Скарги конкурентів та кримінальні справи не заважають дрібній фірмі освоювати кошти по всій країні
Майже 10 років в Україні діє електронна система закупівель. За зловживаннями в цій сфері пильно стежать державні антикорупційні органи та легіон громадських організацій. Та у країні досі вибухають скандали з тими, хто майстерно обходить закони та контролерів. Як їм це вдається? Компанія депутата Київоблради, в якій працюють два десятки осіб, освоює сотні мільйонів бюджетних коштів на ремонті доріг і прибудинкових територій. Її не зупиняють ні скарги конкурентів, ні кримінальні справи. “Країна” дослідила, як це працює
Знайомтеся. Приватне підприємство “Ріалбуд”. Його власник Арташес Татоян живе в містечку Богуслав, депутат Київської обласної ради від “Європейської солідарності”. 2023-го підприємство перемогло в двох десятках тендерів. По одному тендеру на працівника. Загальна сума договорів 60,37 млн грн. Але це не так багато порівняно з 2024-м: за рік “Ріалбуд” освоїв тендерів на понад 85,6 млн грн.
Щоб зрозуміти секрети успіху, розмах і масштаби, за якими працює фірма, варто повернутися на кілька років назад. “Ріалбуду” тоді ще не існувало. Але була фірма “Татоян”, за прізвищем власника.
Кримінальна справа, як трава на асфальті, зникла під ляпухами
Поганим ремонтом доріг в Україні не здивуєш. Але ПП “Татоян” зуміло. Події розгорталися в Черкаській області 2019 року. Після ремонту восени 8 км дороги Княжа Стецівка за 15 млн грн крізь асфальт проросла трава. Фото трави на асфальті, які виклав у фейсбуку житель Стецівки Віктор Ященко, обурило його земляків. Вони написали й замовнику Службі автомобільних доріг, і в обласну адміністрацію. За місяць, як описав Віктор Ященко, “дорожники кирками та іншими ручними інструментами пропололи розсаду, потім зробили такі прекрасні ляпухи на новому асфальті”. Начебто все ліквідували. Але кримінальне провадження залишилося. А директору Арташесу Татояну Черкаська обласна прокуратура повідомила про підозру в заволодінні понад 1 млн грн бюджетних коштів та поданні неправдивих документів під час капремонту дороги Княжа Стецівка. На підприємстві навіть обшук провели. А далі є велике “але”.
Уже за рік до Ватутінського міського суду звернувся представник державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” й заявив клопотання про звільнення директора ПП “Татоян” від кримінальної відповідальності “у зв’язку з примиренням винного з потерпілим: він уперше вчинив кримінальне правопорушення та відшкодував завдані збитки”. І Ватутінський міський суд виявився найгуманнішим судом у світі: все пробачив і провадження закрив. Прокурор підтримав звільнення директора ПП “Татоян” від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Як “Татоян” став “Ріалбудом”
Паралельно розгорталася ще одна кримінальна історія. У квітні 2020-го поліція в Київській області відкрила провадження про розкрадання коштів на дорожніх підрядах у Кагарлицькому, Миронівському та Богуславському районах, де ПП “Татоян” в 20162019 роках уклало 382 договори на 190,21 млн грн.
Досудове розслідування встановило, що депутат Богуславської міськради Арташес Татоян “організував схему розкрадання бюджетних коштів шляхом неякісного виконання будівельно-ремонтних робіт (завищення обсягів виконаних робіт та використаних матеріалів, їх вартості, внесення до фінансово-звітної документації інших супутніх витрат, які не витрачали, тощо) через суб’єкти господарювання, формальним і фактичним бенефіціаром яких є останній”. Про це йдеться в ухвалі про продовження строку досудового розслідування Святошинського районного суду від 29 вересня 2021 року.
Слідчі опрацювали 62 договори підряду з місцевими органами влади Київської області та встановили, що під час тендерів відбувається “привласнення 1520% суми договорів підряду”. Від “5 до 10% надають розпорядникам коштів”. Решту, за висновками слідчих, виводять у готівку й розподіляють між іншими учасниками.
Як це вплинуло на власника компанії, чи зняли з нього обвинувачення, чи дійшла справа до суду? “Країна” намагалася це з’ясувати, а також дати можливість Арташесу Татояну розповісти, як його компанія так вдало дає раду бюджетним коштам. Після тижневих телефонних перемовин Арташес Гарнікович погодився на інтерв’ю. Але на домовлену зустріч у Київській облраді у призначений ним же час не з’явився. Не наблизили до зустрічі з депутатом і наступні 2 години чекання, на численні наполегливі дзвінки він також не відповідав. Тож можемо констатувати тільки те, що кримінальне провадження не завадило Татояну бути обраним депутатом Київоблради від партії “Європейська солідарність”.
На ремонті укриття для дітей з інвалідністю привласнили третину коштів
Аналітики руху “Чесно” у своєму аналізі виборів 2020 року відзначають Арташеса Татояна як кандидата в депутати від ЄС на непрохідному місці, котрий здобув мандат, скориставшись адмінресурсом як депутат Богуславської міськради. Зокрема йдеться про доступ до бюджету.
А тим часом у квітні 2021-го після перереєстрації ПП “Татоян” отримало назву “Ріалбуд”. І вже без будь-яких асоціацій із кримінальними провадженнями продовжує тендерний марафон. Можливості для компанії відкриваються значно ширші, адже її власник уже депутат не райради, а обласної.
Улюбленець миронівських підрядів
До Київської обласної ради пройшов також однопартієць Арташеса Татояна Дмитро Жукотанський. Він обіймає посаду першого заступника голови Миронівської міської ради. Місцеві активісти в соцмережах пишуть, що саме він допомагає Татояну перемагати на тендерах у Миронівці. Ми цього стверджувати не можемо. Але можемо констатувати, що 2024-го Миронівська міська рада та її комунальні підприємства уклали з ПП “Ріалбуд” договорів на більш як 18 млн грн. Без перебільшення також можемо зазначити, що це улюблена компанія місцевої влади. За ті самі 18 млн грн компанія здійснює в Миронівці прибудинковий ремонт на декількох вулицях, переобладнує підвальні приміщення в укриття в кількох освітніх закладах. Потрібна справа. Та проблема в тому, що більшість тендерів була неконкурентна, а чотири без використання електронної системи закупівель. Тобто з “Ріалбудом” напряму укладають договір, а потім на Prozorro розміщують звіт про це.
Роботи на деяких об’єктах іще тривають, і оцінити їх якість можна буде лише згодом. А от підряди, які виконував “Ріалбуд” 2023-го, вже оцінили не тільки миронівці, а й Державна аудиторська служба України. Процитуємо матеріали перевірки Північного офісу Держаудитслужби: “Керівник гуманітарного відділу виконавчого комітету Миронівської міської ради не відхилив тендерну пропозицію учасника ПП “Ріалбуд”, як таку, що не відповідає кваліфікаційним критеріям”. Про це йдеться в постанові Миронівського районного суду Київської області від 26 березня 2024 року.
Ідеться про тендер у вересні 2023-го на капітальний ремонт у закладі освіти в селі Маслівка, яке належить до Миронівської міськради. До середини грудня планували відремонтувати підвальне приміщення й використовувати його як укриття. Роботи оцінили в майже 5 млн грн. На тендер подався один учасник “Ріалбуд” і переміг. А в листопаді аудитори провели моніторинг закупівлі і зробили висновок: замовник має усунути порушення. І зробити це можна тільки одним способом розірвати договір із компанією. Чиновник проігнорував протокол про адміністративне порушення, тож аудитори звернулися до Миронівського міського суду, який постановив згаданого керівника гуманітарного відділу виконкому Миронівської міськради визнати винним у порушенні законодавства про здійснення закупівель і зобов’язав сплатити 25,5 тис. грн штрафу.
Тож за недобросовісність бізнесмена відповів чиновник, який пішов на неправомірну згоду. Залишається лише здогадуватися про його мотиви.
Наступна історія ще показовіша.
Як привласнити третину на будівництві укриття й уникнути відповідальності
Цей епізод освоєння бюджетних коштів розгортається просто сьогодні. Господарський суд із червня 2024-го розглядає справу за позовом управління будівництва Голосіївської РДА в місті Києві до “Ріалбуд” про стягнення коштів. Ідеться про капітальний ремонт укриття у школі-інтернаті №7 на вул. Академіка Заболотного, 146. Бюджету міста він обійшовся в 1,5 млн грн.
Школа-інтернат №7 освітній заклад для дітей з важкими дефектами мовлення. Укриття для цієї школи особливо важливе, бо діти перебувають тут і після занять. Ремонт укриття мав тривати місяць і завершитися 31 серпня 2022-го, а розтягнувся до кінця року. Як встановив аудиторський звіт департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу Київміськради, який є в розпорядженні “Країни”, ПП “Ріалбуд” на 27,5% перевищило обсяги і вартість виконаних робіт в актах за жовтень-грудень 2022 року. Це призвело до втрат бюджету на понад пів мільйона гривень. Тобто на ремонті укриття для дітей з інвалідністю привласнили третину коштів. І які наслідки? Аудитори зобов’язали управління будівництва Голосіївської РДА повернути гроші в бюджет і не допускати в подальшому завищень обсягів і вартості виконаних будівельних робіт. Частково це вдалося. Але майже половину не повернули й досі. Управління будівництва Голосіївської РДА у квітні 2024-го подало позов до Господарського суду Київської області, щоб стягнути решту коштів. Разом із позовом подали клопотання про залучення департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу Київської міської ради, щоб дати пояснення у справі.
Позов суд прийняв до розгляду, але клопотання про участь у суді аудиторів відхилив. Важливо відзначити, що аудитори були єдині, хто з’явився в суді. Як видно з текстів ухвал, ні позивач, ні його представник на жодне судове засідання не прийшли. Відповідач і поготів. Тож 3 грудня 2024-го суддя Андрій Чорногуз виніс рішення, яким відмовив у задоволенні позову управління будівництва Голосіївської РДА на підставі того, що чиновники підписали всі акти виконаних робіт і заперечень до роботи “Ріалбуду” не мали. Тому суд не побачив підстав для задоволення позову. А звіту аудиторів не розглядав. А навіщо?
Освоїмо кошти й у Запорізькій області
У лютому 2024-го керівникові ПП “Ріалбуд” повідомили про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата або заволодіння майном). За даними системи Youcontrol, сьогодні директором “Ріалбуду” є Олексій Горбач. За договором із комунальним підприємством Обухівської міської ради, “Ріалбуд” мав поставити піщано-сольову суміш на 5,1 млн грн. Частка солі в суміші мала становити 20%, а виявилося лише 8%. Але це не завадило фірмі виграти інший тендер. У квітні 2024-го державне підприємство “Місцеві дороги Запорізької області” оголосило тендер на 120 млн грн. ПП “Ріалбуд”, яке стало переможцем із сумою 102 млн грн, за ці кошти має забезпечити експлуатаційне утримання 695,4 км доріг на території колишніх Василівського, Оріхівського та Великобілозірського районів Запорізької області до квітня 2025 року. Але вже за місяць ДП “Місцеві дороги Запорізької області” уклало додаткову угоду з ПП “Ріалбуд”, скоротивши дію договору до кінця 2024-го. Зменшилась і сума договору. Як видно з додаткової угоди, підписаної в грудні 2024 року, вона становила 88,4 млн грн.
А в серпні 2024 року ДП “Місцеві дороги Запорізької області” уклало ще один договір на обслуговування доріг до кінця року на 83,97 млн грн. Закупівлю здійснили без використання електронної системи Prozorro. Під час реалізації договору ціна питання на кінець 2024 року зменшилася на 779 тис. грн.
У чому секрет такої тісної співпраці “Ріалбуду” з “Місцевими дорогами Запорізької області”? Варіантів багато. Але “Країна” з’ясувала, що кілька років тому нинішній директор “Ріалбуду” Олексій Горбач керував у Запоріжжі ТОВ “Дорстроймонтаж”, що теж ремонтувало дороги. 2021-го компанія перереєструвалася в Богуславі, а її директор перейшов на роботу в “Ріалбуд”.
Клаптики прибудинкові маленькі, а кошти бюджетні великі
2022 року ПП “Ріалбуд” переключилося з доріг на ремонт прибудинкових територій в Києві й області. Приватне підприємство уклало 164 договори підряду. На кінець січня 2023-го виконало 87 договорів. Третину угод розірвали, а про 20 на сторінках закупівель досі не відзвітували.
Попри війну протягом двох останніх років столичні районні адміністрації досить жваво укладали договори на капремонти прибудинкових територій та внутрішньоквартальних проїздів. Так жваво, що кияни зареєстрували петицію з вимогою не витрачати коштів бюджету міста на непотрібні ремонти 2023 року. А потім іще раз зробили це 2024-го. Кияни підтримали обидві петиції, і тепер на сайті КМВА красується слово “реалізується”.
Але аналіз тендерів показує, що реалізуються саме прибудинкові ремонти. І тут “Ріалбуд” не пасе задніх. 2023 року уклали договорів на 59,5 млн грн, а 2024-го їх стало вп’ятеро більше. Загальна сума 251,4 млн грн.
Знаєте, що стоїть першим пунктом у капітальному ремонті прибудинкової території, наприклад, на вул. Академіка Корольова в Києві? Правильно, зняття асфальтобетонного покриття. Тобто асфальт кладуть там, де він уже є. І Святошинська РДА заплатила за це понад 20 млн грн.
У тендері перемогло ПП “Ріалбуд”. Святошинська РДА вписала в тендерну документацію посилання на таблиці, що не існують у додатках, і необов’язковий документ санітарно-епідеміологічну експертизу від Держпродспоживслужби на бітумну емульсію. Про це йдеться в зверненні ТОВ “Регдорстрой” до Антимонопольного комітету України. Компанія розцінила це як елементи дискримінації та штучне обмеження конкуренції. І це не єдиний такий випадок.
Замість післямови. Доки ви святкували Різдво й готували салати на новорічний стіл, “Ріалбуд” продовжив свій тендерний забіг. Знайома нам Миронівська міськрада Київщини 26 грудня 2024-го оприлюднила інформацію про намір побудувати спортивний майданчик для мініфутболу в селі Іванівка Обухівського району Київської області. Хто виграв тендер на 1,5 млн грн? Звісно, “Ріалбуд”. Без конкурсу, без конкурентів, без використання електронної системи закупівель. Закупили, бо хотіли…
Передплатити журнал “Країна”