fbpx

“Чому Україна виграє війну” – Марк Хертлінг

Головна Сторінка » “Чому Україна виграє війну” – Марк Хертлінг

Думки у виданні The Washington Post генерал-лейтенанта у відставці Марка Хертлінга, який командував першою бронетанковою дивізією під час наступу в Іраку, а потім армією США в Європі

Зовнішність завжди оманлива, коли йдеться про агресивну війну Володимира Путіна в Україні. Від початку можливості Росії були переоцінені. І розмір її армії, і модернізація, яку вона нібито пройшла, вказували багатьом спостерігачам, що РФ переможе. Але з того часу, як почалося вторгнення, російські війська не змогли адаптувати свою стратегію та оперативні завдання до бойових умов та обставин.

Через рік після початку конфлікту бойові дії здебільшого зосереджені на боях на центральному та південному фронтах Донбасу. У заголовках переважають такі міста, як Бахмут та Вугледар. Росія отримує невеликі вигоди за великі втрати для своїх військ навколо першого міста і даремно розтратила тисячі солдатів навколо другого. Це може виглядати як патова ситуація, але насправді зовсім не так.

Війна пройшла п’ять етапів, і на кожному українські сили значно перевершували російські завдяки військовій культурі пристосовності

Війна пройшла п’ять етапів, і на кожному українські сили значно перевершували російські, у великій мірі завдяки військовій культурі пристосовуваності. Російським силам, як і раніше, заважає відсутність тієї самої культури, а також відсутність лідерства та ініціативи.

Коли я був командувачем сил армії США в Європі, я познайомився з українськими офіцерами та солдатами під час різних навчальних місій і побачив, як росте та розвивається ця культура адаптивності. Я також мав можливість кілька разів уважно спостерігати за тим, як Росія “демонструє”, але не тренує належним чином, свій військовий потенціал. Я часто відзначав глибоку та повсюдну корупцію, яка вразила їхню армію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скандал в Міноборони і найгірший міністр: Артур Переверзєв про проблеми у відомстві

Таким чином, ще до того, як я дізнався про подробиці стратегії Путіна або оперативних цілей його армії, я відразу зрозумів, що вторгнення не закінчиться добре для росіян.

“Україна битиметься вище за свою вагову категорію. І Росії буде соромно”, – сказав я колезі у першу ніч війни.

Путін ніколи офіційно не оголошував про свої стратегічні цілі. Щоб спробувати зрозуміти, що можуть зробити його генерали, я спробував зрозуміти, що це можуть бути за дії. Здавалося, він хотів зміни режиму у Києві, знищення української армії, підпорядкування населення України, контролю над портами Чорного та Азовського морів, а можливо, й над Молдовою. Було очевидно, що Росії забракне солдатів або загальновійськової ефективності для досягнення амбітних військових цілей Путіна.

Армія Путіна ігнорувала один із найважливіших принципів війни – єдиноначальність. Генерали спочатку планували атаку на дев’яти напрямках, але так і не змогли скоординувати наступ.

Гірше того, армія Путіна ігнорувала один із найважливіших принципів ведення війни єдиноначальність. Генерали планували атаку на дев’яти різних напрямках наступу, але так і не змогли скоординувати достатню кількість військово-морських та повітряних сил для масованого наступу.

Війна розпочалася 24 лютого 2022 року. Потрібно було близько шести тижнів, щоб перший етап путінської кампанії провалився.

2 квітня Путін був змушений спробувати інший підхід. Він перекинув російські війська схід, поставивши на чолі нових генералів. Але він мало що зробив для усунення збитків, завданих армії таким катастрофічним початком. Оцінки різняться, але, мабуть, до 40% російських бойових частин на передовій були знищені, лінії постачання та ефективне командування були розбиті теж.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Головний удар з боку РФ буде найближчими тижнями” – Олег Жданов

Путін кинув більшу частину своєї армії на схід і згодом наказав відновити армію за кілька тижнів. Будь-який генерал, знайомий з фізичними та психологічними вимогами, пов’язаними з відновленням сил, що сильно деградували, скаже, що це не спрацює.

18 квітня Путін розпочав новий наступ на сході початок другої фази війни. На російських картах були намальовані нові стрілки та кола, але російські генерали та їхні війська на землі продовжували відставати від графіків. Не було жодної значущої адаптації та спроб зрозуміти важкі уроки з попередніх невдач. Зібрані докупи підрозділи з низьким моральним духом були кинуті в бій без ретельного планування, з поганою розвідкою та неефективними керівництвом. Україна, з іншого боку, не заспокоїлася. Її генерали швидко навчалися, а українські солдати вирізнялися винахідливістю та адаптивністю. Російські війська продовжували зазнавати величезних втрат.

Фаза три розпочалася у липні й тривала до вересня. Українська армія форсувала великомасштабну операцію на північному сході, на Сумщині та Харківщині, використовуючи дрібномасштабні контратаки, спрямовані точно в потрібні цілі. Зробила це за допомогою великомасштабного оперативного обману на півдні. Українські сили спеціальних операцій також зробили значний внесок у цю фазу, щоб гарантувати, що Росію поставлять в незручне становище в тилу. Протягом більшої частини літа росіяни зазнавали втрат, які набагато перевищували втрати під час першої та другої катастрофічних фаз.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Путіну і Лукашенку можуть дати довічне або кілька десятків років за ґратами” – Юрій Білоус

Фаза чотири розпочалася наприкінці вересня, коли Путін оголосив, що кілька частково окупованих південних областей України буде анексовано. Це супроводжував наказ Путіна мобілізувати для боротьби додатково 300 тис. росіян. “Референдуми” на окупованих територіях, які готувалися протягом кількох місяців, зустрів ефективний повстанський рух. Вони не раз відкладалися. Мобілізація, хоч і допомогла вивести на передову обмежену кількість “свіжих”, але не бажаючих воювати солдатів, страждала на ті ж недоліки, що характеризували військові дії Росії з самого початку. Мобілізація була поспішною та імпровізованою, новобранці погано навчені та екіпіровані, а російського керівництва, як і раніше, бракувало.

Навпаки, дії України в цей період – вражаюче скоординоване використання звичайних озброєнь, які успішно включали західну зброю, що недавно прибула. Насамперед, високоточну артилерію та ракети. Крім того, на цьому етапі було більше українських спецоперацій і тривало використання бійців територіального опору. Росія відповіла на все це, обстрілявши ракетами густонаселені українські міста, аби вразити критично важливі об’єкти інфраструктури та українське цивільне населення. Військові злочини, скоєні російським керівництвом та його військами, тривали.

З грудня війна перебуває у п’ятій фазі. Хоча фронт не сильно зрушив, з обох боків відбулися серйозні бої та великі втрати

З грудня війна перебуває у п’ятій фазі. Хоча фронт, можливо, не сильно зрушив, з обох боків сталися серйозні бої та великі втрати. Цю фазу найкраще розуміти не як патову, а як боротьбу України за виживання під тиском Росії. Путін продовжує свою безладну мобілізацію та посилає свіже “гарматне м’ясо” на українські позиції штурмовими хвилями.

Українські генерали врівноважують обмежені, але безперервні контратаки активною обороною, а також змушені виділяти мізерні засоби ППО для захисту цивільного населення. Українські сили також продовжують проводити розвідувальні операції для виявлення цілей, за якими вони, ймовірно, завдадуть удару в найближчому майбутньому. Це тендітний баланс для тих, хто приймає рішення у Києві. Вони намагаються втримувати оборонні рубежі, тренуючи і оснащуючи свої сили недавно отриманою передовою західною технікою, яка якісно змінить ситуацію в контрнаступі, що насувається.

ЗСУ чудово адаптувалися на кожному етапі боротьби, засвоюючи уроки з навчання, яке отримали за останнє десятиліття, та зі шрамів, отриманих на полі бою. Росія не раз демонструвала нездатність зробити те саме.

Автократична клептократія Путіна поки не може зрівнятися з гнучкою українською демократією

Росії, як і раніше, буде важко змінитися. Просто тому, що вона не може. Національна армія формується з її народу. Вона відображає характер та цінності суспільства. У той час як оснащення, доктрина, навчання та лідерство – важливі якості будь-якої армії, сутність бойової сили виходить із того, що є нацією. Автократична клептократія Путіна поки не може зрівнятися з гнучкою українською демократією.

Переклад Gazeta.ua

Generated by Feedzy