fbpx

Кривава різанина: іспанці вигнали євреїв з країни

Головна Сторінка » Кривава різанина: іспанці вигнали євреїв з країни

Найкривавіша різанина євреїв на території мусульманської Іспанії відбулася у Гранаді 30 грудня 1066-го. 1500 єврейських сімей або близько 4 тис. людей вбили за день.

В той час у Іспанії було мирне співіснування трьох громад – іудейської, християнської та мусульманської. Але посилення християнських королівств після X ст знову поставило євреїв в незручне становище слабших. Мусульманська громада схилилася до радикалізації та підозрілого ставлення до євреїв. Особливо підозрілим стало ставлення до євреїв, які посідали високі пости.

Приводом до різанини стало обрання головним візиром при дворі еміра етнічного єврея Юсуф ібн Нагрела. Натовп розлючених мусульман узяв штурмом королівський палац Гранаде на території мусульманської Іспанії. Мусульмани розіп’яли єврейського візира.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За день знищили усіх євреїв міста

Почали грабувати і вбивати єврейське населення міста. 1500 єврейських сімей вбили за день. Це найкривавіша різанина євреїв іберійськими мусульманами на території мусульманської Іспанії Аль-Андалус.

Після різанини почаалася поступова еміграція євреїв північ, на християнські території. Християнські лідери спочатку привітно їх приймали. Євреї часто допомагали їм у боротьбі з мусульманами. Проте згодом очалася епоха мусульманських, а потім і християнських гонінь на євреїв, що тривала до кінця XV ст.

Іспанське королівське подружжя король Фердинанд і королева Ізабелла 14 березня 1492-го видали указ, щоб усі євреї або покинули країну впродовж 3 місяців, або охрестилися. Монархи хотіли, аби країна мала стати виключно католицькою. Знатні іспанські євреї просили скасувати це рішення.