Операція з арешту головного свідка пострілу з Бука по цивільному літаку Боїнг 777 17 липня 2014 року Володимира Цемаха коштувала життя старшому групі із його захоплення. Він потрапив під міну і загинув.
Операцію із захоплення терориста була зухвалою і професійною, заявив полковник Служби безпеки України Роман Червінський в ефірі ток-шоу “Свобода слова Савіка Шустера”.
Розвідники під надійною легендою поселилися у під’їзд будинку, де проживав Цемах в окупованому Сніжному. Отримавши нагоду, викрали його та накачали його медикаментами. Розвідники 200 км везли Цемаха окупованою територією від Сніжного до Донецька, повідомляючи на блокпостах бойовиків, що доплавляють важкохворого родича до лікарні.
“Ми підготували легенду, за якою ми перевозили хвору людину, яка перебуває під наркозом. Обійшли три їхні блокпости і ця легенда спрацювала. Цемах був на задньому сидінні автомобіля, поряд було інвалідне крісло. Він був трохи непритомний. Поводився адекватно, виконував усі команди “, розповів Червінський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У росЗМІ заявили про смерть терориста Цемаха
Діставшись Донецька, Цемаха пересадили в інвалідне крісло і переправили через лінію зіткнення стежкою, що використовували місцеві мешканці для переходу на підконтрольну територію і назад.
“Там була невелика стежка, якою ходили місцеві цією стежкою ми й виїхали через лінію зіткнення. З того боку нас зустрічали офіцери, вони забрали його і доставив уже до Києва”, додав Червінський.
Незважаючи на цю героїчну операцію, Червінського звільнили зі служби. Чому – він не знає відповіді на це запитання.
Начальник протиповітряної оборони окупованого Сніжного Володимир Цемах був свідком катастрофи малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більша частина загиблих була громадянами Нідерландів. За даними розслідувачі Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс “Бук”, із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
3 вересня 2019-го спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона вважала за краще, щоб він перебував в Україні та був “доступним для слідства”.
7 вересня Україна видала Цемаха Росії в межах обміну утримуваними особами. 12 вересня донька Цемаха заявила, що її батько повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області.
2 листопада Цемах заявив, що Нідерланди пропонували йому громадянство в обмін на свідчення. У прокуратурі країни відмовилися коментувати заяву.