Дозвіл на зброю: пора викорінити “совок” із системи

Головна Сторінка » Дозвіл на зброю: пора викорінити “совок” із системи

Українці, попри 10 років війни, не отримали права на швидке оформлення дозволу на зброю. У нас досі діє стара система отримання дозволів, яка передбачає низку бюрократичних перепон. Українська підприємиця і координаторка всеукраїнського руху “Українцям зброю” Яна Матвійчук виступає за демократизацію процесу оформлення дозволу на зброю. Вона закликає підписати петицію, яка має підштовхнути українську владу внести зміни в законодавство.

Просте оформлення дозволу на зброю та вільний доступ до її купівлі, носіння, використання, на думку Матвійчук, вирішить низку питань. Зокрема, вільний і законний обіг зброї дозволить громадянам захистити себе від нападів.

Спрощений дозвіл на зброю 2022 на початку повномасштабної війни показав: мирні громадяни, отримавши автомати від МВС, не пішли стріляти перехожих чи грабувати крамниці. Вони боронили міста, охороняли об’єкти та стежили за порядком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перші українські військові пройшли навчання на Leopard 2

У США, де законодавство щодо зброї відносно ліберальне, отримання зброї є достатньою простою процедурою за умови виконання вимог законодавства. У Чехії, Португалії також достатньо легко отримати зброю. Ці країни не осередками гучних злочинів. Навпаки, рівень безпеки вищий у тих регіонах, де живе найбільше власників зброї.

Щоб отримати право на купівлю зброї в Україні, треба оформити один дозвіл. А після цього потрібен другий вже на носіння та зберігання. Яна Матвійчук пройшла ці процедури та ділиться власним досвідом.

“Я принципово не намагалася прискорити процес хабарями та вирішила пройти всі етапи чесно. Ось кроки, які вам необхідно виконати:

Отримати медичну довідку від психіатра і нарколога.

Пройти курси з теорії та практики обігу зброї. Вони проводяться в спеціальних навчальних центрах і розраховані на 72 години.

Зібрати необхідні документи: заява про видачу дозволу на зброю, копії паспорта, медичної довідки, документів, які підтверджують здібності (курси з теорії та практики), та довідку про наявність спеціального сейфа для зберігання зброї.

Оплатити державні збори за видачу дозволу на зброю.

На кожному етапів власні проблеми. Курси номінальні. У дозвільному центрі черги. Відсутня можливість звернутися за місцем проживання (лише за пропискою). Збори треба сплачувати лише у певному банку й офлайн (знову ж таки, черги). Центр зачиняється о 13.00: не встиг втратив день. А так можна продовжувати безкінечно.

Можливо, що держава ненавмисно створює ці перепони. Проте за 30 років незалежності пора, нарешті, прийняти закон про зброю, а не користуватися пострадянськими нормативними актами. Чи не так?”, зазначає Матвійчук.

Для розв’язання проблеми отримання дозволу на зброю в Україні необхідно змінити підхід. США можуть стати прикладом, де будь-який повнолітній громадянин може придбати зброю, використовуючи водійське посвідчення та оформивши необхідні документи просто в магазині.

Але в Україні процедура отримання дозволу на зброю охоплює психіатричну та наркологічну перевірку, надання особистих даних до МВС тощо. І ці процедури не відрізняються від процесу отримання права на керування автівкою. Тому виникає питання: чому потрібно повторювати всі ці процеси?

Яна Матвійчук, ініціаторка звернення до президента, закликає небайдужих громадян підписати петицію та ліквідувати неефективну дозвільну систему, яку утримують за власні податки громадяни. Вона стверджує, що українці повинні мати можливість купувати зброю без штучних обмежень, а порушення закону та позбавлення громадян цього права має бути зупинено.