Міністерство юстиції заявило, що громадяни України, яких російські окупанти примусом паспортизували на тимчасового окупованих територіях, не нестимуть за це відповідальності.
Про це повідомив сайт Мін’юсту.
“Ситуації, коли особа позбавляється можливості вибору – практика, яка нерідко застосовується російською окупаційною владою задля впливу на поведінку людини, щоб остання діяла не за власним бажанням, а під тиском обставин через страх репресій або встановлення протиправних обмежень. Одним із прикладів може слугувати примусова паспортизація на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, що є одним із численних доказів порушення прав громадян”, – заявив Мін’юст.
“Особи, які вчинили суспільно небезпечне діяння з метою уникнення жорстокого поводження, не підлягатимуть відповідальності. Стаття 40 Кримінального кодексу України, за умови наявності доказів застосування психічного примусу, забезпечує їм повний правовий захист у судовому порядку”, – сказали у міністерстві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бійці ГУР звільнили Вовчанський агрегатний завод і знищили росіян. Також є полонені
“Водночас інформуємо, що такі документи не мають жодної юридичної сили та не визнаються ніде, крім окупованих територій”, – заявив Мін’юст.
Насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, сказали у відомстві.
“Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога”, – заявив Мін’юст.
У квітні 44 країни підтримали створення спецтрибуналу над Російською Федерацією за злочини проти України.
У березні Міністерство юстиції повідомляло, що громадяни зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру про відшкодування збитків, завданих внаслідок російської агресії.