Китай шукає надійних партнерів, тому почав зближення з Японією

Головна Сторінка » Китай шукає надійних партнерів, тому почав зближення з Японією

Пекін дедалі виразніше шукає альтернативу Росії у зовнішній політиці. На які вектори робить ставку і чому це важливо для України, – у цьому матеріалі Gazeta.ua.

Китай і Японія зробили крок до зближення: у Пекіні відбулося друге засідання Спільного консультативного механізму на високому рівні з питань культурно-гуманітарних обмінів, в якому взяли участь міністри закордонних справ обох країн. Сторони уклали профільну угоду, котра, зокрема, передбачає проведення у Японії третього засідання у Японії та перетворення Всесвітньої виставки 2025 року в Осаці (Японія) на платформу дружби між двома країнами.

Міністр закордонних справ Японії Такеші Івая заявив про можливість візиту китайського міністра Ван І до Японії, оголосив про пом’якшення візових вимог та закликав до діалогу на високому рівні.

Головний дипломат Японії відвідав Китай уперше за останні 20 місяців. Крім китайського колеги Ван І з ним зустрічався прем’єр КНР Лі Цянь. Сторони обговорили китайські воєнні маневри а також заборону Пекіна на імпорт японських морепродуктів.

Цінність стабільності

Причини цього зближення на поверхні. “Якщо відносини між Китаєм і Японією будуть стабільні, азіатський регіон стане ще стабільнішим, – пояснив Ван І. – Коли Азія буде стабільною, ми відіграватимемо важливішу роль у світовому співтоваристві”. Ми хотіли б зробити перший крок “до скорочення проблем і тривог та до зміцнення співробітництва з партнерами”, чемно відповів Такеші Івая. Токіо має виконати свої обіцянки по таких делікатних питаннях як історія і Тайвань, зажадав Ван І.

У листопаді 2024 року Сі Цзіньпін під час зустрічі з японським прем’єром Сігеру Ісібою спробував зробити крок назустріч: заявив що обидві країни зараз у критичному моменті для покращення відносин. Ісіда назвав їх “надзвичайно важливими”.

А то Трамп прийде

На тлі посилення глобальної турбулентності Китай і Японія розуміють, що краще самим співробітничати, бо це дозволяє самостійно визначати, як діяти, зазначив професор міжнародних відносин в Університеті Ліннань у Гонконгу Чжан Баохуей. На його думку, бонусом є стійкість двох країн перед Дональдом Трампом, котрий погрожує митами як КНР, так і Японії.

Версію підтверджують заяви офіційного Пекіна. З одного боку, Державна канцелярія Китаю засуджує негативний (для КНР) контент про Тайвань в американському законі про оборонний бюджет. З іншого, Китай нагадав заяви Сі Цзіньпіна і Джо Байдена про важливість відносин двох країн, висловлені під час їхньої зустрічі на полях саміту в Лімі у 2024 році.

Наскільки відомо, відгуку з Вашингтона ці сигнали не отримали. Відносини між двома країнами нелегкі, зазначив почесний директор і колишній виконавчий декан Інституту міжнародних досліджень при Університеті Фудань Шень Дінлі. Можливо, ще й тому Сі вирішив діяти через Японію – стратегічну партнерку США. “У Китаю та Японії міцні економічні зв’язки, – констатувала політолог із Rand Corp. Наоко Аокі. – Японія одночасно підстраховується Китаєм і взаємодіє з цією країною. Така позиція, вірогідно, буде довготривалою”.

Хід до України

Японією сфера інтересів Китаю напередодні 2025 року не обмежується: Пекін робить ще один дружній крок – до України.

Днями до Києва прибули нові посли Сербії, Саудівської Аравії та Китаю. З останнім зустрівся голова Офісу президента України.

Андрій Єрмак і Ма Шеньчжунь обговорили можливість організації діалогу на вищому рівні. Українська сторона наголосила на важливій ролі Китаю у досягненні справедливого і довготривалого миру в Україні.

Від часу візиту Дмитра Кулеби як міністра закордонних справ до Китаю це другий сигнал від Пекіна Києву про зближення.

“Китай, з одного боку, зацікавлений у тому, щоб війна в Україні врешті-решт припинился, – пояснив політолог Володимир Фесенко. – Китайців дуже непокоїть ескалація війни і ризики зіткнень між Росією і країнами Заходу, бо це вагомі ринки для Китаю”.

З огляду на це, для Пекіна важливо взяти участь у переговорах.

“Очікую від Китаю наступного року більшої активності у напрямку переговорів”, – прогнозує експерт.

Водночас він має сумніви, що китайська сторона надішле своїх вояків до миротворчого контингенту в Україні з боку РФ, якщо буде досягнуто таких домовленостей про припинення бойових дій.