fbpx

“Коли росіяни опинилися у вашому домі, неможливо змусити їх піти”

Головна Сторінка » “Коли росіяни опинилися у вашому домі, неможливо змусити їх піти”

Кремль відправив солдатів розстрілювати протестантів

6 січня Росія та підконтрольні їй союзники ввели війська в Казахстан. Відтоді там придушують акції протесту, що спалахнули через підвищення цін. Введення військ відбулося в рамках Організації договору про колективну безпеку. “Допомогу проти терористів” попросив президент Казахстану 68-річний Касим-Жомарт Токаєв. Сказав, що тільки на Алмати їх напало 20 тис.

Увечері 5 січня Росія привела до бойової готовності авіаполк на військовому аеродромі під Оренбургом. Також підготувала 11-ту окрему гвардійську інженерну бригаду з міста Каменськ-Шахтинський. Повітряна група з-понад 70 літаків Іл-76 та п’яти літаків Ан-124 цілодобово перекидає військових РФ у Казахстан з аеродрому “Північний”. Військовим ОДКБ передали під охорону низку стратегічних об’єктів країни. Перелік не називають. Сили ОДКБ на території Казахстану налічують понад 2 тис. осіб і 250 одиниць техніки, заявив Токаєв.

З 6 січня триває так звана антитерористична операція. Силовикам наказали стріляти в людей на ураження без попередження.

Організацію договору про колективну безпеку створили 1992-го. 30 років була бездіяльна. До неї увійшли Росія, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Узбекистан, Кир­гизстан, Таджикистан. Ключову роль у ОДКБ грає Росія, її військові складають левову частку контингенту, спрямованого в Казахстан.

Протести в Казахстані почалися 2 січня. Майже у всіх великих містах, включаючи столицю Нур-Султан, сталися сутички між протестувальниками та поліцією, спецпризначенцями та військовими. Супроводжувалися підпалами, крадіжками й мародерством. Деякі учасники використовували вогнепальну зброю. Влада повідомила про 17 загиблих і 1,3 тис. травмованих силовиків.

9 січня під головуванням Токаєва відбулося засідання оперативного штабу. Силовики продовжують “зачистку”. Називають учасників протестів терористами. На 10 січня кількість затриманих сягнула 7939 осіб, заявило місцеве міністерство внутрішніх справ. Загинули 164 людини, повідомило мінохорони здоров’я. Але піз­ніше влада спростувала дані щодо вбитих, назвавши їх технічною помилкою. Загиблих, постраждалих або затриманих українців у Казахстані немає, запевнило наше МЗС.

8 січня арештували колишнього голову Комітету нацбезпеки Казахстану Каріма Масімова, якого називають соратником експрезидента Нурсултана Назарбаєва. Підозрюють у державній зраді. Токаєв звільнив Масімова з посади керівника КНБ за два дні після початку заворушень в Алмати. Сам Назарбаєв добровільно передав Токаєву посаду голови Радбезу Казахстану, яку досі займав.

11 січня Токаєв повідомив про завершення основної місії ОДКБ у країні та виведення “миротворчих” сил за два дні. Також оголосили новий склад уряду.

 Один з уроків новітньої історії полягає в тому, що коли росіяни опинилися у вашому домі, неможливо змусити їх піти, каже державний секретар Сполучених Штатів Америки 59-річний Ентоні Блінкен 7 січня. Влада й уряд Казахстану здатні належним чином боротися з протестами, підтримувати правопорядок, поважаючи права протестувальників. Тому незрозуміло, чому вони відчувають потребу в будь-якій сторонній допомозі.

“Казахи дозволили зробити з себе гарматне м’ясо у розбірках двох владних кланів. Токаєв як досвідчений дипломат переграв Елбаси (офіційний титул Назарбаєва, означає “лідер нації”. ГПУ) та його родичів, пише у фейсбуку правник 49-річний Геннадій Друзенко.

 Для цього йому були потрібні добре організовані силовики без жодних сентиментів до повстанців і зв’язків із кланом Шапирашти, до якого належить Назарбаєв. Їх можна взяти лише в Росії. Токаєв вирішив, що краще бути клієнтом Путіна, аніж маріонеткою в руках Назарбаєва”.

 Росія прагне зберегти в Казахстані слухняний режим, говорить директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, 55 років. Частина російських експертів марить відновленням Радянського Союзу. Але реальна політична еліта РФ розуміє, що це неможливо. Для них головним є максимальна прихильність режимів сусідніх країн. Токаєва турбує, як втриматися в сідлі. Далі він діятиме залежно від того, які надходитимуть вказівки з Кремля.

Повстання в Казахстані придушили. Тепер влада закручуватиме гайки. Інших варіантів немає. Нового етапу заворушень не буде.

Наслідком казахських подій для України є те, що частину уваги Росія перенесе на Середню Азію. Неприємно бачити, як ще одна країна потрапила в обставини, коли не може відмовити Путіну. Ці спроби відновити Радянський Союз невдалі. Але вони не припиняються. Завтра вранці казахи прокинуться і думатимуть, що робити далі.