Президент США ускладнює переговори задля максимальної вигоди від збурення ринків. Тарифи стають все більш незбагненними, бо невідомо як їх можна уникнути. Про нові подробиці торговельної війни Трампа розповідає Gazeta.ua.
Перевиховання Китаю
КНР дуже закрита країна, бідкався Дональд Трамп, але пригрозив Пекіну збільшенням тарифів до 50%, якщо там не відмовляться від спротиву. Нагадаємо, що китайці запровадили зустрічні мита на американські товари у 34%
Пекін боротиметься до кінця, якщо США мають намір розв’язати тарифну війну, – повідомив офіційний представник МЗС країни Лінь Цзянь. На думку міністерства торгівлі КНР, Сполучені Штати займаються шантажем.
Тим часом торги на фондових біржах Китаю 7 квітня ввечері завершилися ростом. Однак це зростання, яке китайці з усіх сил піарили, насправді може бути так званим “відскоком”, коли після різкого спаду ціни чи котирування трохи стабілізуються. Адже основні китайські фондові індекси (Shanghai Composite, Shenzhen Component, ChiNext) того ж дня на торгах показали незначну стабілізацію на 1% порівняно з падінням на 7% протягом попередніх кількох днів. Більше того, таке спостерігається і на інших світових ринках.
“Завжди готові до доброї угоди”
Китай був першою країною, котра запровадила дзеркальні тарифи у відповідь на тарифи Трампа. Офіційний Пекін на рівні міністерств запевняє: китайські виробники ведуть переговори з клієнтами, шукають шляхи збуту. Іншими словами, не сидять склавши руки. КНР закликає інші країни також давати відсіч “тарифному шантажу”.
І, схоже, до китайських закликів дослухалися. Пізно увечері 7 квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала США два варіанти: або скасування тарифу у 20% на європейські товари на американському ринку – або контрзаходи (зокрема, мита у 25% на американський алюміній та на перелік товарів зі США, котрі визначить спеціальна Комісія).
“Європа завжди готова до доброї угоди”, – резюмувала фон дер Ляєн.
Господаря Білого дому пропозиція розізлила. “Погано поводиться Європа”, – заявив він. Дональд Трамп натякнув, що тарифи можуть бути постійними, а можуть – і ні. Але наголосив: ЄС мусить купляти американську енергію (вірогідно, мав на увазі скраплений газ) за 350 мільярдів доларів, щоб вирівняти торговий баланс на користь США.
Президент США може собі дозволити різкість на адресу Євросоюзу, оскільки зустріч міністрів торгівлі країн-членів ЄС 7 квітня виявила розбіжності у підходах. Наприклад, Франція пропонує не лише тарифи на американські товари, а й “заморозку” європейських інвестицій в економіку США. Натомість Ірландія, третина експорту якої – до США, закликає “діяти зважено” (можливо, звідси слова Урсули фон дер Ляєн про готовність до переговорів). Цікаво, що Італія розкритикувала ідею про “мита у відповідь”.
Остаточно визначатися з відповіддю на тарифи Трампа ЄС буде 9 квітня. На час підготовки цього матеріалу мита у відповідь видаються найвірогіднішим варіантом, оскільки у Брюсселі добре побачили до чого призвели перші спроби переговорів по тарифах.
Говорили-балакали
Прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу 7 квітня відвідав Білий дім. У релізі адміністрації президента США зазначено – Нетаньягу є першим лідером, котрий особисто прибув вирішувати питання тарифів. Та зустріч вийшла не надто приязною: Дональд Трамп прохопився, що був би найкращим президентом Ізраїлю, хоча і визнав – Нетаньягу пообіцяв усунути торговий дефіцит, мовляв, добрий приклад для інших.
Можливо, ним надихнувся прем’єр Японії Сігеру Ісіба – зателефонував президенту США по тарифах. З японцем Трамп був максимально конкретним: вирішили призначити відповідальних за “конструктивні переговори”. Однак у своїй соцмережі Truth Social чинний президент США поскаржився, що “японці не купують наші авто”.
Обережний оптимізм
Натяків на “відкат” тарифів Трампа виявилося достатньо для світових ринків, щоб почати вилазити із прірви: у вівторок, 8 квітня, зростали азійські та європейські акції. Зокрема, регіональний європейський індекс Stoxx Europe піднявся на 1,6%, в Азії японський індекс Topix рвонув угору на 6% після телефонної розмови Ісіби з Трампом. Індекс Китаю CSI 300 зріс на 1,6%, Гонконгський індекс Hang Seng піднявся на 1,5%. Після провалів попередніх днів на 6-8% зростання загалом помірне і нагадує технічний відскок. Але воно ж свідчить про настрої на світових ринках: інвестори, хоча і сподіваються на краще, готові до найгірших сценаріїв. Цікаво, що і американський долар на валютному ринку збадьорився на 0,1%.
Пакетні пропозиції
Трамп розуміє тільки силу. Його економічна політика загрожує не лише Європі, а й усьому світу. Ми можемо або боятися, або використати це як поштовх для Європи. Так французький депутат Вінсент Жанбру відобразив настрої щодо чинного президента США і його тарифів.
На даний момент більшість атакованих тарифами країн, як стверджує Білий дім, ведуть переговори. Ця новина стабілізувала світові ринки. Додатковим і потужним чинником стала згода ЄС говорити зі США про закупівлю енергоресурсів (передовсім, скрапленого газу). Про це заявила речниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен.
Отже, ставка чинного господаря Білого дому на “всі домовлятимуться з Вашингтоном” поки що спрацьовує. І Дональд Трамп намагається використати її на повну. Якщо до ЄС у нього економічні претензії, то до Ізраїлю – політичні.
Політичні побажання
В релізі трампівської адміністрації сказано, що на зустрічі з Нетаньягу обговорили визволення заручників і переговори з Іраном. Президент США навіть анонсував їх на 12 квітня, а у медіа з’явилася інформація, що американську сторону представлятиме Стів Віткофф. Для України це означає, що російська війна розглядається Штатами у комплексі інших питань, у тому числі – іранського.
До Японії у президента США теж є політичні претензії. Так, днями туди поїде генсек НАТО Марк Рютте. Якщо пригадати недавні висловлювання чинного господаря Білого дому про недостатність підтримки “наших зусиль” з боку японців, то мова може йти про посилення військової присутності США в країні або і в регіоні за рахунок японської сторони.
Контролювати все
Та у тарифів Трампа може бути ще одна “підкладка” – криптовалюти. Сенат проголосував за призначення Пола Аткінса очільником Комісії США з цінних паперів і бірж. Директор Інституту розвитку економіки України Олександр Гончаров звернув увагу, що Аткінс є прихильником ліберального регулювання, тому варто очікувати пом’якшення щодо криптовалют, котрі “стають новим інструментом глобальних еліт, що уникають традиційного фінансового ринку”. Експерт очікує зростання криптовалют.
А їх ринок технічно більше контрольований за традиційні ринки. Якщо Дональд Трамп мав на меті впливати на більшість фінансових потоків у світі або відстежувати їх, то у сегменті криптовалют він може досягти своєї мети. На це працюють і тарифи, котрі стимулюють розігрів різноманітних коїнів та загальний інтерес до них.