fbpx

Десятки тисяч українок страждають від домашнього насилля: куди їм звертатися

Головна Сторінка » Десятки тисяч українок страждають від домашнього насилля: куди їм звертатися

25 листопада у всьому світі відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками.

Про це у 2000 році оголосила Генеральна Асамблея ООН. У резолюції від 20 грудня 1993 року зазначено, що насильство щодо жінок – акт насильства вчинений за ознакою статі, який завдає або може завдати фізичну, психологічну шкоду, страждання жінкам, погрози вчинення таких актів, примус або свавільне позбавлення волі як у громадському так і в особистому житті.

Третина жінок упродовж життя зазнають фізичного чи сексуального насильства, повідомляє ООН. Воно стає причиною смерті половини загиблих жінок у світі.

Минулого року в Україні зафіксували 180 921 звернень від жінок, які страждають від домашнього насильства. На розгляді у судах перебували 1877 проваджень. Усього засудили 921 людину. Позаторік учетверо менше – 225.

“Не будемо забувати, що гендерні нерівності, які підживлюють систему насилля, по суті є питанням дисбалансу влади. Стигматизація, неправильне розуміння, замовчування проблеми та недостатнє виконання законів лише продовжують безкарність. Крім того, зґвалтування досі використовується як жахлива зброя війни. Все це має змінитися… зараз”, – заявив генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш.

79% громадян України назвали головною причиною домашнього насильства алкоголь, за даними соціологічних досліджень Українського інституту майбутнього. 44% – фінансові негаразди, 38% назвали психологічну залежність від кривдника.

Близько 40% українців стверджують, що їхні знайомі або близькі ставали жертвами домашнього насильства. 48% людей взагалі не звертаються до поліції, адже не вірять, що це щось змінить.

“Кожна третя особа, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, звертається за допомогою щодо складання заяв про видачу обмежувального припису стосовно кривдника. Багато звернень щодо представництва інтересів у кримінальних та адміністративних справах, розірвання шлюбу та поділу майна. Часто також постраждалі особи звертаються щодо стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини та позбавлення батьківських прав”, – каже перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Неповнолітня звинувачує 400 чоловіків у зґвалтуванні

Жінки страждають не тільки фізично, а і психологічно. Однак моральну шкоду важче розпізнати, адже кривдник вміло маскується на публіці під турботливу людину та стверджує, що його дії – прояв турботи та любові. Тому щодо випадків психологічного насильсва звернень в рази менше.

Окрім цього, до Національної соціальної сервісної служби України звернулися 27 676 чоловіків та 2 756 дітей.

Куди звертатися жертвам домашнього насильства?

– 102 – Національна поліція України;
– 15-47 – урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства;
– 116-123 або 0 800 500 335 – “Ла Страда”;
– 772 або 0 800 500 225 – Національна дитяча гаряча лінія;
– мобільні бригади Міністерства соціальної політики в регіонах;
– денні центри UNFPA;
– @police_helpbot – чат-бот у Telegram від МВС.

Громадська організація “Марш жінок” запустила чат-бот у Telegram “Вона за неї”. У ньому можна отримати психологічну і юридичну допомогу.

Постраждалі від домашнього насильства мають право на безоплатну правову допомогу (БПД), зокрема на послуги адвоката. За 10 місяців 2021 року до системи БПД звернулися 1670 постраждалих від домашнього насильства.

Також в Україні працюють притулки для жінок, куди можна потрапити, звернувшись до правоохоронних органів. Жінки отримують тимчасове місце проживання для того, щоб мати можливість знайти роботу, житло, оформити документи. Там же вони отримують безкоштовну психологічну та юридичну допомогу. Журналістка Gazeta.ua побувала в одному з таких притулків.

Цілодобова гаряча лінія Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству працює без вихідних, святкових днів за номером 15-00 (зі стаціонарного) та 044-272-15-00 (з мобільного).

Щорічно з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія “16 днів проти насильства”. Її заснували у червні 1991 року Центр Жіночого Глобального Лідерства та учасники Форуму з питань жінок, насильства та прав людини. Україна приєдналася у 2000 році.