. Його страждання включали фізичні тортури, але він не відмовився від своєї віри. Святий Артемій вважається покровителем воїнів і людей, які переживають випробування.

Його молять про допомогу в складних ситуаціях, просять захисту та підтримки.

Прикмети

Сніг випав на суху землю – чекайте на потепління.

Почути вовків близько до будинку – зима буде дуже холодною.

Іній на деревах – наступний рік буде неврожайним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на жовтень: про які великі свята потрібно пам’ятати кожному

Що не можна робити, а що можна

Цього дня краще не залишати двері відчиненими, тому що до будинку може проникнути нечисть.

Це несприятливий день для вінчання – союз двох людей буде недовговічним.

За традицією цього дня обов’язково солили капусту і готували інші заготівлі на зиму. Вважалося, що тоді вони простоять до весни. Також Артемій вважається покровителем військових, тому йому моляться про їхнє здоров’я.

8 листопада за новим церковним календарем українці відзначають Михайлів день. Раніше його святкували 21 листопада.

В церковному календарі свято має назву Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. Воно присвячене архангелу Михаїлу, який є архистратигом, тобто главою небесних сил. Оскільки це свято припадає на той час, коли селяни вже не працювали на городі, то можна було відпочити. Традиційно в цей день ходять у гості і пригощаються різноманітним частуванням.