“Гуманітарні” тигрові креветки, “танкові” психологічні атаки з Білорусі, елітні авто для українців – спогади митників про перші місяці війни

Головна Сторінка » “Гуманітарні” тигрові креветки, “танкові” психологічні атаки з Білорусі, елітні авто для українців – спогади митників про перші місяці війни

Перші дні, тижні, місяці роботи з початку повномасштабного російського вторгнення були досить важкими для українських митників. І водночас насиченими на неординарні події, з якими вони рідко стикалися у мирному житті. Спогадами про найбільш яскраві моменти митники поділилися з УНН.

Багато історій пов’язані з тим, як під виглядом гуманітарної допомоги в Україну намагалися завезти різноманітні товари комерційного призначення.

Як пригадує тодішній начальник Львівської митниці Данііл Меньшиков, за гуманітарну допомогу намагалися видати екзотичні фрукти, дорогі сири, ковбаси, рибу, хамон. Багато чого відправляли на потреби військових, щоб швидкопсувний конфіскат не пропадав. Якось, розповідає Меньшиков, відправили до військової частини фуру хурми.

“Оргтехніку неодноразово намагалися завезти під виглядом гуманітарки, дорогі телефони. Усе це конфісковувалося”, додає митник.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Крадіїв доведеться довго виловлювати і показово карати” – Данило Гетманцев

На Одеській митниці під виглядом гуманітарки навіть хотіли провезти близько 20 тонн тигрових креветок.

“Нібито завозилися на благодійний фонд. У всіх виникло питання як тигрові креветки можуть бути гуманітарною допомогою? При проведенні митного огляду у водія в кабіні виявили комерційний інвойс (рахунок-фактуру), який передбачав розрахунок за цей товар”, розповідає начальник митного поста “Орлівка” Одеської митниці Дмитро Перстинчик.

За словами митників, у перші дні війни для потреб ЗСУ були відкриті склади з конфіскованими товарами. Інколи військові брали, ще й у великих кількостях, такі речі, про які ніхто б і подумати не міг. До прикладу, жіночі прокладки.

“Мене спочатку трохи шокувало, що військові брали жіночі прокладки. Якось запитала військового, навіщо вони їх у нас забирають, та й ще так багато. А він мені каже: ти навіть не уявляєш, яка це гарна устілка до взуття”, згадує головний державний інспектор інформаційної політики Волинської митниці Валентина Черниш.

Незважаючи на війну, українців сповна скористалися отриманою на деякий час законною можливістю завозити з Європи автомобілі з нульовою ставкою розмитнення. Довелося львівським митникам, зазначає Меньшиков, тоді побачити й елітні суперкари. Був це, наприклад, McLaren вартістю понад $300 тис. Щоправда, це вже було пізніше. А от у перші дні вторгнення митникам на західних кордонах довелося чути рев не тільки автомобільних двигунів, але й танкових.

За словами Черниш, білоруси підганяли танки ближче до кордону і влаштовували психологічні атаки. Але коли стало зрозуміло, що російський бліцкриг провалився, то всі ці психологічні атаки припинилися.

Як пригадує Меньшиков, життя на пунктах пропуску тоді вирувало, й іноді митникам доводилось виконувати геть не притаманні їм функції наприклад, приймати пологи. Зокрема за перші місяці повномасштабної війни на пунктах пропуску Львівської митниці народилося семеро немовлят.

Київські митники знайшли у посилці, що прямувала з Умані до Великої Британії, рідкісні бронзові артефакти часів Київської Русі.

У відправлені виявили сім деталей холодної зброї та її оздоблення ІІ-ХІІ століть, які мають значну історичну та культурну цінність. Про це повідомила пресслужба Київської митниці.