Майбутнього спецпредставника президента США по Україні Кіта Келлога чекали у столиці України в перших числах січня 2025 року. Поїздка мала бути ознайомчою. Та згодом стало відомо, що до інавгурації Дональда Трампа цього візиту не буде.
Нагадаємо, напередодні речник МЗС Георгій Тихий стверджував, що дата візиту погоджена. Та потім міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що Київ визначє “часові рамки для зустрічі з Келлогом”.
Цікаво, що агенція Reuters, яка зараз повідомила, що Келлога до інавгурації нового президента США не буде у Києві, у грудні 2024 року анонсувала цей візит. Активний “прогрів” американського треку наприкінці минулого року свідчить про те, що підготовка цієї зустрічі таки була.
Зокрема, й тригодинне інтерв’ю президента Володимира Зеленського американському подкастеру Лексу Фрідману.
Чого хоче Київ
Зеленський озвучив корективи основних позицій офіційного Києва, важливі для потенційних мирних перемовин. Ось деякі з тез президента України.
1. Вступ до НАТО. Якщо Альянс прийме Україну, гарантії безпеки можуть поширюватися лише на підконтрольні території.
2. Припинення вогню. Офіційний Київ погодиться на це за умови постачання достатньої кількості зброї для відбиття нових атак.
3. Мирний діалог із Росією. Тільки після розмови з Дональдом Трампом, яка запланована на 25 січня 2025 року і гарантій безпеки.
І ще дві важливі деталі: Зеленський нібито не задумувався про те, чи балотуватиметься вдруге і Трамп може стати першим іноземним лідером, котрий відвідає Київ літаком від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Кремль грає у мовчанку
Опосередковано демарш Келлога свідчить про зрив однієї з найамбітніших передвиборчих обіцянок Дональда Трампа – завершити війну до інавгурації. Отже, увімкнувся чинник, котрий є набагато важливішим за це.
Цим чинником цілком може бути Кремль. 30-31 грудня 2024 року у соцмережах з’явився анонс надважливої зустрічі у США по Україні, потім виправдання – зустріч зірвалася. Начебто до Сполучених Штатів Америки літав секретар Радбезу РФ Микола Патрушев. Правда чи ні, але відтоді офіційна Москва майже не коментує мирний процес по Україні. Натомість на 14 січня анонсовано пресконференцію міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Однак один із прокремлівських пропагандистів Сергій Марков озвучив версію: нібито під час візиту до Києва Кіта Келлога того запросили б на засідання Генштабу ЗСУ і водночас розпочали контрнаступ у Курській області РФ.
Європа перехоплює ініціативу
Як мінімум, під час нещодавньої вечері з прем’єркою Італії Джорджиєю Мелоні Дональд Трамп і його оточення могли отримати інформацію, котра могла змінити їхні плани.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Європейські фаворити Трампа. Джорджия Мелоні може обіграти Віктора Орбана у змаганні за прихильність Білого дому
Утім, можуть бути ще дві неочевидні причини:
будь-яке просування Келлога по українському питанню може отримати протидію у вигляді рішень адміністрації чинного президента Джо Байдена, як це сталося із забороною бурити шельфи океанів,
газове питання у Європі залишається без вирішення.
Із 7 по 12 січня Євросоюз перебирає зовнішньополітичну ініціативу, зокрема, і по Україні. Джо Байден відвідає Париж і Рим, а на базі “Рамштайн” 7 січня – засідання групи партнерів нашої країни. Вірогідно, що Трамп вирішив узяти паузу по українському треку.
Розколоти Путіна
Натомість отримують пояснення азіатські канікули прем’єрів Словаччини й Угорщини у В’єтнамі й Індії. Лідери цих східних країн мають добрі стосунки як з Вашингтоном, так і з Москвою. Індія відновлює переговори високого рівня з Китаєм.
Якщо Путін ухиляється від контактів, можна надіслати сигнали через треті країни. А про пов’язаність зовнішньополітичного процесу по Україні з газовим питанням свідчать нові заяви міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто. 7 січня він звернув увагу на збільшення ціни на газ на 20% на європейському ринку і закликав Україну виконувати Угоду про асоціацію з ЄС. За словами Сіярто, документ передбачає збереження шляхів постачання російського газу до Європи. На додачу, словацький прем’єр Роберт Фіцо анонсував зустріч з Єврокомісією по газу.
Ставки зростають
Путін своєю мовчанкою (до речі, звичною під час “газових воєн”) дає зрозуміти Трампу, що не схильний до переговорів. Російська сторона наполягає на офіційній відмові України від тимчасово окупованих територій, а також від вступу до НАТО в обмін на розширені гарантії безпеки.
“Україна такий сигнал не дала, – зазначив політолог Вадим Денисенко. – Важливо звернути увагу на позицію адміністрації Байдена, яка в останні дні свого правління різко підняла ставки в війні. Зокрема, варто звернути увагу на наш удар по Усть Лугу (головній нафтогазовій перевалці РФ на Балтиці. – Gazeta.ua). Це, з однієї сторони, сигнал росіянам про можливу ескалацію. А з іншої, ми не маємо відповіді на питання: для Трампа це шлях до миру через ескалацію чи поки небажаний фактор, адже поки світ і США не готові до швидкого заміщення російської нафти”.
Немає відповідей
“По суті, розвідку, заради якої мав їхати Келлог, здійснив сам Трамп”, – зауважив політолог і проректор Українського католицького університету Дмитро Шеренговський.
Головне питання, на яке немає відповіді: чи буде зустріч з росіянами, – наголосив політолог Володимир Фесенко. Келлог привіз би неофіційні пропозиції, котрі росіяни, скоріш, відкинуть. “Реальні переговори розпочнуться тільки тоді, коли ми зупинимо наступ на Донеччині. Треба стабілізувати фронт, щоб він не рухався”, – зазначив Фесенко.