“Крики, пил, шум і відчуття безпорадності”

Головна Сторінка » “Крики, пил, шум і відчуття безпорадності”

П’ять історій руйнівної сили природи

Землетрус магнітудою 7,6 бала сколихнув Японію 1 січня 2024 року. Упродовж дня сталася серія повторних підземних поштовхів різної сили. Всього зафіксували понад сотню. Більшість із них у префектурі Ісікава.

Під зруйнованими будівлями опинилися люди. Для їх порятунку задіяли правоохоронців, пожежників і майже 4,6 тисячі військових. Після тижневих пошуків виявили 161 загиблого, 103 людини вважають зниклими безвісти. Багато хто має травми різної тяжкості.

Збитки від землетрусу оцінюють у понад 6,4 мільярда доларів

1. Лісові пожежі охопили острів Мауї в американському штаті Гаваї на початку серпня 2023-го.

Сильний вітер і суха спекотна погода сприяли швидкому поширенню полум’я, люди не встигали евакуюватися. Вогонь майже повністю знищив історичне місто Лагайна, яке в XIX ст. було столицею Королівства Гаваї. Щороку його відвідували майже 2 млн туристів.

Пошуковці знайшли загиблими 111 осіб, понад тисячу зникло безвісти.

 Те, що я побачив після пожежі, нагадувало пекло. Боляче, розповідає волонтер Еді Еніба.

Губернатор штату Джош Ґрін доручив генеральному прокурору запровадити мораторій на будь-які операції з нерухомим майном на Гаваях. Аби землю не намагалися скупити за безцінь.

Полум’я пошкодило та зруйнувало понад 2,2 тис. будівель. Випалило понад 850 га землі, за підрахунками тамтешньої влади. Ця пожежа стала найбільшим стихійним лихом штату за всю його історію.

2. У ніч на 6 лютого 2023 року на Південному Сході Туреччини та сусідньої Сирії стався землетрус магнітудою 7,8 бала.

Підземні поштовхи були такої сили, що багатоповерхові будинки складалися, ніби карткові. Під завалами опинилися тисячі людей. Пошуково-рятувальні роботи ускладнювала зимова погода. Жертвами в обох країнах стало понад 50 тис. осіб. Серед загиблих п’ятеро українців.

 Я наче опинилась у фільмі жахів. Крики, пил, шум і абсолютне відчуття безпорадності, згадує лютневі події одна зі свідків.

Після трагедії в Туреччині піднялася хвиля критики через нібито низьку якість будинків. Мовляв, під час їх зведення не дотримувалися будівельних норм, тому така велика кількість руйнувань і смертей. У країні прокотилася хвиля затримань відповідальних за спорудження будинків, зруйнованих під час землетрусу.

3. 26 грудня 2004 року в Індійському океані стався землетрус у 9 балів за шкалою Ріхтера. Він спровокував потужне цунамі.

Велетенські хвилі неслися зі швидкістю понад 800 км/год. Спершу частково спустошили острів Суматра в Індонезії. За 1,5 год. цунамі дісталося курортного острова Пхукет у Таїланді.

Попередити про небезпеку острів’ян не встигли. Готельні номери та пляжі були заповнені місцевими й туристами. Коли люди побачили величезні хвилі кинулися тікати, але було надто пізно. Вода зносила на своєму шляху будівлі, дерева, готелі з відпочивальниками.

 Перед трагедією від берега раптово відійшла вода. Мілина була встелена різноманітними мушлями, люди побігли їх розглядати і фотографувати. За мить побачили величезні хвилі, які мчали в їхній бік, розповідали вцілілі свідки трагедії.

На курортному острові стихія забрала життя понад 8,5 тис. людей із 40 країн світу, більшість із них були туристи.

За кілька днів цунамі обійшло весь Світовий океан. Завдало значних руйнувань від Африканського рогу до Сейшельських островів, накрило Індію, Шрі-Ланку.

Загалом від землетрусу та його наслідків цунамі й повеней загинули до 280 тис. людей. Світова спільнота виділила понад $11 млрд для ліквідації наслідків стихійного лиха у країнах басейну Індійського океану.

4. Після сильних дощів у липні 2008-го різко піднявся рівень води в річках на Заході України. Почався паводок.

У зоні надзвичайної екологічної ситуації опинилися окремі території шести областей Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Вінницької. Стихія забрала життя 30 людей. Підтопила більш як 40 тис. будинків. Пошкодила сільськогосподарські угіддя, зруйнувала сотню мостів, дороги.

 Ніч не спали, слухали, чи вода підходить. Ніхто не сподівався страшної повені, до останнього думали: мине. Одягнена задрімала, чую: вода через підлогу просочується, розповідала тоді 70-річна Катерина Худяк, жителька приміського села Вовчинці Івано-Франківського району. Без світла не могли зорієнтуватися. Речі рятували при свічках.

Повінь назвали найбільшою в західних регіонах України за останні 60 років. Збитки оцінили в 4 млрд грн.

5. Руйнівний тропічний циклон Бхола в листопаді 1970 року пронісся територією Бангладеш, яка на той час була частиною Пакистану.

Ураган і повінь зносили все на своєму шляху. По собі лишили розруху й голод. Унаслідок стихії загинуло майже 500 тис. людей.

Почалися бунти. Їх учасники звинувачували пакистан­ський уряд у бездіяльності та повільній ліквідації наслідків трагедії. Також з’ясувалося, що метеорологи попереджали про циклон, але влада проігнорувала застереження. Не оцінили рівня загрози й вирішили не витрачати даремно сил та грошей.

Це стало одним із поштовхів до війни між урядом і Східним Пакистаном нинішньою територією Бангладеш. Додалися політичні розбіжності. За рік кривавих протистоянь було проголошено незалежність Бангладеш.