В умовах глобальної напруги кілька кривавих інцидентів у різних точках планети можуть бути проявами єдиного процесу.
Відразу три надзвичайні події сталися у новорічну ніч у США. У центрі міста Новий Орлеан чоловік в’їхав пікапом у натовп і почав стріляти. Відомо про 15 загиблих. ФБР розслідує це як теракт, підозрюваний – Шамсуд Дін Джаббар, громадянин США і колишній військовослужбовець.
У Лас-Вегасі вибухнув автомобіль Tesla Cybertruck, що був припаркований поблизу готелю Trump International. Одна людина загинула, кілька поранених. Ілон Маск заперечує технічну несправність електрокара. У скоєному підозрюють Меттью Лівельсбергера, колишнього військового розвідника, який служив на одній базі із Шамсудом.
У Нью-Йорку сталася стрілянина у нічному клубі “Amazura”, де постраждали 11 осіб. Вогонь відкрили кілька невідомих чоловіків, котрі потім втекли на автомобілі.
У Новому Орлеані поліцейські застрелили нападника. У його автомобілі нібито знайдено прапор ІДІЛ (“Ісламської держави”). Він відвідував мечеть у штаті Техас, а незадовго до теракту писав у соцмережах про бажання вбивати. У згаданому релігійному закладі не висловили співчуття родинам загиблих та не бажають співпрацювати зі слідством. У Лас-Вегасі вибух міг бути потужніжим, якби не міцний кузов електромобіля. Транспортний засіб був орендований через мобільний додаток. Обидві події ФБР розслідують як теракти.
Здригнулася Європа
У Європі кривавим 1 січня виявилося для трьох країн.
В Україні масований російський обстріл. У тому числі – Києва, де є загиблі.
У Чорногорії в одному із барів міста Цетин чоловік влаштував стрілянину, тоді вийшов на вулицю і продовжив убивати перехожих. Загинуло 12 осіб. Міністр внутрішніх справ країни Данило Шаранович повідомив, що підозрюваний Ацо Мартинович убив і кількох своїх родичів Інцидент розглянуть на екстреному засіданні Ради нацбезпеки Чорногорії.
У Туреччині в одну із чайних в Стамбула вкинули вибухівку, яка, на щастя, не спрацювала.
Щодо подій у Новому Орлеані висловився директор з міжнародної безпеки Азіатсько-Тихоокеанського фонду Саджан Гохел. Він розповів журналісту CNN, що спрямування автівки у юрбу та стрілянина свідчить про те, що нападник прагнув вбити якомога більше людей. “Ми бачили атаки транспортних засобів з боку ІДІЛ у минулому”, – зазначив Гохел. За його словами, є багато ознак ретельного планування теракту.
У Чорногорії стрілянину терактом не вважають. Нападника раніше арештовували за агресивну поведінку а після масових вбивств новорічної ночі він наклав на себе руки. Прем’єр-міністр Чорногорії анонсував збільшення кількості поліцейських і можливу заборону володіння зброєю для громадян.
Сплеск злочинності чи бал терористів?
На інциденти зреагували обидва президенти США: обраний і чинний. Дональд Трамп закинув, що демократи “і фальшиві новинні ЗМІ” постійно спростовували його слова про те, що приїжджі злочинці значно гірші за місцевих. За даними Fox News, Шамсуд в’їхав до США через кордон з Мексикою за дві доби до скоєння наїзду у Новому Орлеані.
Джо Байден повідомив, що перевіряється можливий зв’язок між терактами у Новому Орлеані та у Лас-Вегасі. Як мінімум, обидва підозрювані – колишній військові, обидва орендували автомобілі через один сервіс. Шамсуд не лише воював в Афганістані, а й має медаль “За боротьбу з глобальним тероризмом”.
Кому вигідно
Поки у США перевіряють причетність ІДІЛ до терактів, насправді кривавими подіями може диригувати інша сила – Росія. Таку версію висунув керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок. “Низка кібератак та кінетичних атак, які були здійснені не без участі РФ у Балтійському морі можуть бути гібридною атакою недружніх до США держав”, – зазначив експерт. І саме Росії, на його думку, ці теракти вигідні найбільше.
За даними НАТО, у 2024 році РФ здійснила понад 100 кібератак та інших диверсій.
Заяви Трампа про припинення війни ставлять перед Кремлем нові завдання, наголосив експерт.
Патрушев може стояти за терактами, адже раніше низка російських посадовців натякали на вірогідність “озброїти хуситів” та інші сили, опозиційні до США і колективного Заходу, припустив і політтехнолог Борис Тизенгаузен.
До чого готуватися нам
Тим часом російські пропагандисти натякають на те, що до терактів у США причетні спецслужби цієї країни.
У соцмережах аноніми розганяють чутки, що США нібито використають низку терактів для того, щоб залишитися у Сирії та в Іраку під приводом боротьби з ІДІЛ.
Зазначимо, Україна в останні дні 2024 року встановила офіційні відносини з новою владою Сирії, а Росія тільки веде неформальні переговори. Для Сполучених Штатів Америки важливо стримувати амбіції Ірану й Туреччини, а також виставити надійний бар’єр від впливу Росії у цих країнах, куди вона рветься для контролю за нафто- та газопроводами.
Це може бути також негласна відповідь Кремля на ті пропозиції Трампа по Україні та по інших питаннях, котрі, за неофіційними даними, відкинув Путін. До слова, російський опозиціонер Геннадій Гудков звернув увагу на деталі терактів у Дагестані, котрі можуть свідчити про причетність спецслужб до них.
Наша країна, котра третій рік потерпає від збройного тероризму, внаслідок низки терактів може отримати несподіваний ефект. США не лише не втратять інтерес до України, як прогнозують російські пропагандисти, а навпаки – посилять нашу підтримку, у тому числі через НАТО: для вільних дій на близькосхідному напрямку Вашингтону потрібен надійний “тил” поруч з Росією.