Десять трендів, на які варто звернути увагу в 2024 році

Головна Сторінка » Десять трендів, на які варто звернути увагу в 2024 році

Стаття у виданні The Economist

Життя швидко біжить. Чи то спалахи нових збройних конфліктів, чи то перекроювання глобальної карти енергетичних ресурсів, чи швидкий розвиток штучного інтелекту, світ змінюється з приголомшливою швидкістю. Від ситуації на Близькому Сході через впровадження електромобілів до лікування ожиріння все виглядає зовсім інакше, ніж те, що було лише рік-два тому. Що може бути далі? Ось 10 тем, на які варто звернути увагу в наступному році.

1. Найчисленніші вибори в історії!

Вибори у світі відбудуться для більшої кількості виборців, ніж будь-коли раніше. Вони звертають увагу до глобального стану демократії.

У 2024 році відбудеться понад 70 виборів у країнах, де проживає близько 4,2 млрд людей – вперше проголосує більше, ніж половина населення світу

У 2024 році відбудеться понад 70 виборів у країнах, де проживає близько 4,2 млрд людей – вперше проголосує більш ніж половина населення світу. Але хоча голосування буде більше, ніж будь-коли раніше, демократії не обов’язково стане більше. Багато виборів не будуть ані вільними, ані справедливими.

2. Доля Путіна залежить від виборів у США, а не в Росії

Виборці та суди винесуть вердикт Дональду Трампу, який має шанс повернути собі президентство США. Результат голосування може звестися до кількох десятків тисяч виборців у кількох штатах, що коливаються (в різні роки голосують то за демократів, то за республіканців. Gazeta.ua). Але наслідки будуть глобальними – від кліматичної політики до військової підтримки Америкою України. Дійсно, фальсифікація виборів у Росії може означати, що доля Володимира Путіна більше залежить від американських виборців, ніж від російських.

3. Вперед, Європо!

Відповідно, Європа повинна активізуватись і надати Україні військову та економічну підтримку, необхідну їй для тривалої боротьби, одночасно прокладаючи шлях до остаточного членства країни в ЄС. Це правильний вчинок, а також страхування від ризиків того, що Трамп поверне собі владу та відмовиться від підтримки Києва.

4. Близькосхідні потрясіння

Атака ХАМАС на Ізраїль і відповідь Ізраїлю проти Гази перевернули регіон і позбавили думки, що світ може надалі ігнорувати тяжке становище палестинців. Чи стане це ширшим регіональним конфліктом? Чи дасть новий шанс для миру? Для Америки, перенапруженої наддержави, це також випробування того, чи зможе вона адаптуватися до складнішого і загрозливішого світу.

5. Багатополярний світ нестабільності

План Америки повернутися до Азії та більше зосередитися на своєму суперництві з Китаєм, що набирає обертів, зруйнувала війна в Україні, а тепер і в Газі.

Росія втрачає вплив у світі. Заморожені конфлікти розморожуються, а локальні холодні війни розпалюються

Росія теж відволікається і втрачає вплив. Заморожені конфлікти розморожуються, а локальні холодні війни розпалюються по світу. Нестабільність у Сахелі зростає. Світ готується до нових конфліктів тепер, коли “момент однополярності” Америки закінчився.

6. Друга холодна війна

Оскільки зростання Китаю сповільнилося, напруга навколо Тайваню зростає, а США продовжують обмежувати доступ Китаю до передових технологій, риторика “нової холодної війни” стала жорсткішою. Але західним компаніям, які намагаються зменшити залежність своїх ланцюгів поставок від КНР, буде набагато легше це сказати, ніж зробити. Тим часом обидва табори домагатимуться підтримки “середніх сил” Глобального півдня, не в останню чергу їхні ресурси.

7. Нова енергетична географія

Перехід до чистої енергії створює нові зелені наддержави та перекроює карту енергетичних ресурсів. Літій, мідь і нікель мають набагато більше значення, а нафта і газ, а також регіони, які домінують у їх постачанні, мають все менше значення. Конкуренція за нові ресурси змінює геополітику і торгівлю, створюючи неочікуваних переможців і переможених.

8. Економічна невизначеність

У 2023 році західні економіки досягли кращих результатів, ніж очікувалося, але ще не вийшли з проблем, і процентні ставки, які залишатимуться “вищими й довше”, будуть болючими як для компаній, так і для споживачів, навіть якщо рецесії вдасться уникнути. Китай може впасти в дефляцію.

9. “Штучний інтелект” стає реальним

Підприємства приймають його, регулятори регулюють, а технарі продовжують вдосконалювати. Загострюватимуться дебати щодо найкращого регуляторного підходу. Чи є аргументи щодо “екзистенціального ризику” приманкою, яка приносить користь діючим компаніям. Неочікувані випадки використання та зловживання постійно будуть з’являтися. Чимало занепокоєння щодо впливу ШІ на робочі місця та можливості втручання у вибори. Який його найбільший фактичний вплив?

10. Об’єднання світу?

Можливо, ідеологічні розбіжності будуть відкладені, коли світ буде насолоджуватися Олімпійськими іграми в Парижі, а астронавти, можливо, кружлятимуть навколо Місяця. Але так само ймовірно, що ті, хто сподівається на якусь глобальну єдність, будуть спантеличені та розчаровані.

Переклад Gazeta.ua