Єврокомісія підготувала документ, який може розблокувати транзит підсанкційних товарів РФ через територію блоку в Калінінград.
“Якщо такий документ буде ухвалений і не буде належним чином опротестований, це не буде автоматично означати, що тільки Литва буде нести відповідальність за його остаточне виконання. Очевидно, що в ході реалізації правил транзиту Росія, безсумнівно, буде направляти свої погрози на Вільнюс. Литва залишиться одна без формального прикриття ЄС. Настане серйозна міжнародна політична криза”, – сказав депутат Європарламенту Пятрас Ауштревічюс, цитує Delfi.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дісталося ЄС і НАТО: РФ погрозами відреагувала на блокаду Калінінграда
Документ буде опублікований наступного тижня.
Литва офіційно заявляє про свою незгоду. Будь-які поправки до регламенту без згоди постійних представників ЄС і Ради Міністрів недійсні й вимагають винесення питання на політичне обговорення, пояснив Ауштревічюс.
“Там Литва має право вето і, безсумнівно, буде мати підтримку інших країн ЄС”, – додав він.
Парламентарій повідомив, що вже ініціював і відправив лист колег-депутатів Європарламенту з цього приводу в Єврокомісію.
Калінінград є західним форпостом Росії, затиснутим між країнами-членами НАТО. Литва – найкоротший шлях з материкової частини Росії в її Калінінградський ексклав. Він розташований між Литвою та Польщею на східному узбережжі Балтійського моря. Це дає додатковий контроль у регіоні.
Значення Калінінграда для Росії ще більше зросло у зв’язку із запланованим вступом Швеції та Фінляндії до НАТО. Адже Росія давно протестує проти присутності країн НАТО навколо Калінінграда.
З 18 червня Литва частково заблокувала доступ Російської Федерації до Калінінградської області, зокрема забороною залізничного транзиту низки товарів через санкції ЄС.
Очільник комісії Ради Федерації із захисту держсуверенітету РФ Андрій Климов звинуватив у транспортній блокаді Калінінграда НАТО. Він заявив, що під ударом тепер перебуває весь військово-політичний блок.
Також, за словами Климова, “нахабна витівка Вільнюса скасовує для Кремля членство Литви в ЄС”.