Вчені зробили відкриття в Тихому океані – вони знайшли ізольовану від Австралії ділянку значної площі, що відповідає критеріям континенту.
Новий континент отримав назву Зеландія. Результати дослідження, опубліковані в науковому журналі GSА.
Вони свідчать, що цей регіон площею 4,9 млн км² складається з континентальної кори. Він має підвищену батиметрію порівняно з океанічною корою, містить різноманітні кремнієві породи та характеризується відносно товстою і низькошвидкісною структурою земної кори.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Hubble зняв наднову за 400 млн світлових років від Землі
“Зеландія раніше була частиною Гондвани. Сьогодні вона на 94% занурена, в основному в результаті широко поширеного стоншення земної кори в пізньому крейді, що передував розпаду суперконтиненту і подальшої ізостатичної рівноваги”, – розповідають вчені.
На думку дослідників, визначення Зеландії як геологічного континенту, а не як сукупності континентальних островів, фрагментів і зрізів, вірніше відбиває геологію цієї частини Землі. Зеландія надає новий контекст для дослідження процесів континентального рифтингу, витончення та розпаду.
Вчені зафіксували аномальні зміни у Гренландії. Гренландський льодовиковий щит, друге за величиною тіло льоду в світі, тріскається швидше, аніж будь-коли раніше.
Дослідники виявили, що відповідні тріщини стали значно глибшими та ширшими на його швидкоплинних краях між 2016 і 2021 роками. Для аналізу використовувалася 3D-мапа поверхні щиту.