Уряд УСРР ухвалив рішення про запровадження натуральних штрафів до сільських господарств 20 листопада 1932-го. Воно спричинило збільшення кількості жертв Голодомору.
“До колгоспів, що допустили розкрадання колгоспного хліба і злісно зривають план хлібозаготівель, застосувати натуральні штрафи порядком додаткового завдання з м’ясозаготівель розміром 15-місячної норми здавання даним колгоспом м’яса як усупільненої худоби, так і худоби колгоспників”, – йшлося в рішенні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали невідомі фото творців Голодомору
За 6 діб у пресі УСРР з’явився наказ наркома юстиції і генерального прокурора УСРР Василя Полякова, в якому було зазначено, що репресія – потужний засіб подолання класового спротиву хлібозаготівлям. До “класових ворогів, що зривали боротьбу за хліб” дозволили застосовувати будь-які заходи.
18 листопада 1932-го ЦК Компартії України видав постанову “Про заходи по посиленню хлібозаготівель”. Документ вперше затвердив заходи, пов’язані із занесенням господарств на “чорні дошки”.
Назва репресії походила від способу відзначення передових та відстаючих сільських господарств в період Голодомору 1932-33 років. Села чи колгоспи, які виконували “норми” заготівель заносили на “червону дошку”, а ті, що не могли – на чорну.
Голодні села, які потрапляли у список опинялися в повній соціальній ізоляції, їх блокували спецзагони.