Мовний омбудсмен вимагає прибрати російську з паспортів

Головна Сторінка » Мовний омбудсмен вимагає прибрати російську з паспортів

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до Кабінету міністрів України щодо російської мови у паспортах-“книжечках” зразка 1994 року.

Це суперечить закону про функціонування української мови як державної, сказав він OBOZ.UA.

Згідно з ним документи, що посвідчують особу громадянина України, складаються державною мовою.

У випадках, визначених законом і міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надає Верховна Рада, такі документи складаються іншими мовами та дублюються державною мовою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Російська мова в українських документах – абсурд”

Відповідно до постанови Кабміну від 25 березня 2015 року Державна міграційна служба оформлює паспорти у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ.

Наказом МВС від 6 червня 2019 року визначено, що до перших трьох рядків другої сторінки паспорта вносяться прізвище, ім’я та по батькові російською мовою; до четвертого та п’ятого рядків – дата та місце народження російською мовою; до шостого рядка дані про стать українською та російською мовами; у рядку “Ким виданий паспорт” – запис про орган, що видав паспорт, українською та російською мовами.

“Зазначене вище суперечить вимогам статті 8 Закону, яка не передбачає застосування іншої мови, ніж державна при складанні документів, що посвідчують особу громадянина”, – каже Кремінь.

Він щодо цього звернувся до Кабміну й зустрівся з головою комітету Ради з питань правової політики.

Громадяни України, рідна мова яких відмінна від української, мають право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції в документах, що посвідчують громадянство України, йдеться в листі уповноваженого.

Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” запрацював п’ять років тому. Мовний омбудсмен назвав важливі зміни із впровадженням норм закону.

Уповноважений із захисту державної мови радить не використовувати термін “російськомовний”. Це навʼязаний російський конструкт, сказав Кремінь.