Гепатит А атакує Київ: що відомо про спалах і джерело зараження

Головна Сторінка » Гепатит А атакує Київ: що відомо про спалах і джерело зараження

У Солом’янському районі столиці зафіксовано спалах вірусного гепатиту А.

Станом на зараз лабораторно підтверджено 33 випадки захворювання, з яких 19 – серед неповнолітніх. Про це повідомив головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак.

За його словами, перші термінові повідомлення про інфікування надійшли ще 8 травня. Протягом доби кількість випадків різко зросла, що стало підставою для початку епідеміологічного розслідування. До нього залучили Держпродспоживслужбу, департамент охорони здоров’я КМДА та районне управління освіти.

Спалах захворювання локалізовано в мікрорайоні Відрадний. Випадки були виявлені серед учнів кількох навчальних закладів – у них одразу взяли проби води для аналізів. Також зразки відібрали з місцевих бюветів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закарпаття охопив гепатит А: влада заборонила весілля та закрила школи

“Попередні лабораторні дослідження води з бюветів не виявили збудника гепатиту, показники відповідають нормам”, – зазначив Чумак.

Водночас триває перевірка інформації про ремонтні роботи на водомережах і бюветах, а також гігієнічний стан працівників, які їх обслуговували. Не виключається можливість недотримання санітарних норм, що могло призвести до зараження.

Зараз у районі госпіталізовано 19 осіб, серед яких 15 – діти. Загалом під медичне спостереження потрапили понад 200 контактних осіб. Для обмеження поширення вірусу шість шкіл тимчасово перевели на дистанційне навчання.

Медики вже відвідали сім’ї, де зафіксовано захворювання, триває робота з виявлення джерела інфекції та контролю поширення.

Вірус гепатиту А передається фекально-оральним шляхом – через забруднену воду, їжу або брудні руки. Заражена людина може бути джерелом інфекції ще до появи симптомів.

Найчастіші прояви:

– лихоманка, слабкість, біль у м’язах;

– нудота, втрата апетиту;

– пожовтіння шкіри й слизових;

– зміна кольору сечі та калу;

– збільшення печінки.

Інкубаційний період може тривати до 55 днів.

Основний засіб профілактики – вакцинація, яка забезпечує стійкий імунітет після двох доз з інтервалом у 6 місяців. У вогнищах інфекції рекомендована екстрена імунізація контактних осіб.

Не менш важливо дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки, перевіряти якість питної води та продуктів.

За словами лікарки-інфекціоністки Наталії Іванченко, у 20242025 роках в Україні зростає рівень захворюваності на гепатит А, особливо в окремих регіонах – зокрема у Львові. Це вимагає посиленого епідемічного нагляду.

У селі Іза на Закарпатті зафіксовано спалах вірусного гепатиту А.

У зв’язку з цим місцева влада ввела карантинні обмеження, включаючи заборону на проведення масових заходів до 21 червня.

Через зростання кількості захворювань комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визнала ситуацію надзвичайною – біологічного характеру.