“Грузинська влада готова вбивати активістів”, – розповідь учасника протестів у Тбілісі

Головна Сторінка » “Грузинська влада готова вбивати активістів”, – розповідь учасника протестів у Тбілісі

Понад 70 тис. людей мітингували 14 травня у Тбілісі. Виступили проти нового законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу”.

Закон про “іноагентів” грузинський парламент ухвалив учора в третьому читанні. Він фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії у 2012-му.

Влада Грузії заявляє, що нічого спільного з російським законопроєкт не має. Президентка країни Саломе Зурабішвілі заявила, що ветуватиме закон.

Gazeta.ua поспілкувалася з учасником протесту, активістом і засновником Центру підтримки в місті Горі Сосо Бабаєвим. Він розповів про настрої мітингувальників та чому новий закон може загрожувати вступу Грузії в ЄС.

Чому цей закон викликав такий різкий спротив у людей?

Майже всі грузини розуміють, що це за закон. Бідзіна Іванішвілі (глава правлячої партії “Грузинська мрія” яка ініціювала закон. – Gazeta.ua) втілює тут російську, а не грузинську мрію. “Російська мрія” тягнеться ще з часів Горбачова, а може й раніше. Його дружина Раїса Максимівна колись сказала: “Грузия хороша без грузин”. І ось через стільки років Іванішвілі вирішив цю мрію втілити. Цим законом він показує своєму босу Путіну, що він не просто так взяв від нього гроші.

Ми цього не допустимо. Зараз поруч зі мною багато молодих. Вони виросли в часи, коли свобода слова була важливою для Грузії. Тому ми зламаємо їхній план. Якщо переможе “путінське” зло, то сенс мого життя втратиться. У Грузії багато таких людей.

Чи загрожує закон руху Грузії у ЄС?

У конституції Грузії записано, що наш шлях – у Євросоюз. Закон прямо заважає цьому. Нас в Європі вже попередили, що якщо він вступить в силу, то Грузія ніколи не вступить в ЄС.

Наші діти ніколи не будуть росіянами. Ми всією Грузією захищаємо наше європейське майбутнє і всю Європу. Я ношу із собою прапор Грузії, НАТО, України, ЄС. Більшість людей сьогодні готові померти, щоб це захистити.

Іраклій Кобахідзе (прем’єр-міністр Грузії. – Gazeta.ua) особисто відправляє підготовлених людей бити опозиціонерів. На мого друга разом із дітьми напали біля їхнього будинку. У той час діти премʼєр-міністра вчаться у Нью-Йорку. За наші гроші возить їх чартерними рейсами.

Якщо підтримують Росію, то хай живуть в Таганрозі

Діти мера столиці Кахи Каладзе навчаються у Мілані. Ми просимо, щоб їм негайно заблокували рахунки в Америці та Європі. На цих російських колаборантів треба накласти санкції, а їхніх дітей вигнати звідти. Якщо підтримують Росію, то хай живуть в Таганрозі. Ось це треба робити.

Уночі з урядом намагалися зустрітися європарламентарі, але в будівлю їх не пустили. Ми вручили їм грузинській і український прапори. Вони запевнили, що будуть стояти на боці народу Грузії і підтримують наше прагнення відстояти свободу.

Яка ситуація на вулицях зараз? Наскільки далеко готові зайти протестувальники?

Ми живемо під парламентом уже четвертий день. Тут дуже небезпечна обстановка, тому що ці колаборанти завели з Північного Кавказу приватні військові компанії. Ці організації їздять у будь-які країни вбивати. Цю інформацію розповіли наші співвітчизники, які у 2008 році воювали проти Путіна й досі служать. Є порядні люди, які просто кинули форму й пішли, але розповіли, що заїхало багато російськомовних кавказців з вказівкою бити людей. Вони стоять серед поліцейських – усі в масках. Багато з них не знають грузинської або розмовляють з акцентом.

ПВК хочуть робити все так, як у Казахстані чи Україні. На вулицях дуже багато поліцейських – стільки в Грузії їх просто немає. Вони заважають пересуванню громадян. Зараз біля парламенту близько 70 тис. протестувальників. Нам глушать звʼязок. Поліція намагається відтіснити людей. Коли відходять назад, то протестувальники кричать їм у слід: “Російські раби!”.

Люди вже знають, що сюди можуть заїхати російські танки

Ситуація дуже напружена, бо вся Грузія проти російського закону й терориста Путіна. Ми підтримуємо Україну. Люди вже знають, що сюди можуть заїхати російські танки. Але готові оборонятися навіть без зброї.

На вулицях багато постраждалих. Діти всю ніч танцюють, демонструють мирний протест усьому світу. Їх бʼють і затримують. Народ іде й не зупиняється. Можна сказати, що вся Грузія сьогодні на вулицях. Усіх їм не переламати, вони нас не залякають.

У Грузії може початися Майдан, як в Україні свого часу?

Усе можливо. Війна в Грузії не закінчувалася з 1991 року. Досі немає указу про капітуляцію, перемирʼя. У нас щодня війна з терористом Путіним. Так звані “російські миротворці” вже прийшли Тільки вони в грузинській формі. А в парламенті сидить маленький Путін – Іраклій Кобахідзе. Вони правлять уже 12 років у Грузії і намагаються нас русифікувати.

Президентка Грузії заявляла, що ветує цей закон. Але водночас є ризик, що правляча партія це вето подолає. Що буде в такому разі?

Уже третій день на вулицях бʼють жінок і дітей. Ситуація йде до громадянської війни. У будь-який момент Зурабішвіші може все зупинити. Вона цього не робить, бо підігрє Іванішвілі (колишньому прем’єр-міністру Грузії і засновнику керівної партії, – Gazeta.ua).

У країні меншість тих, хто нейтрально ставиться до закону про “іноагентів”. Це ті, які можуть запросто взяти в руки російський прапор і зустріти з ним наш уряд. Таких людей в Грузії максимум півпроцента. Проти російського закону ж вийшло 20% населення.

Прем’єр Кобахідзе заявив, що основною метою закону є запобігання “українізації”. Що він мав на увазі?

Найкращий захист – це напад. Вони завезли колаборантів із Північного Кавказу, переодягли їх у грузинську поліцейську форму. А розповсюджують інформацію, що це, мовляв, з України – з ГУР приїхало восьмеро людей і хочуть влаштувати тут Майдан. Це смішно. Такими нісенітницями Путін годує своїх людей, а вони вирішили нагодувати ними грузинів.

Вони готові вбити будь-кого

Ми уже наїлися, ситі по горло. Нам взагалі не цікаво, що говорить премʼєр. Іраклій Кобахідзе – ворог народу. Він не наш премʼєр, ми його не визнаємо. Він – стид і ганьба Грузії. Це Кобахідзе привіз сюди Гаврилова й посадив на крісло премʼєр-міністра (депутат держдуми Сергій Гаврилов очолював російську делегацію на Міжпарламентській асамблеї православ’я (МАП), що проходила в Тбілісі. Депутат-комуніст сів у крісло голови парламенту та розмовляв російською мовою. Після цього у столиці почалися масові протести. – Gazeta.ua).

Яким ви бачите розвиток цієї ситуації?

Ситуація змінюється кожної хвилини. Щойно ми були в лікарні у Давида Кацарави (лідер Антиокупаційного руху. Нещодавно стало відомо, що його затримали на акції проти закону про “іноагентів”. Опоненти влади стверджують, що після цього його жорстоко побили поліцейські. – Gazeta.ua). Йому зробили дві позапланові хірургічні операції. У Давида зламана щелепа, дно ока – дуже важкі поранення. Фактично його вбивали, наносячи удари по голові.

Тобто вони готові вбити будь-кого. Якщо вони почали вбивати, то це означає, що у нас уже йде громадянська війна. Просто наша сторона без зброї, але з правдою і чистими руками. А вони з владою, зброєю у руках, яку їм купує Америка, Європа. А вони не відкривають двері європарламентарям. Тобто користуються їхнім майном, а діалог вести не хочуть.

У законі про “іноагентів” ідеться, що медіа та громадські організації, які фінансуються з-за кордону – отримуватимуть статус “агентів іноземного впливу”. Їх має реєструвати прокуратура. За порушення закону для фізичних осіб передбачено позбавлення волі на строк до п’яти років, для юридичних – штраф у розмірі 25 тис. ларі – близько $9,5 тис.