Суперечки щодо існування прихованого міста під єгипетськими пірамідами знову спалахнули. Дослідники, які оприлюднили гучне відкриття, поділилися новими деталями, щоб спростувати критику.
Дискусії почалися після заяви італійських вчених, повідомляє Daily Mail. Вони стверджують, що використали радіолокаційні імпульси та картували понад 1200 м під пірамідою Хефрена. За їхніми словами, там знаходяться величезні шахти, камери та, ймовірно, ціле підземне місто.
Однак незалежні експерти скептично поставилися до цього відкриття. Вони наголошують, що технологія, використана дослідниками, не дозволяє проникнути на таку глибину. Їхні висновки назвали “безглуздими” та “ненауковими”.
“Більшість людей думають, що ми застосовуємо радар для сканування ґрунту, але це хибне уявлення”, – пояснює Філіппо Біонді, який працював над дослідженням.
Він стверджує, що його команда збирала акустичні дані, включно із сейсмічними хвилями, шумами від людської діяльності та фотонними взаємодіями. Цей метод дозволив створити карту підземних структур на великій глибині.
Про відкриття заявили науковці з Університету Пізи. Однак їхні результати ще не були опубліковані у жодному науковому журналі, що викликає сумніви серед фахівців.
Багато науковців вважають представлені зображення недостовірними. Вони не впевнені, що на них дійсно зафіксовані споруди під пірамідами.
“Твердження про використання радара всередині піраміди неправдиве. Використані методи не пройшли жодної наукової перевірки”, – заявляє колишній міністр старожитностей Єгипту Захі Хавасс.
Попри критику, італійська команда намагається відстояти свої висновки. Біонді пояснює, що їхній метод базується на аналізі доплерівських аномалій. Вчені застосували томографічну інверсію, засновану на перетворенні Фур’є, щоб створити деталізовані підземні скани.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розгадали таємницю будівництва єгипетських пірамід
На отриманих зображеннях видно вісім колодязів, які йдуть глибоко під землю. Їхній діаметр становить від 10 до 11 метрів. Вчені також помітили сходові конструкції, що огинають ці колодязі. Вони з’єднуються з двома великими прямокутними камерами, кожна з яких має довжину близько 80 м.
Науковці стверджують, що під однією з платформ вони виявили водну систему. Це може свідчити про існування прихованого міста під пірамідами.
Дослідники спираються на давньоєгипетські тексти. У Книзі мертвих згадується місто мертвих із 14 резиденціями.
“У цих текстах описані певні камери та їхні жителі. Ми припускаємо, що могли знайти Аменті, який згадується у давніх джерелах. У них також зазначено, що піраміди побудовані над містом, запечатуючи його вхід”, – розповідають автори дослідження.
Вчені планують довести свою теорію, отримавши дозвіл на розкопки плато Гізи від єгипетської влади.
У Єгипті біля пірамід Гізи археологи знайшли могилу жреці богині Хатхор. Жінку звали Хетпет. Поховання було засноване 4400 років тому, повідомляє znaj.ua. Гробниця прикрашена малюнками. На них зображена сама Хетпет, що благословляє полювання і риболовлю чи сидить за столом.