16 березня 1988-го під час ірано-іракської війни ВПС Іраку здійснили хімічну атаку на місто Халабджа, що на території іракського Курдистану – на місто скинули іприт, зарин, табун, газ VX. Кількість жертв серед мирного населення, за різними оцінками, від кількох сотень до 7 тис. Серед загиблих особливо багато дітей, бо щільність використаних газів більша за густину повітря, тому газ стелився по землі.
Спочатку події в Халабджі не спричинили великого міжнародного резонансу, бо в ірано-іракській війні симпатії багатьох країн і міжнародних організацій були на стороні Іраку. Фотографії численних жертв, головним чином жінок і дітей, з’явилися переважно в іранській пресі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вашингтон почав військову операцію
Незалежні розслідування 1990-х, проведені правозахисниками з Human Rights Watch та іншими організаціями, пролили світло на цей військовий злочин. Епізод з бомбардуваннями Халабджі був включений в обвинувальний висновок у справі Саддама Хуссейна в слуханнях “Іракського особливого трибуналу”. Диктатор був страчений 30 грудня 2006-го
23 грудня 2005-го суду в Нідерландах суд засудив до 15 років тюрми Франса ван Анраата – голландського бізнесмена, який в 1984-1989 роках постачав до Іраку сировину для виготовлення хімічної зброї. В ухвалі суду бомбардування Халабджі було визнано військовим злочином режиму Хусейна.
Газова атака в Халабджі вважається складовою частиною так званого плану “Аль-Анфаль” – плану дій уряду Іраку проти курдської меншини, в рамках якого в 1986-1989 роках вчинялися інші злочини. Зокрема, хімічні бомбардування курдських сіл у квітні 1987-го. Безпосередньо керував операцією двоюрідний брат Саддама Хусейна Алі Хасан аль-Маджид, який після Халабджі дістав прізвисько “Хімічний Алі”.
17 січня 2010-го він був визнаний іракським судом винним у бомбардуванні Халабджі та Анфаль і засуджений до смертної кари через повішення. Його повісили через кілька днів 25 січня. У березні 2010-го іракський Верховний суд офіційно визнав подію актом геноциду.