Лісоруби мають право на більшу пенсію

Головна Сторінка » Лісоруби мають право на більшу пенсію

Читачів “Газети по-українськи” цікавлять питання ­нарахування пенсій. Відповіді на найпопулярніші з них надають спеціалісти Пенсійного фонду ­України.

“25 років пропрацював лісорубом. Отримую 2600 гривень пенсії. Це справедливо?” запитує Іван Гелетій.

2,6 тисячі гривень це пенсія за віком, незалежно від професії чи посади, яку займала людина впродовж трудової діяльності, кажуть у Пенсійному фонді. Лісоруби мають право на іншу за вислугою років. Середня пенсія такого виду діяльності на жовтень 2021 року в Україні становила 3590,87 гривні.

До переліку посад і професій, що мають право на пенсію за вислугою років, входять працівники лісової промисловості та господарства, лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на лісозаготівлі, обробці лісу та лісосплаві. Необхідний трудовий стаж для чоловіків 26,5 року, зокрема, не менше 12,6 року на займаній посаді. Мають право на пенсію після 55 років.

Питання нарахування пенсій за вислугою років регулюється пунктом 21 розділу ХV Закону №1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пунктом “в” статті 55 закону №1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення” та рішенням Конституційного суду України від 04.06.2019.

“Я інвалід внаслідок Чорнобильської катастрофи. Як зміниться моя пенсія 2022 року?” запитує Олександра Сніжна.

1 січня 2022-го набирають чинності зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Стосуються учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які внаслідок цього стали інвалідами. Такі мають право на пенсію по інвалідності.

Розмір пенсії по інвалідності для чорнобильців розраховують, виходячи з п’ятикратної мінімальної зарплати станом на 1 січня відповідного року. З січня 2022-го вона становить 6,5 тисячі гривень.

“27 років пропрацювала в колгоспі, ще понад три на підприємстві. 1988-го травмувала хребет, мене комісували. Далі трудилася на легшій роботі. 2006-го оформила пенсію за віком. Позаторік усім додали, а мені відмовили. Мовляв, не вистачає п’яти місяців стажу. Його не зарахували, бо на підприємстві числилася сезонним працівником. Це не так. Як мені жити на 2200 гривень пенсії?” запитує читачка Галина.

 Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

До 2004 року робота протягом повного сезону на підприємствах сезонних галузей промисловості зараховувалася за повний рік. Інші сезонні роботи за реальною тривалістю. З 1 січня 2004-го враховують дані системи персоніфікованого обліку, пояснюють у Пенсійному фонді. Пані Галині потрібне особисте звернення до фахівців Фонду.