Багато з нас експлуатують машину не по одному року, тому вже в курсі того, що треба робити в тій чи іншій ситуації.
Однак далеко не всі автовласники, особливо новачки, в курсі всіх елементарних правил, тож можуть нашкодити неправильними діями своєму автомобілю. Так, про такий важливий параметр, як тиск у колесах, багато хто теж забуває, причому забуває перевіряти його регулярно.
А дарма, адже тиск перевіряти повинен раз на 1.5-2 тижні. Взимку ж інтервал перевірки скорочується до 1-1.5 тижня. Gazeta.ua пояснює, чому важливо перевіряти тиск в колесах автомобіля.
Річ у тім, що холодне повітря негативно впливає на тиск у колесах – воно падає і часом дуже стрімко. Тим часом нормальний тиск у шинах підтримувати обов’язково.
Про те, який тиск є оптимальним, ви дізнаєтеся в інструкції з експлуатації конкретної моделі автомобіля. В основному, інформація про оптимальний тиск в колесах по осях машини вказується в дверному отворі з боку водія – вся інформація поміщена в невеликій табличці, де тиск розраховується, виходячи з навантаженості транспортного засобу.
Таким чином, потрібно постійно підтримувати тиск у межах норми. Але що буде, якщо цього не робити? Якщо тиск у колесах буде зниженим, то перше, з чим ви зіткнетеся, – це нестабільність поведінки машини на дорозі. Знизиться точність і чутливість кермового управління, збільшиться нишпорення по дорозі з боку в бік, а в поворотах машину почне заносити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому досвідчені водії закликають періодично їздити на високих обертах: як це впливає на двигун
Друге – це збільшення витрат палива. Покришка зі зниженим тиском має більший опір коченню за рахунок збільшення плями контакту з дорогою, що призводить до зростання споживання пального.
Третій момент – це збільшення ризику пошкодження шини. Вона починає гірше тримати удари від нерівностей, каміння та купин, тому велика ймовірність того, що на боковинах з’являться грижі та порізи.
Крім того, в покришку зі зниженим тиском легше врізають різного роду цвяхи, саморізи і шурупи, гострі камінці – гострі осколки легко входять в обм’яклу поверхню, а ось від твердої вони відскакують.
Ба більше, шини зі зниженим тиском швидше зношуються, бо швидше нагріваються під час їзди і гума руйнується.
Втім, зустрічаються ще й варіанти, коли тиск у колесі значно вищий за оптимальний. Це відбувається тоді, коли манометр при вимірюванні тиску в колесах допускає великий відсоток похибки, в результаті ми перекачуємо покришки.
Від цього отримуємо жорсткіший хід, а також зниження зчіпних якостей шин з дорогою. Правда, котитися машина накатом починає веселіше і в цілому, знижується витрата палива через зниження опірності коченню.
Але ви повинні розуміти, що незначна економія палива не варта того, що підвіска матиме знижений ресурс. Зокрема, довга дорога із підвищеним тиском у шинах, загрожує зменшенням терміну служби кермових тяг та наконечників, кермової рейки, амортизаторів, сайлентблоків, кульових опор та ступичних підшипників.
Вся річ у тім, що жорсткі колеса гірше демпфують удари при проїзді нерівностей, внаслідок чого зростає навантаження на кермо і ходову частину. Тому тиск потрібно підтримувати оптимальний, інакше неприємностей не уникнути.
Буксир – доволі корисний інструмент, який може виручити водіїв під час складних погодних умов взимку.
Проте щоб використовувати його ефективно, варто знати базові правила та рекомендації. Як правильно застосовувати буксир взимку, читайте в матеріалі.