Готуйте особливу випічку і не відмовляйте у допомозі: що треба робити у Хрестопоклонну неділю

Головна Сторінка » Готуйте особливу випічку і не відмовляйте у допомозі: що треба робити у Хрестопоклонну неділю

7 квітня православні віряни згадують преподобного Георгія, митрополита Митиленського. Також цього дня – Хрестопоклонний тиждень Великого посту.

Георгій з юності вів чернечий спосіб життя Георгій. За часів правління імператора Льва Ісаврянина він потрапив під гоніння іконоборців. Тоді ж його стали звати Сповідником.

На архієрейську кафедру міста Митилена (на острові Лесбос) Георгія поставили за правління Костянтина Порфирородного (780-797). У житії сказано, що Георгій вів чисте, цнотливе життя, подібне до ангельського. Він був дуже милосердною людиною і завжди допомагав нужденним. За це був наділений Господом даром чудотворення – умів зцілювати невиліковні хвороби і виганяти бісів.

815 року, за іконоборця Лева Вірменина, Георгія відправили на заслання до Херсона. Там через 5 років він і помер – за переказами, в годину його смерті над Мітиленом засяяла яскрава зірка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не ходіть на кладовище і не поминайте померлих: що треба знати про Лазареву суботу

У третю неділю Великого посту відзначають Хрестопоклонну неділю. Дата однакова для юліанського і новоюліанського календарів, оскільки залежить від дат посту. Цього дня у храмах вклоняються головному символу християнства і спасіння людства – Чесному і Животворящому Хресту Господньому. Хрест, прикрашений квітами, урочисто виносять у храмах у суботу ввечері та здійснюють всенічне бдіння. Він залишається в церкві протягом усього тижня – до п’ятниці, тому четверту седмицю (тиждень) Великого посту також називають Хрестопоклонною.

7 квітня за старим стилем відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Прикмети

вранці грім чути перед дощем – буде багатий урожай овочів;

грім без дощу – чекай увечері негоду;

на осиці багато сережок – до гарного врожаю гороху;

небо зоряне – буде багато ягід і грибів.

У народі кажуть: “Хороша калина – погана яровина” і зауважують – якщо цього дня йде дощ, то буде багато калини, а от урожай ярих буде поганий.

Що можна робити

У Хрестопоклонний тиждень ідуть до церкви, щоб помолитися і вклонитися Хресту. Триває Великий піст 2024 – тим, хто поститься, дозволяється гаряча їжа з олією.

У народній традиції в цей день і протягом усього тижня прийнято готувати випічку у вигляді хрестів. Іноді в неї кладуть житнє зернятко – щоб був хороший урожай хліба. Така випічка нагадує про страждання Христа і про те, що кожна людина несе свій хрест у житті.

Що не можна робити

Лаятися, сваритися, пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі.

У Хрестопоклонний тиждень не можна відмовляти в милостині і прохачам, заборонено веселитися і вживати алкоголь, порушувати традиції Великого посту.

Великдень для багатьох вірян є одним з найголовніших релігійних свят. Це перехідне свято, а значить його дата щороку змінюється.

Цього року православні віряни в Україні святкуватимуть Великдень 5 травня. Перехід ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар жодним чином не вплинув на святкування Великодня.