30 вересня – день пам’яті святого священномученика Григорія, єпископа Великої Вірменії.
Григорій народився приблизно 257 року в родині знаті. Його батько, Ананій, був християнином, але за правління язичницького царя Трдат III був страчений. Григорій виростав у язичницькому середовищі, однак пізніше прийняв християнство, отримавши освіту у християнській традиції.
Після прийняття християнства, Григорій почав активно проповідувати. Його діяльність призвела до великого поширення християнства в Вірменії. Він заснував багато церков і навчав народ християнським цінностям. За правління Трдат III Григорій зазнав переслідувань через свою віру. Він був ув’язнений на тривалий час у глибокій ямі, де пережив численні страждання. Однак його віра залишалася незламною.
Після того, як Трдат III захворів, він покликав Григорія для молитви про зцілення. Григорій молився, і цар одужав. Вражений чудом, Трдат III прийняв християнство, і Вірменія стала першою країною, яка офіційно проголосила християнство своєю державною релігією 301 року. Григорій був висвячений на єпископа та продовжував служити церкві. Він активно працював над зміцненням християнства в країні, однак через супротив язичників знову зазнав переслідувань. У результаті він був страчений за свою віру.
Прикмети
Випав сніг – зима ще нескоро прийде.
Багато горіхів, але немає грибів – до сніжної зими.
Їжак селиться на краю лісу – зима буде теплою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День вчителя-2024: коли вітаємо та як змінились традиції свята під час війни
Що не можна робити, а що варто
Не рекомендується спати на несвіжій постільній білизні – в життя прийдуть неприємності.
Краще не укладати угоди – вони закінчаться невдало. Забороняється ходити в поношеному чи старому одязі – будете невдахою.
В давнину було прийнято ходити в лазню, щоб очистити себе від гріха та негативних думок. Також це сприятливий день для початку нових справ – вони будуть йти добре. Щоб в будинок не змогли зайти нечисті сили, його поріг потрібно облити освяченою водою.
1 жовтня українці святкуватимуть Покрову Пресвятої Богородиці. Це нова дата свята після переходу на новий церковний календар. Раніше віряни вшановували це свято 14 жовтня.
Покрова також була знаною як період весіль. В народній свідомості існував зв’язок святого омофора Богородиці з покровом (тобто фатою), яким покривали голову нареченої.