Давні пам’ятки Полтавщини оголосили культурною спадщиною

Головна Сторінка » Давні пам’ятки Полтавщини оголосили культурною спадщиною

На Полтавщині завершили створення та затвердження облікової документації для 52 археологічних об’єктів.

Вони належать до території Більського городища та Історико-культурного заповідника “Більськ”. Полтавська ОВА повідомила, що ці об’єкти включають поселення, кургани, ґрунтові некрополі та фортифікаційні споруди.

9 травня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України видало наказ, який визнав усі ці об’єкти пам’ятками культурної спадщини місцевого значення.

Антон Чубенко, заступник начальника Полтавської ОВА, під час брифінгу зазначив, що ця робота тривала понад десять років. Науковці досліджували площу 7 тис. гектарів, уточнювали інформацію про об’єкти, їхні межі та розміри.

Директор заповідника Ігор Корост розповів, що фахівці розробили облікову документацію, яку схвалили консультативна рада при облдержадміністрації та експертна комісія Міністерства культури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Який вигляд має городище в Україні, де понад 2 тис. років тому жили скіфи: як шукають їхні скарби

Із 52 об’єктів 35 розташовані на території Котелевської селищної ради, 16 – на Опішнянській, ще один – на межі обох громад.

Включення до Державного реєстру пам’яток стало важливим кроком для збереження об’єктів. Тепер будь-які роботи на цих територіях підлягатимуть суворій перевірці та погодженню. Додатково для них підготують спеціальну землевпорядну документацію згідно з чинним законодавством.

Наступним кроком, за словами Антона Чубенка, стане створення загального паспорта на весь археологічний комплекс Більська. Роботу проводитимуть спільно з органами Полтавської та Сумської областей, оскільки частина городища заходить на територію Сумщини.

Паралельно триває робота над наданням комплексу міжнародного статусу. Плануються масштабні мультидисциплінарні дослідження за участі іноземних партнерів. Зокрема, проведуть магнітометричні дослідження за підтримки німецької фундації Ukraine Art Aid Center, а також великі археологічні розкопки, що реалізують за участі Німецького археологічного інституту.

Раніше археологи виявляли залишки давнього городища із кам’яними стінами на вершині гори Трон Артура в Единбурзі, Шотландія.

Розповідали, що його заклали 3 тис. років тому представники кельтського племені вотадинів. Колись жили на південному сході Шотландії і на північному сході Англії. Залишки римських монет у місцях їхнього проживання свідчили про романізацію. Разом з іншими племенами асимілювалися у ранню шотландську культуру.