Можете проспати своє щастя: чого краще уникати у Страсну п’ятницю

Головна Сторінка » Можете проспати своє щастя: чого краще уникати у Страсну п’ятницю

18 квітня вшановують преподобного Іоана Солунського і святителя Косми, єпископа Халкідонського.

Іоан народився наприкінці VIII століття. Юнаком він став учнем преподобного Григорія Декаполіта і прийняв від нього чернечий постриг у Солунському монастирі.

Коли настали гоніння християн, ініційовані імператором Львом Вірменином, Іоан разом із Григорієм Декаполітом та Йосипом Піснярем вирушили до Константинополя. Там вони почали боротьбу з іконоборчою єрессю (ця єресь не визнавала ікон і спалювала святі образи, а тих, хто зберігав їх, кидали до в’язниць і страчували).

Григорія, Йосипа та Іоана переслідували, але вони, незважаючи на це, кілька років проповідували шанування ікон. Григорій Декаполіт помер 820 року, незабаром за ним – і преподобний Іоан. Йосип Пісняр переніс їхні мощі в церкву святителя Миколи Чудотворця, яку сам же й побудував.

Святитель Косма жив у IX столітті. У молодості він пішов у монастир і прийняв чернечий постриг. Згодом його висвятили в сан єпископа Халкідонського.

Іконоборці продовжували переслідувати християн, і Косме довелося захищати віру від єретиків. Він не підкорився указу імператора Льва Вірменина і не прибрав із храмів святі ікони. За це Косму вигнали з кафедри і відправили на заслання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страсна п’ятниця: що потрібно пам’ятати про найскорботніший день перед Великоднем

Пізніше імператор повернув єпископа, сподіваючись, що той стане на його бік. На жаль, цього не сталося: святитель Косма разом зі своїм помічником, преподобним Авксентієм, продовжив відстоювати шанування ікон. Від постійних гонінь єпископ сильно ослаб і помер 816 року.

Сьогодні – Велика п’ятниця Страсного тижня, відома також як Страсна п’ятниця. Вона вважається у християн найскорботнішим днем – у п’ятницю розіп’яли Христа.

Цього дня на службі в храмах згадують страждання Спасителя, а з вівтаря виносять плащаницю – тканину із зображенням Христа, що лежить у гробі.

Прикмети

якщо сьогодні тепло – кінець місяця буде холодним;

погода змінюється – до сухого літа;

зозуля закувала – час сіяти льон;

сильний дощ пішов – можна збиратися на риболовлю.

Вважається, що це сприятливий день, щоб сіяти моркву і буряк.

Що не можна робити

Не можна починати сварки, скандалити, пліткувати і обмовляти, а також ображати будь-кого і відмовляти в допомозі. День слід провести якомога спокійніше, знайти час для молитви.

Триває Великий піст. У Страсну п’ятницю віряни намагаються тримати суворий піст – нічого не їдять до виносу плащаниці в церкві.

Не варто цього дня багато спати – можна проспати своє щастя. Також у народі вважається, що в Страсну п’ятницю краще не мати справи з городом і садом та копати землю, хоча день і вважається сприятливим.

Що можна робити

У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до преподобного Іоанна, як до заступника за нас перед Богом – просять допомоги в боротьбі зі спокусами, захисту від наклепу, а також впоратися з різного роду залежностями (алкоголізмом, наркоманією).

Святий Косма вважається покровителем городників – йому моляться про гарний урожай.

З 14 по 19 квітня триватиме Страстний тиждень. Це особливий період перед Великоднем. Ці дні потрібно провести у молитві, духовному очищенні та спогадах про останні дні життя Ісуса Христа. дуже бажано робити добрі справи, бути стриманим та спокійним.

Протягом Страсного тижня забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, а також розважатися та святкувати. Це час для духовного очищення.